Botoks – eliksir mladosti i zdravlja ili otrov?

Sve češće i kod nas se i "obične" žene odlučuju na tretman izglađivanja bora botoksom

Botoks – eliksir mladosti i zdravlja ili otrov?

Injekcije botoksom već su postale dio života domaćih celebrityja, a ne treba niti govoriti da teško da ima hollywudske ikone koje se ne "botoksira" ili to barem nije nekoliko puta isprobala kako bi pomladila svoj izgled. No botoks je postao sve prisutniji i sve je popularniji i među nama, "običnim" pukom (i kod nas se održavaju takozvani botoks partyji), pa mnoge žene hrle estetskim kirurzima same isprobati tretman. I dok tretman može imati stvarne koristi, ne samo za ljepotu već i zdravlje, uvijek je dobro saznati pozitivne i negativne strane prije donošenja odluke.

Ako bismo trebali pogoditi koji tretman ljepote i pomlađivanja je u posljednjih par godina u porastu, definitivno bismo se odlučili za izglađivanje bora botoksom. Pa, uostalom, nedavno je i u centru Zagreba otvoren specijalizirani centar u kojem se nude manji estetski zahvati lica (tretmani botoksom ili popunjavanje usana) i gdje već nakon petnaestak minuta možete izaći "obnovljeni". Koliko god to zbunjujuće bilo, tisuće ljudi će rado platiti da im netko u lice ubrizga otrov koji može paralizirati mišiće lica do šest mjeseci.

O botoksu

Botoks ili botulinum A toksin je supstanca sintetizirana iz bakterije Clostridium botulinum, koja može uzrokovati teška otrovanja hranom i neliječena može izazvati smrt. Ovaj toksin se pročišćava i ubrizgava u mišiće lica, te uzrokuje privremenu paralizu mišića blokirajući prijenos impulsa živcima i stvarajući zaglađeniju površinu kože. Paraliza traje 3 - 6 mjeseci, tada se mišić vraća u prvotno stanje, a bore samim time vraćaju. No ako se procedura redovito provodi, na  mlađim licima  (do 40 godina) može rezultirati trajnim nestankom bora jer se koža obnavlja na glatkoj pozadini i time sama bora u dermisu nestaje.


Image




Pozitivne strane

Zbog neinvazivnog i relativno bezbolnog tretmana koji traje samo nekoliko desetaka minuta – botoks je mnogim ženama i muškarcima često bolja i jednostavnija opcija od plastične operacije zatezanja lica. No, osim davanja mladenačkog izgleda i izglađivanja bora (bora između obrva, oko očiju, usana, na čelu, na vratu)  botoks se koristi i za dobivanje punijeg izgleda usana. Uz to u medicini se koristi već više od 2 desetljeća. Injekcije botoksa se koriste protiv bola u vratu, leđima i glavi, kod blefarospazma, oftalmopatije ili strabizma te raznih neuroloških stanja kod kojih postoji grčenje (primjerice cerebralne paralize), Parkinsonove bolesti. Pomaže i kod migrene, te kod pretjeranog znojenja, a istražuju se i njegove daljnje mogućnosti upotrebe.

Negativne strane

Tretmani botoksom i nisu jeftini - od 300 do nekoliko tisuća kuna (češće je cifra ovih nekoliko tisuća kuna) ovisno o zahvaćenoj površini, a traje samo nekoliko mjeseci nakon čega se koža vraća u prvobitno stanje. A tu su i druge moguće posljedice uzrokovane nestručnim apliciranjem i doziranjem. Može doći do jake alergijske reakcije ili paralize mišića (smrznuto lice), padanja očnog kapka, obrve, očnih mišića… A ako se ubrizgava u vrat ili u donji dio lica, može se dogoditi da umrtvite mišiće koji vam omogućuju da govorite i gutate što može biti opasno po život. Smrtna doza je izračunata na oko 3000 U (mjernih jedinica) za težinu od 70 kg, što je oko 50 - 100 puta više od doza koje se upotrebljavaju u kozmetičke svrhe. Najveća preporučena doza koja se koristi za teška spastička stanja je 400 U.


Dakle kao i kod ostalih lijekova – i botoks može biti dobra ili veoma loša stvar, samo je pitanje tko će ga aplicirati, koliko, kako i radi čega. U rukama odgovornog liječnika on može, ne samo pomoći da bolje izgledate, već i pomoći s cijelim nizom već nabrojenih tegoba. A i što god tko rekao, očito je da se njegova upotreba neće smanjiti, već dokazano iz godine u godinu raste broj tretiranih osoba koje će, sve dok se ne nađe novi eliksir mladosti, rado skoknuti na pokoju injekciju kako bi zadržale mladenački izgled.

Image