Često pretjerujemo

Osam savjeta kako najlakše izbaciti šećer iz prehrane

Rijetko tko ne voli slatke sokove ili kolače. No prekomjerna konzumacija šećera velik je problem današnjice jer loše utječe na naše tijelo, ali i psihu. Šećera se ne moraš odreći jednom zauvijek, ali poželjno ga je 'smanjiti'. Evo kako to učiniti, korak po korak

profimedia-0371482551.jpg
Foto: Profimedia.hr

Što se tiče unosa šećera, statistike nisu na našoj strani. Svjetska zdravstvena organizacija već godinama upozorava na preporučeni dnevni unos šećera od maksimalno šest žlica što je otprilike 24 grama. Prosječni Hrvat tu preporuku 'opako' premaši jer statistike kazuju da dnevno unosimo 165 grama šećera. Toga često nismo ni svjesni, no upravo sokovi, umjetni zaslađivači, slatkiši, ali i zaslađena jutarnja kava doprinosi neslavnim brojkama. Nije slučajno da se nakon napornog dana poželiš zasladiti ili to što misliš da će ti šećer popraviti raspoloženje. On, naime, stimulira sustav nagrađivanja u mozgu i što ga više uzimamo, to ga, slikovito, više trebamo. Tijelo s vremenom traži veću gramažu šećera i zbog toga ti se toliko teško odmaknuti od slatkog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapravo, ni ne moraš se jednom zauvijek odreći svega što sadrži šećer, no bilo bi poželjno da postupno smanjiš dnevni unos i osvijestiš koliko onoga što kupuješ u trgovini sadrži šećera.

Image
Brzi i jednostavni recepti

Što grickati između obroka? Evo 10 zdravih, zasitnih i praktičnih ideja

Važno je krenuti korak po korak i uvidjeti blagodati raznovrsne i uravnotežene prehrane. Izdvajamo nekoliko savjeta koji bi ti mogli pomoći pri odluci da ćeš od danas pažljivije sa šećerom. Da bi ti to uspjelo, bitno je osigurati si kvalitetan san i regulirati stres – jer upravo u stresnim situacijama volimo posezati za nezdravim navikama.

Image
Foto: Profimedia.hr

Idemo redom!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
1/9