Spli'ski akvarel u Zagrebu

Nakon 19 godina ponovno pred zagrebačkom publikom

Spli'ski akvarel u Zagrebu

U zajedničkoj koprodukciji Hrvatskog narodnog kazališta Split i agencije Picaferaj iz Splita, dan uoći Valentinova biti će izvedena jedna od najpoznatijih hrvatskih opereta Spli'ski akvarel, 13. veljače 2010. godine u Košarkaškom centru Dražen Petrović, priopćeno je danas na konferenciji za medije u zagrebačkom Hotelu Miral. S obzirom na ljubavnu tematiku spomenute operete, te ulazak u 100. godišnjicu proslave splitskog Hajduka, organizator je vrlo pomno odabrao navedeni datum kao uistinu najprimjereniji  da praznikom zaljubljenih  ljubavnim srcem zaokruži suradnju između grada Zagreba i Splita.

Predstava će biti izvedena pred zagrebačkom publikom nakon dugih 19 godina, u režiji gospodina Krešimira Dolenčića i dirigentskom palicom maestra Ive Lipanovića. Uz orkestar i zbor HNK Split u glavnim će ulogama nastupiti Ivica Čikeš kao Barba Toma, Valentina Fijačko kao Marica, Saša Jakelić kao Tonći, dok će Goran Marković tumačiti ulogu Lešandra. U ulozi Perine Rapetinove, zvane Štrambera debitirati će glumica zagrebačke Komedije Renata Sabljak.

Ova najnovija postavka raspjevane i razigrane slike starog Splita koju je njen autor Ivo Tijardović posvetio splitskom 'malomen puku', pravom autoru ovoga djela, operete koja je od svoje praizvedbe 1928. pa do današnjih dana bila i ostala jedan od najprepoznatljivijih zaštitnih znakova grada Splita, premijerno je izvedena u studenom 2008, a postavši odmah nakon premijere pravi kazališni hit koji je od tada u matičnom kazalištu izveden 25 puta pred svaki put rasprodanim gledalištem, priopćila je ravnateljica opere splitskog HNK, Maja Žarković.

Image



Redatelj Krešimir Dolenčić pak je istaknuo da je Spli'ski akvarel zasigurno je najsplitskije djelo ikad napisano, a glavnu ulogu u njemu ima splitski pug Velog Varoša, koji je u vrijeme nastanka operete bio tek težačko, sirotinjsko predgrađe. Arije kao što su O, kućo mala, Tonči, moj dragi Tonči i druge danas su opće prihvaćene narodne pjesme, kao i što je i sam autor (skladatelj i pisac libreta, no ujedno i redatelj, dirigent, koreograf i scenograf praizvedbe) postao dio legende. Jednostavna fabula o ljubavi marice i Tonča zbiva se oko malene težačke kuće koja i danas stoji u Varošu, a koju su Splićani sebi svojstvenom ironijom, upravo zbog njenih dimenzija nazvali Vilom Ridulin. Pa iako na samoj praizvedbi, po bilješkama kazališnih kroničara, opereta nije najbolje prošla kod publike, Spli'ski akvarel danas predstavlja trajnu i temeljnu vrijednost hrvatske glazbene baštine, a duh i šarm staroga Splita trajno je opčinio publiku.

Image



Karte za ovaj glazbeno-scenski spektakl u prodaji će se naći od 15. siječnja 2010. godine u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinski, Cibona Fun Shopu, prodavaonici Croatia Recordsa u Bogovičevoj, u klubu Roko i Akademija na zagrebačkom Jarunu, te u sustavu Eventima po vrlo popularnim cijenama od 100, 120 i 150 kuna.

Zbog velikog interesa publike odlučeno je da se gostovanje, umjesto u zagrebačkom HNK-u, održi u Košarkaškom centru Dražena Petrovića koji može primiti oko četiri i pol tisuće posjetitelja.