Knjiga tjedna: Dnevnik Renije Spiegel - Renia Spiegel

Pisan jasnoćom i stilom koji podsjeća na Dnevnik Anne Frank, ovaj je dnevnik izvanredan svjedok ratnim strahotama, ali i životu koji postoji onkraj ratnih mračnih zbivanja

Knjiga tjedna: Dnevnik Renije Spiegel - Renia Spiegel

15. srpnja 1942. godine, srijeda
Zapamti ovaj dan; dobro ga zapamti. Prepričavat ćeš ga sljedećim naraštajima. Od 8 sati ujutro zatvoreni smo u geto. Sada živim tamo. Svijet je odsječen od mene, a ja sam odsječena od svijeta.

Otkriven nakon sedamdeset godina, Dnevnik Renije Spiegel već se opisuje kao klasik književnosti o holokaustu. Renia je djevojka koja sanja postati pjesnikinjom. Ali, Renia je Židovka, živi u Poljskoj, a godina je 1939. Kada Rusija i Njemačka napadnu njezinu zemlju, Renijin svijet se raspada. Renija je odvojena od majke, a njezin život poprima novi oblik – bježi iz rodnoga grada Przemyśla, svjedoči nestancima drugih židovskih obitelji i, u konačnici, nastanku židovskoga geta.

Ipak, uz sve ratne strahote, Renia pronalazi i ljepotu koja se krije u poeziji i prvoj ljubavi. Ona i mladić u kojeg se zaljubila, Zygmunt, prvi put poljubili su se nekoliko sati prije nego što su Nijemci okupirali njezin grad. Kada je u gradu otvoren geto 1942. godine, Zygmunt ju je zajedno s roditeljima pokušao sakriti na ujakovom tavanu kako bi izbjegli deportaciju u koncentracijski logor. Njezino je skrovište nacistima odao doušnik. Ubijena je 30. srpnja 1942. godine, kao i Zygmuntovi roditelji. A upravo je on taj koji u njezin dnevnik unosi posljednji, potresni zapis: Tri hica! Tri izgubljena života! Dogodilo se sinoć u 22:30. Sudbina je odlučila oduzeti mi najdraže. Moj je život gotov. Čujem samo hice, hice… hice. Moja najdraža Renusia, posljednje poglavlje tvojega dnevnika sada je završilo.

Upornošću Renijine prve ljubavi, Zygmunta Schwartzera, dnevnik je stigao u SAD do njezine majke i sestre koje su izbjegle strahote holokausta. Izdavač kojemu su povjerile izdavanje njezina dnevnika to djelo opisuje kao „zapanjujuće svjedočanstvo o užasima rata, ali i o svakodnevnom životu koji se odvija čak i u najmračnijim vremenima“. Dnevnik, rukom ispisan na gotovo sedamsto stranica, prepun je zapisa o Renijinu svakodnevnom životu, doživljaju rata i ratne okoline te njezine prve ljubavi. Pjesme čiji stihovi preplavljuju dnevnik svjedok su Renijina književnog dara i vrijedna su povijesna i umjetnička ostavština.

Image


 „U vrijeme kada je temeljni sporazum o istini postao poligon za politička previranja, a povijest novo oružje, izdanje knjige donosi podsjetnik na moć svjedoka prošlih događaja.“ (New York Times)

Iznimno Čast je čitati ove stranice i bio bi zločin kritizirati ih. Renia Spiegel bila je nevjerojatno hrabra djevojka koja je odrasla u izvanrednu mladu ženu.“ (5*) (Daily Telegraph)

ZadivljujućeNeprocjenjiv dodatak književnosti o holokaustu.“ (SmithsonianMagazine)

„Kao da Hitlerov smrtonosni stroj i barbarska zamisao zbog koje je ginuo njezin narod nisu uspjeli ušutkati njezin glas… Renia je pjesnikinja stvarne poezije i emocionalnog tereta, što njezinu smrt čini još tragičnijom.“ (Irish Independent)

„Sjećanja sretnih trenutaka u mračnim vremenima.“ (Times)

Djelo koje nas uči kako se najveći zločini 20. stoljeća nisu dogodili preko noći, oni su se događali polako i bolno, a iza njihove su se kulise nalazili životi i ljubav običnih ljudi.“ (Andrew McMillan, autor zbirki Physical i Playtime)

„Istodobno razorno i zapanjujućenevjerojatno.“ (Stylist)

Iznimno bolno djelo koje portretira grubu stvarnost kroz intimnu povezanost s mladom osobom.“ (Kirkus Review)

„Dirljivo i privlačno… ova epska, slojevita priča o preživljavanju predstavlja važan dokument o holokaustu.“ (Publishers Weekly)


Broj stranica: 356 Godina izdanja: 2020. Nakladnik: Stilus knjiga d.o.o. Uvez: meki Format: 135 x 205 mm Prijevod: Antonia Bojčić Cijena: 129 kn