"Indijski začin na francuski način"

Film čiji su producenti slavni Steven Spielberg i Oprah Winfrey!

"Indijski začin na francuski način"

Putovanje od stotinu stopa počinje onog trenutka kada hrabro odbacite sve što je poznato i prijeđete u novo carstvo koje je daleko od vaše zone udobnosti. To je teško putovanje - koliko god fizički bilo kratko - koje materijalno mijenja tijek vašeg života nabolje.Richard C. Morais

U filmu Indijski začin na francuski način Hassan Kadam (Manish Dayal) je kulinarsko čudo iz Indije, čija se obitelj kojoj je na čelu Papa (Om Puri) doselila u pitomo selo Saint-Antonin-Noble-Val na jugu Francuske. Šarmantno, pitoreskno i elegantno mjesto idealno je za otvaranje indijskog restorana Maison Mumbai sve dok im se u planove ne umiješa chef Le Saule Pleureura, klasičnog francuskog restorana s Michelinovom zvjezdicom koji vodi Madame Mallory (Oscarom ovjenčana Helen Mirren).

Njeni ledeni protesti protiv novog indijskog restorana tek 100 stopa od njenoga eskaliraju u vatrenu bitku između dva objekta, sve dok Hassanova strast prema francuskoj „visokoj kuhinji“ - i za pomoćnicu Madame Mallory, Margueritu (Charlotte Le Bon) – ne dovedu do kombinacije misteriozno-izvrsnog talenta kojim se stvara čarolija između dviju kultura i mjestašce Saint-Antonin-Noble-Val ne prožmu okusi koje čak ni Madame Mallory ne može ignorirati. Ona konačno shvati koliko je njen suparnik talentiran kao chef i uzima ga pod svoju zaštitu.

Film Indijski začin na francuski način obiluje okusima, pobjedom nakon egzila, strašću i ljubavlju - prikaz je to sukoba između dvaju svjetova, ali i poriva jednog mladića da pronađe udobnost doma u svakom loncu, gdje god se on nalazio.

DreamWorks Pictures i Reliance Entertainment predstavljaju film Indijski začin na francuski način. Redatelj je za Oscara nominirani Lasse Hallström, a u filmu glume dobitnica Oscara Helen Mirren, Om Puri, Manish Dayal i Charlotte Le Bon. Producenti su dobitnik Oscara Steven Spielberg, za Oscara nominirana Oprah Winfrey i Juliet Blake. Izvršni producenti su Caroline Hewitt, Carla Gardini, Jeff Skoll i Jonathan King. Scenarij je napisao za Oscara nominirani Steven Knight na temelju romana The Hundred-Foot Journey čiji je autor Richard C. Morais.

Image
Image



Image



Image



Recept za uspjeh

Restorani Le Saule Pleureur i Maison Mumbai vrlo su blizu - dijeli ih tek 100 stopa. No, udaljenost među njima koju trebaju prijeći obitelj Kadam i Madame Mallory daleko je veća. Radi se o onom trenutku u životu kad trebamo iskoračiti iz zone udobnosti i prijeći na potpuno nepoznati teritorij u potrazi za otkrivanjem samih sebe.

Producentica Juliet Blake (koja je radila za Jim Henson Company i National Geographic Channel) u siječnju 2009. godine pročitala je roman The Hundred-Foot Journey i odmah joj se svidio. Blake kaže: „Svidjele su mi se suprotnosti decentnog francuskog i šarolikog indijskog restorana, u jednome svira Mozart a u drugome glasna glazba iz Bollywooda - sukob kultura epskih proporcija.“

Budući da su njeni roditelji emigrirali iz Njemačke i nikad nisu govorili o smrti svojih roditelja u Auschwitzu, lako se poistovjetila s temama vezanima uz imigrante. Blake naglašava: „To su važne teme - rasizam, prihvaćanje i mogućnost promjene - koje su zajedničke svim imigrantskim pričama.“

Nakon što je osigurala filmska prava, počela je obilaziti producentske kuće, uključujući Harpo Films gdje se Oprah Winfrey odmah zainteresirala za knjigu i za autora. Jednaki interes pokazali su i Steven Spielberg i Stacey Snider (DreamWorks). Spielberg i Winfrey posljednji put su surađivali 1985. godine na Boji purpura.

Knjiga je objavljena u 28 zemalja, a scenarij je prema njoj napisao za Oscara nominirani Steven Knight čiji su raniji radovi Eastern Promises i Dirty Pretty Things. Rođen je u sjevernoengleskom gradu Birmingham u kojem živi najveći broj Indijaca u Ujedinjenoj Kraljevini. Lasse Hallström bio je logičan izbor za redatelja ovog filma. Poznat je po filmovima My Life as a Dog, The Cider House Rules i Chocolat - svaki od njih donosi sjajnu priču, a njegov stil i osjetljivost savršeno odgovaraju ovoj priči.

Image



Image



Image



Dok se rat naizgled vodi između dva restorana, radi se o sukobu dvaju svjetova. Madame Mallory vodi Le Saule Pleureur, ugledni restoran poznat po klasičnim francuskim jelima kao što su Beef Bourguignon i Pigeon aux Truffes. Tvrdoglava je i jasno govori koliko joj se ne sviđa novi indijski restoran koji „vrijeđa njen osjećaj za ukus i uređenje“.

Papa, iako bučan koliko i njegov obiteljski restoran Maison Mumbai, vrijedan je pristojan čovjek. Obitelj Kadam pobjegla je iz svojeg doma u Mumbaiu nakon niza tragičnih okolnosti i doselila se u Saint-Antonin, a Papa se ne boji suprotstaviti Madame Mallory. Oboje imaju više zajedničkoga no što bi ikad priznali - ponosni su, odlučni i tvrdoglavi. Hallström objašnjava: „Nije lako glumiti Madame Mallory, jer ona tijekom priče doživljava priličnu preobrazbu, ali privlače me priče koje likove pokazuju istinito i uvjerljivo.“

Helen Mirren nije bilo teško zamisliti u toj ulozi. Poznata je po Oscarom nagrađenoj ulozi kraljice Elizabeth II u filmu The Queen i kao Jane Tennison u PBS-ovoj „Prime Suspect“ za koju je dobila nagradu Emmy. Hallström ju hvali: „Helen je briljantna na više razina. Njena mašta je beskrajna i uvijek donosi fantastične i vrijedne odluke. I savršena je Francuskinja, iako je polu-Ruskinja i polu-Engleskinja.“

Le Saule Pleurer iscrpljuje Madame Mallory već 30 godina i ona je danas usamljena, ogorčena i još uvijek nastoji dobiti drugu Michelinovu zvjezdicu koju jedanput godišnje dodjeljuje najpoznatiji europski vodič kroz restorane Guide Michelin, označavajući tako izvrsnost u ugostiteljstvu, ali i može voditi do uspjeha ili propasti nekog restorana. Mirren objašnjava: „Madame Mallory je velika riba u malom ribnjaku, u zemlji u kojoj se hrana shvaća nevjerojatno ozbiljno. Profesionalka je i potpuno predana svojem restoranu koji je prerastao u njezin cijeli život.“

Papa, patrijarh obitelji Kadam, lik je za kojeg je odabran slavan indijski glumac Om Puri, veteran s više od 250 filmova. Ima izražajno, karakterno lice i glumačke vještine potrebne za prikaz promjene raspoloženja, od osjećajnosti do zabave, u istoj minuti. Hassan Kadam je skroman i osjetljivi lik, a filmaši su sretni što su za tu ulogu pronašli sjajnog glumca. Manish Dayal glumio je u „90210“ i „Law & Order: SVU“.

Od trenutka njihova prvog susreta Hassan je očaran Marguerite koja je sous chef Madame Mallory, ali i Hassanu izvor informacija i inspiracije. Glumi ju francuska komičarka Charlotte Le Bon koja je rođena i odrasla u Montrealu. Glumila je u Yves Saint Laurent i Mood Indigo, a o novom liku kaže: „Sviđa mi se što Marguerite toliko strastveno voli kuhati. To je zaista inspirativno. A zadovoljna sam i što moj lik prolazi svojevrsnu evoluciju - to mi je, kao glumici, silno privlačno.“

Hallström objašnjava: „Charlotte je slična Helen Mirren - obje su neustrašive. Ona je inteligentna i zabavna i sluša dok glumi, sluša sugovornika, a to je znak dobrog glumca.“ Obitelj Kadam čine i Mansur, Mahira, Mukhtar i Aisha, a glume ih Amit Shah, Farzana Dua Elahe, Dillon Mitra i Aria Pandya.

Image



Image



Image



Planiranje jelovnika

Jedan od ključnih začina filma Indijski začin na francuski način je francuski krajolik. Hallström je zamislio francusko seoce usred brežuljaka, vinograda i kamenih crkvica. Nakon nekoliko tjedana potrage, filmaši su odabrali Saint-Antonin-Noble-Val na jugu Francuske, usred bujne i pastoralne regije Midi-Pyrénées. Usred gradića je trg na kojem lokalni stanovnici vikendom prodaju svoje proizvode, pa su ih filmaši mnoštvo angažirali kao statiste.

Za Oscara nominirani scenograf David Gropman i Hallström surađivali su već na Chocolat i The Cider House Rules, a o lokaciji novog filma kaže: „Arhitektura, krajolici i predivno selo savršeni su za našu priču.“ Puri dodaje: „Prelijepo, egzotično, pitoreskno, prepuno zelenila i predivnih dolina. I sve to odlikuje miran ritam.“

Eksterijeri restorana Le Saule Pleureur snimani su u elegantnoj kući imenom La Durantié iz XIX. stoljeća, a unutar nje snimane su scene u sobi Madame Mallory i u restoranu. Za Maison Mumbai odabrana je velika seoska kuća u Carlusu, gradiću sa 650 stanovnika. Gropman je dizajnirao sve četiri kuhinje koje vidimo u filmu, o čemu kaže: „Svaki pravi chef je toliko opsjednut kuhanjem da mu je kuhinja sveto mjesto - i odraz njegova karaktera.“ Snimanje se odvijalo 52 dana u Francuskoj i 4 dana u Indiji. Ekipu su činili Francuzi, Amerikanci, Britanci, Indijci i Šveđani. Na setu se neprekidno istovremeno govorilo engleski, francuski, švedski i hinduski.

Image



Image



Image



Miješanje sastojaka

Madame Mallory i Papa u neprekidnom su sukobu i jedan drugome ugrožavaju egzistenciju. Puri kaže: „Madame Mallory je naizgled rafinirani elitist, ali njen pristup je više klasičan, dok je Papa rustičan, što ne znači da nema pravo na život.“
Winfrey objašnjava: „Hrana ima važnu ulogu za okupljanje obitelji jer omogućava članovima da se osjećaju sjajno i puni povjerenja u vlastitu sposobnost da pripreme predivna jela koja će ih, uz to što su ukusna, nahraniti duhovno i emocionalno.“
Kad Hassan ponudi Madame Mallory da joj pripremi omlet, ona odmah shvati značenje toga. No, tek kad je kušala omlet postala je svjesna njegove tehnike i istinskog genija. Dayal kaže: „Kao dječak jeo sam omlet kojeg bi mi pripremao moj tata. I takav sam pripremio u filmu - malo chilia u prahu, mlaćenice, puno korijandra i malo crnog papra.“

Knight kaže: „Čitajući scenarij curile su mi sline, tko bi mogao dočekati da kuša taj omlet! Ali, zavjet hrane, potreba da se Hassan razvije, upravo to ruši barijeru i predrasude između Madame Mallory i Pape.“ Indijska kuhinja poznata je po bogatstvu okusa - đumbir u Chicken Tikka Masala; bogat okus mora morskih ježinaca; sladak, opijajući okus klinčića u Chicken Tandoori… većina je jela prilično začinjena; koriste se chili papričice, kardamon i kim, cimet, šafran i korijandar. Indijski pristup kuhanju je spontan i opušten, a mnoga se jela jedu bez korištenja pribora.

Puri objašnjava: „U Indiji je pristup hrani ležeran. Francuska hrana pod imperativom je prezentacije. Ali, različite indijske kuhinje zadivljujuće su pune začina. Pa cijeli je svijet došao u Indiju zbog začina.“ Okus jela se u Francuskoj podrazumijeva. Priprema i tehnika jednako su važne koliko i konačni proizvod. Sir, kruh, tjestenine, vino i bogati umaci (Béchamel, Velouté, Tomat, Espagnole i Hollandaise) obično se povezuju s Francuskom. Kad Hassan priprema te umake za Marguerite – u svojem prvom pokušaju ovladavanja francuskom kuhinjom - ona prvi put nasluti koliko je on talentiran.

Upravo razlika u stilu ono je što ga zainteresira za francusku kuhinju i motivira da uči od Madame Mallory. Kao ponosni imigrant, Papa se isprva osjeća izdanim, ali uskoro taj osjećaj zamijeni ponos na sina te se oboje odraslih složi da zanemare različitosti za njegovo dobro. Dayal zaključuje: „Mali korak znači puno, most između dječaka na indijskoj tržnici i sazrijevanja u chefa francuske kuhinje.“


Bon appetit

Hrana stimulira. Može liječiti, spajati ljude, inspirirati. Spaja kulture i daje nam uvid u tuđe živote i iskustva. Hassan je mladić kojeg zanima dobra hrana i ima poseban dar. Fascinira ga francuska kuhinja, a uvečer prije spavanja čita kuharice koje mu daje Marguerite. Svoje poznavanje indijske hrane koristi da bi ga spojio s receptima koje otkriva u Francuskoj. Spielberg tvrdi: „Hrana je ambrozija koja spaja sve ljude iz svih zemalja, religija i zanimanja za isti stol.“

Dayal i Le Bon prošli su obuku kod francuskih i indijskih chefova koji su bili stalno prisutni i na setu i pomagali kod rasvjete i snimanja hrane. Bili su to francuski konzultanti, chefovi Vincent Meslin i Lenaic Jourden te indijski konzultanti, chefovi Floyd Cardoz i Anil Sharma.

Le Bon kaže: „Najvažnije što sam naučio je da se u kuhanju radi o gestama i govoru tijela. Od velike je pomoći imate li stav.“
Hallström je želio osigurati da svaki zalogaj u filmu izgleda jednako primamljivo koliko i u prirodi, osigurati organski izgled, a ne prelijepe kadrove koji bi skrenuli pozornost gledatelja s priče. O tome kaže: „Nisam želio reklamu za špagete. No, naš snimatelj Linus Sandgren ima prirodni instinkt kako pristupiti hrani na poetičan način od kojeg poteknu sline.“

Image



Image



Održana premijera filma "Indijski začin na francuski način"

Ekskluzivno filmsko- gastro događanje sinoć je održano u CineStaru Arena Zagreb u Gold Classu by American Express u kojem su se brojni poznati okupili na svečanoj premijeri filma Indijski začin na francuski način, no­vog remek-djela Lassea Halströma, proslavljenog redatelja Čokolade. Čarob­noj mješavini okusa i mirisa francuske i indijske kuhinje nisu mogli odoljeti ni Steven Spielberg i Oprah Winfrey koju su film producirali, stoga ni ne ču­di što se na jučerašnjoj premijeri moglo vidjeti akademika kulinarstva Branka Ognjenovića,voditeljicu Danielu Trbović, foodopisca Doma­goja Jakopovića Ribafisha kreatoricu Ogi Antunac, modnog znalca Nenada Korkuta, spisateljicu Milanu Vlaović te dame poznate po sofis­ticiranom ukusu poput Kristine Bradač, Ive Balaban i Branke Krstulo­vić. Svojim dolaskom premijeru je uveličao i kulturni attaché Veleposlan­stvaIndije Satinder Pal Singh.

Nakon projekcije filma u kojem glavnu ulogu tumači oskarovka Helen Mirren uzvanici su isprobali delicije inspirirane indijskom i francuskom kuhinjom koje je samo za ovu priliku osmislio i pripremio partner premijere SORA ca­tering by Klub književnika. Lufthansa je kao sponzor ovog ekskluzivnog eventa osigurala poklone za sve goste kao i medijski partner premijere, ča­sopis Grazia.

Indijski začin na francuski način posebno se dopao chefu Branku Ognjeno­viću: Film je prekrasan. Zaista sam uživao. Još jednom se pokazalo da su okusi djetinjstva ono čega se sjećamo i čemu svi težimo. I molekularna i fusion kuhinja, sve je to super, ali kada uspijemo ponoviti onaj dobar stari jedinstveni okus koji smo kušali u djetinjstvu, to je ipak najveće postignuće."

Sinoćnja premijera pokazala je još jednom kako su Hrvati jedva dočekali ovo filmsko gastro putovanje te kako će Indijski začin na francuski način zasigurno unijeti mnogo novih ideja u domaće kuhinje.

Image



Image



Image



Image



Image



Image



Image



Image



Image