... a Oscar osvaja

... a Oscar osvaja

Hollywoodski režiser Martin Scorsese napokon je iz šestog pokušaja osvojio Oscar za režiju i to za film “Pokojni”, a njegov je prvi komentar bio: “Možete još jednom provjeriti omotnicu?” Film “Pokojni” osim režije, osvojio je još četiri Oscara: za najbolji film, montažu i adaptirani scenarij.

Helen Mirren i Forest Whitaker očekivano su dobili Oscare za najbolju glavnu glumicu i najboljeg glavnog glumca. Helen Mirren je svojim ulogama obje britanske kraljice Elizabete odnijela niz filmskih i televizijskih nagrada. U filmu “Kraljica” dala je maestralan portret kraljice Elizabete II. nakon smrti princeze Dijane , a već je dobila Emmy za ulogu kraljice u mini-seriji “Elizabeth I.”  Forest Whitaker izvrsno se uživio u ulogu ugandskog diktatora Idija Amina u filmu “Posljednji kralj Škotske”, a svojom interpretacijom je oduševio i stanovnike Ugande.

Image


Po dva Oscara osvojili su filmovi “Komadi iz snova”, sa Jennifer Hudson za najbolju sporednu glumicu i zvuk, te film “Little Miss Sunshine” sa Alanom Arkinom za najboljeg sporednog glumca i originalni scenarij Michaela Arndta, koji je morao napustiti svoj posao asistenta Matthew Brodericka kako bi napisao scenarij.

Image


Crna fantazija meksičkog režisera Guillerma del Tora “Faunov labirint” osvojila je tri Oscara – za najbolju kameru, scenografiju i šminku, no nije osvojio i Oscar za najbolji strani film. Bolji je bio njemački film “Životi drugih” Floriana Henckel von Donnersmarcka.

U kategoriji animiranih filmova, Oscara je dobio mjuzikl sa pingvinima “Happy feet”. Najgledaniji film prošle godine “Pirati s Kariba: Mrtvačeva škrinja” dobio je samo jedan Oscar za specijalne efekte.

Davis Guggenheim dobio je Oscara za najbolji dokumentarni film “Neugodna istina" o bivšem američkom potpredsjedniku Alu Goreu i njegovom djelovanju na osvješćivanje javnosti o problemu globalnog zatopljenja.

Najveći gubitnik večeri je film “Babel” koji je od sedam nominacija osvojio samo jednog kipića, i to za najbolju glazbu kompozitora Gustava Santaolalla.

Oscar za životno djelo dobio je Ennio Morricone, autor brojnih upečatljivih filmskih melodija, među kojima se nalaze i melodije iz filma "Dobar, loš, zao" i "Za šaku dolara", a kipić mu je uručio Clint Eastwood, zvijezda spaghetti-westerna koje je proslavila Morriconeova glazba.

Ceremonija je trajala gotovo 4 sata, a za opuštenu atmosferu izvrsno se pobrinula Ellen DeGeneres, koja se po prvi put našla u ulozi voditeljice Oscara.

Najbolji film: "Pokojni"

Režija: Martin Scorsese, "Pokojni"

Glavni glumac: Forest Whitaker, "Posljednji kralj Škotske"

Glavna glumica: Helen Mirren, "Kraljica"

Sporedni glumac: Alan Arkin, "Mala miss Amerike"

Sporedna glumica: Jennifer Hudson, "Komadi iz snova"

Strani film: "Životi drugih", redatelj Florian Henckel von Donnersmarck,  Njemačka

Adaptirani scenarij: William Monahan, "Pokojni"

Originalni scenarij: Michael Arndt "Mala miss Amerike"

Dugometražni animirani film: "Happy feet" (Ples malog pingvina)

Scenografija: "Faunov labirint"

Kamera: "Faunov labirint"

Zvuk: "Komadi iz snova"

Montaža tona: "Pisma s Iwo Jime"

Originalna glazba: "Babel", Gustavo Santaolalla

Originalna pjesma: "I Need to Wake Up" iz filma "Neugodna istina", Melissa Etheridge

Kostimografija: "Marie Antoinette"

Dugometražni dokumentarni film: "Neugodna istina" , redatelj Davis Guggenheim

Kratki dokumentarni film: "The Blood of Yingzhou District"

Montaža: "Pokojni"

Šminka: "Faunov labirint"

Kratki animirani film: "The Danish Poet"

Kratki igrani film: "West Bank Story"

Specijalni efekti: "Pirati s Kariba: Mrtvačeva škrinja"

Oscar za životno djelo: Ennio Morricone, skladatelj