U hladnjaku i smočnici: Koja je hrana pokvarena?

Rokovi trajanja na ambalaži nisu uvijek pravo mjerilo je li hrana sigurna za jelo ili ne…

U hladnjaku i smočnici: Koja je hrana pokvarena?

Postoje dvije vrste ljudi kada je u pitanju oprez u konzumiranju hrane s rokom trajanja – prva skupina je ona koja je pretjerano oprezna i ona koja nije dovoljno oprezna… Sve između samo su nijanse. Neke osobe ne mogu zamisliti da pojedu jogurt kojemu je dan prije istekao službeni rok trajanja, dok će se neki odvažiti i pojesti ga i nekoliko tjedana nakon isteka roka trajanja.

U načelu, nijedno od toga nije pogrešno, ali činjenica je da mnoge osobe prerano bacaju hranu, samo zato jer joj je prošao rok trajanja naznačen na ambalaži, no još uvijek je dobra i sigurna za konzumaciju. To ponaprije predstavlja bačeni novac ionako preskupih prehrambenih namirnica. S druge strane, uvijek je potreban dodatni oprez kada je u pitanju konzumacija namirnica kojima je prošao rok trajanja.

Zato vam donosimo smjernice koje će vam dati pravu sliku o tome kada je moguće konzumirati hranu i nakon roka trajanja i na što obratiti pozornost.

Mlijeko – Gotovo da nema ništa gore od pokvarenih mliječnih proizvoda (na vrhu ljestvice ipak su pokvareno meso i jaja). Ako kupujete prerađeno mlijeko, bez obzira na postotak masnoća, ono je dobro za konzumaciju i do tjedan dana nakon isteka roka trajanja. Naravno, mora se držati u hladnjaku do 4°C i na njemu ne smije biti vidljivih promjena, čudnih mirisa i sl.

Jogurt – Ovo je namirnica koja vrlo često završava neotvorena u smeću jer joj je istekao službeni rok trajanja. Naime, većina osoba nije sklona konzumirati ga nakon isteka roka trajanja. No, ako je skladišten na pravilan način u hladnjaku i nije otvoren, možete ga konzumirati i dva - tri tjedna nakon isteka roka trajanja.

Orašasti plodovi – Kada su u pitanju orašasti plodovi, može se postaviti pitanje imaju li oni uopće rok trajanja, ako su dobro osušeni i dobro skladišteni. Iako, se često na pakiranjima orašastih plodova može naći relativno kratak rok trajanja, ako ne stoje na vlazi ili nisu direktno izloženi suncu, dobri su za konzumaciju i od šest mjeseci do godinu dana. Ovisi o vrsti. Na primjer, orasi imaju kraći rok trajanja, no njih se može smrznuti, dok bademi imaju duži rok. Ako primijetite promjenu boje, mirisa i okusa orašastih plodova, znači da nisu dobri za konzumaciju.

Maslinovo ulje – Ako ga držite na tamnome mjestu, koje ima ujednačenu temperaturu (maslinovo ulje ne smije se držati u hladnjaku), tada može trajati i do dvije godine nakon isteka službenog roka trajanja.

Trajni, već narezani kruh – S obzirom da sadrži konzervanse, može držati i do mjesec dana nakon isteka roka trajanja, ako vrećica nije otvorena. Ako je otvorena, dva do tri tjedna nakon otvaranja, bez obzira na rok trajanja. Najbolji znak da kruh više nije za jelo je ako se osjeća miris vlage i pljesni dok otvorite vrećice, te ima blagi okus po pljesni dok ga zagrizete. Ako je plijesan već vidljiva, pretpostavljamo da nećete niti pokušavati jesti.

Začinski umaci – Majoneza, senf, ketchup i još neke druge varijacije, ako nisu napravljene kod kuće, imaju zaista duge rokove trajanja. Majoneza je dobra tri do četiri mjeseca nakon isteka roka trajanja, ako nije otvorena i ako je pohranjena u hladnjaku. Nakon otvaranja, dobra je dva do tri mjeseca. Neotvoreni ketchup često je dobar i godinu dana nakon isteka roka trajanja ako nije otvoren. Otvoreni u hladnjaku dobar je oko šest mjeseci. Slično je i sa senfom. Naravno, ako postoji sumnja da nešto nije u redu, odnosno da su namirnice promijenile boju, miris, konzistenciju, odmah ih bacite.

Meso – Piletina, ako je skladištena u hladnjaku na maksimalnoj temperaturi od 4°C, bit će dobra jedan do dva dana nakon isteka roka trajanja. U zamrzivaču sirova može biti i do devet mjeseci. No, na sobnoj temperaturi ne smije biti dulje od tri - četiri sata, jer počinje razvoj štetnih bakterija. Kada je riječ o svinjetini, teletini, junetini i govedini, u hladnjaku može stajati do dva dana, kuhana tri do četiri dana, a smrznuta tri do četiri mjeseca. Ako meso i prije toga u hladnjaku promijeni boju, dobije neobičan miris, te postane sluzavo, nikako ga ne konzumirajte!

Jaja – Jeste li ikada osjetili miris pokvarenog jaja? Ako niste, zamislite nesnošljivo jak miris sumpora… Naravno da nitko neće jesti takva jaja, ali činjenica je da ona na svojim pakiranjima imaju relativno kratak rok trajanja, kojih dva do tri tjedna, pa se često može dogoditi da ostanu u hladnjaku i nakon naznačenog datuma. U načelu, jajima još sljedećih dva do tri tjedna ne bi smjelo biti apsolutno ništa, ako su pravilno skladištena. Osim toga, ako želite da vam jaja duže traju, nemojte ih držati na vratima hladnjaka (u kalupima za jaja). Naime, na vratima hladnjaka, temperatura je uvijek viša nego u ostatku hladnjaka, a s čestim otvaranjem, jaja su često na udaru promjena temperature.


Foto: © Fotos 593 - Fotolia