Žitna lađa

Tri prijateljice ostvarile su san i sagradile turistički hit na Kupi

Pobjeći od gradske vreve i otići u prošlost te zaploviti autentičnom drvenom lađom prekrasnom rijekom Kupom, jedna je od novih atrakcija koje možeš isprobati u Karlovačkoj županiji. Iza ovog zanimljivog projekta stoje tri mlade, uspješne žene koje imaju misiju- oživjeti kraj koji vole

_20170429_193757.jpg

Ovih dana mnogi traže izlaz iz gradske vrućine i vreve, a ako nisi u mogućnosti pobjeći na more, prirodne ljepote svuda su oko nas, posebice na rijekama. Još kad uz to možeš doživjeti pravo riječno iskustvo i nakratko se vratiti u povijest, čini nam se to kao idealna kombinacija.

Naime, odnedavno u ponudi turističkih zanimljivosti u Karlovcu, možeš pronaći i jedinstvenu vožnju žitnom lađom. Žitna lađa je autentična drvena lađa, kakva je i u  19. stoljeću plovila Kupom. Kako stoji u opisu ove atrakcije- lađari će te pričom odvesti u vrijeme turskih napada, u daleka sjećanja na život uz Kupu te objasniti kako se u prošlosti prevozilo žito. Postoji i legenda o sirenama koja cijelom doživljaju daje bajkovitu notu, kao i lokacija mističnog potopljenog broda, a najmlađi putnici moći će preuzeti kormilo i biti barem na kratko kapetani.

A iza ove cijele ideje stoje tri mlade uspješne žene, dugogodišnje prijateljice Jasmina Cvetković, Nikolina Belančić Arki i Ana Prepolec Padežanin.

Image

Kako ste uopće došle na ideju da napravite žitnu lađu na Kupi?

Jasmina: Izgradnja Žitne lađe bila je naš „san“. O njoj smo slušale u djetinjstvu, a sama ideja za izgradnju žitne lađe potekla je od kustosa Gradskog muzeja Karlovac, g. Igora Čuliga koji je spomenuo lađarstvo kao jednu od najvažnijih povijesnih značajki grada. Tada smo Ana i ja čule kako je jedna općina na istoku Slavonije dobila EU sredstva za izgradnju malog broda za plovidbu rijekom Bosut. Pomislile smo, ako mogu oni, zašto ne bismo i mi? Željele smo oživjeti ovaj kraj i osmisliti turističku ponudu. I tako nam je izgradnja replike žitne lađe postala prioritet. Svakim projektom koji smo napisali prije žitne lađe „brusili“ smo svoje vještine, povećavali znanje, skupljali reference i iskustvo kako bi bile što spremnije provesti jedan ovakav projekt. Količina truda i rada uložena u ovaj projekt, što na pripremi što sada u provedbi bio je ogroman. To je projekt koji smo stvarno godinama stvarali i sada smo jako ponosne što naša lađa plovi Kupom i uveseljava mnoge.

Zašto baš na Kupi? Ima li neko posebno značenje iza toga?

Nikolina: Upravo zbog povijesne važnosti, ali i ljepote koja oduzima dah. Ploviti rijekom je poseban događaj, budi emocije. Osjećaj mira i spokoja  dok se lagano ljuljuškate na brodu je neprocjenjiv. Uvijek imate priliku doživjeti i naučiti nešto novo, nikada nije isto jer priroda se mijenja i hrani nas svojom ljepotom.

Image

Koliko je trebalo od ideje do realizacije? Što je bilo najteže?

Ana: Trebalo je osam godina od ideje do realizacije, a teško je reći što je bilo najteže. Nije lako naći sredstva za ovakav projekt vrijedan 2, 5 milijuna kuna, a ni izgradnja broad nije bila jednostavna. Ali sve se to zaboravi kada dođete do cilja. Naša udruga Zvono iz EU fondova povukla je sredstva koja su iskorištena za izgradnju Žitne lađe koja je jedinstvena atrakcija u ovom dijelu Europe. 

Tko je u timu zadužen za što (ipak vas je tri prijateljice)

Jasmina: Svi radimo sve budući da svaka od nas ima i drugo zaposlenje pa se usklađujemo. Ovo je timski rad.

Image

Je li bilo bojazni oko toga da radite zajedno? Da slučajno nešto ne uništi prijateljstvo?

Ana: Ne, znamo se dugo i sve tri imamo istu misiju- oživjeti naš kraj koji volimo. Povezujemo se s mnogim ustanovama, OPG-ovima I malim obrtnicima kako bismo napravili jaku mrežu i obogatili našu ponudu. Kada jasno znate koji vam je cilj onda nema problema.

Tko vam je bio najveća potpora u projektu?

Jasmina: Naše obitelji koje su uvijek bile uz nas. Teško je bilo mnogima shvatiti što mi to radimo, zašto i kako mislimo izgraditi brod?! Eto, upornost se isplati.

Što posjetitelji mogu očekivati na vožnji? Koliko ona traje?

Nikolina: Imamo dvije plovidbe, jedna traje 90 minuta i cijena je 90kn, a 60kn za djecu, studente i umirovljenike, dok druga traje 180 minuta i cijena je 140kn ili 90kn za djecu, studente i umirovljenike. Polazak je iz pristaništa u Brođanima, plovi se do Pavlinskog samostana gdje se lađa okreće, a duža tura ide do mjesta gdje se Rijeka Korana ulijeva u Kupu.

Image

Hoće li žitna lađa ploviti cijele godine? Gdje se može naći vozni red?

Ana:  Vozni red je na stranici www.aurora-experience.com. Plovimo tijekom cijele godine sukladno vremenskim prilikama. Moguće je dogovoriti grupne posjete i unajmiti lađu za razne proslave poput rođendana, obljetnica teambuildinga, vjenčanja…

Planirate li širiti još ponudu?

Jasmina: Uvijek imamo nove planove. Sada možete i roniti u Kupi  po dogovoru što je izuzetno zanimljivo jer Kupa skriva brojna antička nalazišta kao i potopljeni brod čija se lokacija drži u tajnosti.