Što jesti na +40? Preporuke za ljetnu prehranu

Po vrućinama izbjegavajte masnu hranu i previše začinjenu, jer stvara osjećaj težine, pojačava znojenje i može izazvati dehidraciju

Što jesti na +40? Preporuke za ljetnu prehranu

Posljedice koje vrućine mogu imati na ljudski organizam, možemo osim pravilne zaštite od sunca, spriječiti i laganom prehranom, te uzimanjem dovoljno tekućine. Preporuke o ljetnoj prehrani u kojima je naglašena važnost pijenja dovoljno tekućine, izbjegavanje prekomjernog soljenja hrane, te savjeti o zdravstvenoj ispravnosti hrane, hrani koju treba jesti i onoj koju treba izbjegavati, sadržani su u brošuri koju je predstavio Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Što izbjegavati za vrijeme vrućina?

"Ljeto je period kad je jako vruće i kada prehranom možemo i neposredno postići da se bolje osjećamo", istaknula je ravnateljica HZJZ-a Tamara Poljičanin. Naglasila je da u ljetnim mjesecima posebno treba izbjegavati konzumiranje masne i prezačinjene hrane, jer stvara osjećaj težine, pojačava znojenje i može izazvati dehidraciju. Pozvala je građane da pokušaju prijeći na laganiju prehranu i jedu što više ribe, svježeg voća i povrća. Ljetna prehrana podrazumijeva i unos mliječnih proizvoda koji najbolje odgovaraju u hladnom obliku poput zaleđenih jogurta i sladoleda. Hladna lubenica i dinja idealne su za slatko osvježenje kao međuobrok kao i voćne salate. Voda s aromatiziranim dodacima i bez šećera odličan su izbor za vruće dane. Pijte vodu aromatiziranu voćem koji osiguravaju dodatan izvor vitamina i mineralnih tvari. Alkoholna, gazirana i slatka pića, kao i pića s kofeinom samo će pojačati proces dehidracije jer stimuliraju izlučivanje, pa ih treba umjereno konzumirati za vrijeme vrućina.

Smanjiti unos soli

Konzumacija kuhinjske soli u Hrvatskoj veća je od europskih preporuka. S unosom 12 grama soli dnevno, odnosno, jedne soljenke po osobi kroz razne prehrambene proizvode, po konzumaciji soli nalazimo se odmah iza Mađarske i Turske. Cilj  je smanjiti unos soli s 12 na 9 grama u idućih pet godina i tu je potrebna suradnja Ministarstva zdravlja, poljoprivrede, gospodarstva, turizma, gospodarskih komora, ugostiteljskih udruga, vrtića i škola te svega što je vezano za prehranu i djecu. Smanjenjem s 12 na devet grama Ministarstvo zdravlja i HZJZ će imati značajne uštede po pitanju potrošnje lijekova za visoki tlak, infarkt i moždani udar jer su upravo te bolesti posljedica prekomjernog unosa soli.

Jednostavno a zdravo

U preporukama za ljetnu prehranu predloženo je i nekoliko recepata kao primjer kako napraviti zdrav obrok od svježeg voća i povrća, te uz to kombinirati neke namirnice koje pomažu ljudima da se osjećaju dobro i žive zdravo. Zdravi obroci koji su jednostavni za pripremu i cjenovno dostupni su aromatizirana voda s dodatkom svježeg voća, krumpir salata s rikulom, torta od palente „tricolori“ sa crnilom od sipe i špinatom, svježe tikvice marinirane u maslinovom ulju, salate sa svježim povrćem, sirom i skušom, te salate i kupovi od svježeg i suhog voća.

Krumpir salata s rikulom

Image


Sastojci:
5-6 krumpira srednje veličine
60-70 svježe rikule
1 luk srednje veličine
3 žlice maslinovog ulja
3 žlice octa (kvasine)
sol

Priprema:
Krumpire ogulite, narižite na kocke i kuhajte u slanoj vodi otprilike 20 minuta. Gotovi su kad ih probodete vilicom, a oni se lako razdvajaju. Krumpir ostavite da se ohladi.da bude mlak, a u međuvremenu operite rikulu. Na mlaki krumpir stavite nasjeckani luk, kvasinu ulje i sol, pa promiješajte. Dodajte rikulu na krumpir koji mora biti još uvijek topao da rikula na njemu "uvene". Sve dobro izmiješajte i poslužite. Ova salata je u osnovi kao klasična krumpir salata, ali rikula joj daje posebnost okusa. Poslužite uz lignje, ribu ili piletinu, jer će tada okus najbolje doći do izražaja.