Slovenija je ...

Zelena. Aktivna. Zdrava.

Slovenija je ...

Slovenija ima dom tamo gdje se u središtu Europe susreću sunčane Alpe, živopisan Mediteran, tajnoviti Kras i široka Panonska ravnica. Tamo gdje prevladava zelena boja – a u Sloveniji  ima dom upravo posebna nijansa zelene boje, nazvana slovenska zelena. Gdje je priroda izvor zelenog odmora. Gdje priroda nadahnjuje aktivni životni stil u suzvučju sa samim sobom. Gdje je priroda svaki dan iznova vježbalište za brojne slovenske sportaše svjetskog formata. I gdje je priroda izvor zdravlja. Kako se sažeto  može reći kakva je Slovenija? Slovenija je … Zelena. Aktivna. Zdrava. Za dva milijuna ljudi koji tu žive i za sve koji ju posjete.

Slovenija je zelena. Slovenska zelena i zelena raznolikost …

Priroda je na malenom dijelu u srcu Europe udružila i preplela velika prirodna bogatstva, a Sloveniji  podarila iznimnu raznolikost i šarolikost.Alpe na sjeveru i sjeverozapadu Slovenije, Pohorje na sjeveroistoku, Panonska ravnica na krajnjem istoku, vinorodni brežuljci i izvorišta termalnih voda na jugoistoku te Kras i Jadranska obala na jugu i jugozapadu.
Iznimne prirodne ljepote Slovenije u velikoj su mjeri danost koju Slovenija svjesno i planski nastoji očuvati. Za Sloveniju znakovita zelena boja utkana je u sva strateška razmišljanja o budućem razvoju turizma i gospodarstva u državi.
Trećina njenog cjelokupnog teritorija je zaštićena u okviru europske mreže zaštićenih prirodnih područja  Natura 2000, a brojna dragocjena područja proglašena su  prirodnim parkovima i rezervatima – Slovenija u okviru širih zaštićenih područja ima jedan nacionalni park, tri regionalna i 44 pejsažna parka, a u okviru užih zaštićenih područja 52 prirodna rezervata i 1217 prirodnih spomenika. Neposredan dodir s prirodom već je  na rubovima pojedinih gradova, pa i prijestolnice. Na pragu Ljubljane, samo nekoliko koraka od zadnjih gradskih ulica, proteže se jedinstven Krajinski park Ljubljansko barje (Ljubljanske bare), jedno od  najvažnijih zaštićenih prirodnih  područja u Sloveniji.
Sloveniji zelenu boju daju prije svega šume kojima je prekriveno gotovo 60 posto teritorija, čime je Slovenija među europskim državama. U slovenskih šumama, recimo, još uvijek rastu jestive gljive, a u  njima  je također i najveća populacija medvjeda. Prašuma je od glavnog grada udaljen samo 60 kilometara.
S više od 22 tisuća životinjskih i biljnih vrsta Slovenija spada države u Europi. Kako su raznolike biljne i životinjske vrste u Sloveniji, potvrđuje činjenica da Slovenija obuhvaća samo 0,004 % površine Zemlje, a na njenom teritoriju živi više  jedan posto svih vrsta živih bića i više od dva posto vrsta kopnenih i slatkovodnih bića.
Slovenija, površine od samo oko 20 tisuća km2,  ima ukupno čak 28 tisuća kilometara vodotoka i više od 1300 jezera. Po količini riječne vode po stanovniku je u Europi. Slovenija je također i pomorska zemlja  – istina sa samo  46 kilometara obalnog pojasa, a petina njene jadranske obale isto je tako zaštićena.


Image

(Izvor: www.slovenia.info; Autor: Iztok Medja)


Slovenija je aktivna. U dodiru s prirodom i sama sa sobom …

Slovenija je aktivna kako po prirodi tako i po duši. Iznimnu raznovrsnost raznolikih aktivnih događanja nudi svima koji vole da su u dodiru s prirodom i  samim sobom. U aktivnoj Kranjskoj Gori, idiličnom Bohinju, kozmopolitskom Bledu, na smaragdnoj rijeci Soči, uzduž Slovenske Obale, s pogledom na alpske vrhove, u zagrljaju sunčanog Pohorja, među valovitim vinorodnim brežuljcima, u kolijevci svjetsko poznatih bijelih lipicanaca ili u podzemnom svijetu … Između zemlje, neba i mora.
Zeleni sportovi. Po Sloveniji je isprepleteno oko 10 tisuća km označenih pješačkih i planinarskih staza, a za vožnje biciklom posebice je primjereno 14 područja koja su ispunjena standardnim biciklističkim destinacijama. Slovenija ima desetak golf igrališta na razgibanim terenima različitih pokrajina, brojne uređene  adrenalinske parkove, na raspolaganju su konjički centri i staze za jahanje, a učiti  jahati možete i u Lipici, kolijevci svjetsko znanih lipicanaca. Slovenija je poznata i po centrima za jedriličarsko padobranstvo.
Plavi sportovi. Za ljubitelje divljih voda  rijeka Soča je jedan od najpoželjnijih ciljeva u Europi, a raftingom  se možete sigurno i prilično mirno spuštati po brojnim rijekama –  kanuom možete čak otkrivati staro gradsko središte slovenske prijestolnice. Slovenske marine  odlična su ishodišta za nautičare, a čiste rijeke nude obilje izazova  za ribolovce. Morske dubine između Pirana i Strunjana nude  roniocima iznimno raznovrsno biljno i životinjsko bogatstvo, a  u brojnim jezerima  možete  plivati i uživati u vožnji  čamcem.
Bijeli sportovi. Slovenija je već duže vrijeme  omiljena skijaška destinacija, a skijanje spada među najpopularnije  sportove Slovenaca i tijesno je prepleteno sa slovenskom kulturom. Zimi je na raspolaganju više od deset zimsko-sportskih središta s ponudom za alpsko, nordijsko i turno skijanje, za daskanje, sanjkanje, krpljanje i druge zimske rekreativne discipline .

Image


(Izvor: www.slovenia.info; Autor: Aleš Fevžer)


Sportski karakter Sloveniji daju brojni vrhunski sportaši koji uvijek  strijeme ka samom svjetskom vrhu, a sportsku prepoznatljivost  Slovenija gradi i kao domaćin više sportskih međunarodnih natjecanja.

Slovenija je zdrava. Zemlja zdravlja i dobrog raspoloženja …

Na dodiru Alpa i Mediterana, Krasa i Panonske nizine priroda je još posebice  darežljiva vrelima termalnih  i mineralnih voda. Slovenija je uistinu zemlja blagotvornih voda, dobrog općeg stanja i zdravlja! A blagotvornost slovenskih termalnih voda  prvi  su otkrili još Rimljani. U razdoblju renesanse srednjoevropskih lječilišta  nastala su brojna liečilišna središta, koja su još i danas temelj liječničkog turizma u Sloveniji. 15 slovenskih prirodnih lječilišta, koja pored blagotvornih voda koriste i niz drugih prirodnih djelovanja, spadaju među najsnažnije turističke adute Slovenije (doprinose oko trećinu svih turističkih noćenja) – ne samo zbog iznimne tradicije, nego i  najsuvremenijih noviteta u ponudi modernih termalnih središta s privlačnim vodenim površinama.

Odlikuju se kako  medicinskim preventivnim i kurativnim tako i mnogim alternativnim programima za očuvanje zdravstvenog i sveopćeg stanja. U njima se prepliću višestoljetna tradicija, iskustva s termalizmom i moderna dostignuća stručnjaka koji se posvećuju zdravlju duše i tijela. Dostižu sam svjetski vrh!

Image


(Izvor: www.slovenia.info; Autor: Dean Dubokovič)


Slovenska prirodna lječilišta i wellness centri dio su najpoznatijih i najposjećenijih slovenskih turističkih destinacija koja nude iznimne mogućnosti sportskih aktivnosti, zabave, kulinarskih užitaka i kvalitetnog smještaja, a uz to nude i obilje posebnosti odjenute u raznolike klimatske specifičnosti – naći ćete ih na najrazličitijim krajevima Slovenije, od mora preko dolenjskih i posavskih brežuljaka na jugoistoku, uz doline Savinje i Sutle  do panonskih ravnica.

Za više informacija o pojedinoj  ponudi posjetite .


Naslovna fotografija izvor: www.slovenia.info; Autor: Aleš Zdešar