Posjetite Nacionalni park Kopaonik

Posjetite Nacionalni park Kopaonik

Posjetite Nacionalni park Kopaonik

Kopaonik, najveći planinski masiv u Srbiji, pruža se pravcem od severozapada ka jugoistoku u dužini od oko 80 km, dosežući u srednjem dijelu širinu od oko 40 km. Najviši dio na Kopaoniku je prostrana visoravan Ravni Kopaonik, oko koje se diže Suvo Rudište sa najvišim vrhom planine - Pančićev vrh, 2017 m.

Kopaonik ima subalpsku klimu. Zbog blizu 200 sunčanih dana godišnje Kopaonik s pravom nosi naziv "planina sunca". Hladni i teži zrak  kreće se okolnim dolinama i kotlinama, tako da zimske temperature nisu jako niske (srednja godišnja temperatura Ravnog Kopaonika je 3,70c). Snijeg pada od kraja studenog i zadržava se do svibnja, odnosno prosječno 159 dana godišnje.

Kopaonik je dobio ime zbog rudnih bogatstava kojima raspolaže i koja su se ovdje od davnina kopala. Vulkanska atraktivnost i proboji vrelih mineralnih rastopa izazvali su promjene na okolnim stijenama i tako je nastala "Kopaonička rudna oblast" sa velikim brojem rudnika, u kojima su se kopali željezo, olovo i cink.

Zbog svojih prirodnih vrijednosti, Kopaonik je 1981. proglašen nacionalnim parkom. Nacionalni park "Kopaonik" obuhvaća površinu od 11.810 hektara i po broju endemičnih vrsta predstavlja jedan od najznačajnijih centara biodiverziteta endemične flore Srbije. Značajni endemi i relikti na Kopaoniku su čuvarkuća, kopaonička ljubičica, Pančićeva režuha, srpski lan, Pančićev vijuk, runolist i dr. Izuzetnu pažnju na području Kopaonika zaslužuje bogatstvo životinjskih vrsta, od kojih se izdvajaju suri orao, sivi soko, šumska sova, planinska ševa, krstokljun, sivi puh, buljina, divlja mačka, srna i druge.

Planinu Kopaonik naročito atraktivnom čini prepoznatljiv pejzaž sa gustim zimzelenim šumama (smreka i jela) na višim dijelovima i mješovitim bukovim i hrastovim šumama, po stranama Kopaonika, pašnjaci, livade, kao i istaknuti planinski vrhovi s kojih se pruža pogled do Šar-planine, Komova i Stare planine.

Image


Kopaonik preko cijele godine nudi idealne uvjete za aktivan odmor i predstavlja najveći i najpoznatiji srpski skijaški centar. Na prostoru Ravnog Kopaonika nalazi se veliki turistički centar, sa brojnim smještajnim kapacitetima, sistemom ski staza i žičara i ostalom turističkom infrastrukturom. Skijaški tereni nalaze se na nadmorskoj visini od 1650 do 2017 m i svrstavaju se u terene prve kategorije. Turistički centar raspolaže mrežom od 24 žičare, ski liftova i veznih instalacija, povezane u jedinstven sistem, 2 dječja lifta i opremljen je za sve kategorije skijaša. Dužina ski staza je oko 55 km. Kapacitet sistema je preko 32.000 skijaša na sat. Gostima je na raspolaganju 12 km staza za nordijsko skijanje, a na lokaciji Crvene bare uređene i markirane su staze od 3, 5 i 10 km. Postoji mogućnost iznajmljivanja ski opreme i ski servisa.

Posebno treba istaknuti veliku ponudu smještajnih kapaciteta na Kopaoniku, sa više od 10.000 kreveta. Na raspolaganju su smještajni kapaciteti svih vrsta, od onih za manje zahtjevne goste kojima je najbitnije da su u neposrednoj blizini staze, kao što su npr. JAT apartmani

Image


...pa sve do vrhunskih hotela kao što je Grand Hotel & Spa.

Image


Drugi turistički centar nalazi se kod sela Brzeće, na istočnoj padini Kopaonika. Posebno treba istaknuti Hotel Junior koji se nalazi u turističkom centru Brzeće. Tradicionalna gostoljubivost, okruženje i usluge čine hotel centralnim objektom turističke ponude Brzeća. Hotel je idealno mjesto za organiziranje poslovnih sastanaka, sportskih i rekreativnih aktivnosti kao i za opuštanje i uživanje u mirnoj i autentičnoj prirodi.

Image


Na Kopaoniku se organiziraju pješački izleti (do izvora Metođe i Semeteškog jezera), izleti planinskim biciklom, škole košarke, tenisa, jahanja, engleskog jezika. Tu su i raznovrsni programi za djecu, programi za mršavljenje i sticanje kondicije, a brojni sportski tereni idealni su za pripreme sprotskih ekipa. Zbog velike razvedenosti reljefa Kopaonik pruža idealne uvjete za paraglajding.

U neposrednoj blizini Kopaonika nalaze se banje Jošanička, Lukovska, Kuršumlijska (u samom podnožju), odnosno nešto udaljenije su Vrnjačka, Mataruška i Sijarinska banja, sa bogatim termalnim izvorima. Na samom Kopaoniku postoje mineralni izvori: izvor niskoradioaktivne vode "Krčmar" na visini od 1700 m i "Marine vode" (1950 m).