Čudo u Krapini

Svakako posjetite suvremeni Muzej krapinskih neandertalaca

Čudo u Krapini

Sjećate se školskih izleta? Na jednom od njih sigurno ste posjetili i Krapinu, penjali se po Hušnjakovu, gledali skulpture pračovjeka i zamišljali kako je naš davni predak živio. Lokalitet Hušnjakovo najpoznatije je svjetsko nalazište neandertalskog čovjeka s najbogatijom i najraznolikijom fosilnom zbirkom. Zaštićeno je kao prvi paleontološki spomenik prirode u Hrvatskoj. U naslagama špilje pronađeno je oko 900 ljudskih fosilnih kostiju, brojna kamena oruđa iz razdoblja paleolitika, te fosilni ostaci špiljskog medvjeda, vuka, losa, golemog jelena, toplodobnog nosoroga, divljeg goveda i drugih životinja. Starost ovog bogatog nalazišta odgovara vremenu od prije 130.000 godina.

Od veljače prošle godine Hušnjakovo je dobilo i fantastičan muzej neandertalaca, ukopan u zemlju, koji je po mnogo čemu neobičan. Čitala sam o njemu u novinama i čudila se što ga toliko hvale, a proglašen je i jednim od najljepših europskih muzeja. I znatiželja me tijekom blagdana odvela do tog muzeja da i sama izvidim što je to toliko posebno.

Već je sam ulaz fascinantan, ogromna staklena vrata, a unutra se nazire mračno predvorje. Nakon ulaska nalazite se u velikom predvorju koje je zapravo manja kino dvorana s velikim platnom. Na njemu se prikazuje film o nekadašnjem životu pračovjeka. Odmah pri ulasku ugledala sam scenu ubijanja životinja nad kojom bi se sigurno žestoko pobunili Prijatelji životinja, no to je bila realnost. Film je vrlo poučan, osobito za mlade koji na ovaj način najjednostavnije mogu shvatiti kako je to nekad davno bilo, a možda i razmisliti kako je danas zapravo lijepo živjeti uz sve blagodati kao što su struja, voda i krov nad glavom.

Moram vam priznati da je to doista najljepši muzej kojeg sam do sada vidjela, a njegova je posebna vrijednost interaktivnost. Tijekom razgledavanja možete na info kioscima saznati više pojedinosti o pojedinim razdobljima, zaigrati kviz ili se fotkati u „koži“ pračovjeka i na izlasku kupiti fotku. Možete upoznati i postanak svijeta, četiri osnovna elementa – zrak, vodu, zemlju i vatru prikazane na vrlo specifičan način, no neću vam baš sve otkrivati već sugeriram da otkrijete sami.

Lutke koje prikazuju obitelj pračovjeka u spilji nevjerojatno su vjerno napravljene, pa vam izgleda kao da vas gledaju žive osobe. Prikazan je i pračovjek kroz razvojne faze, a zgodna je i simulacija ledene površine – kad na nju stanete i ako imate dovoljno kilograma pod vama će pucketati led te će čak početi navirati voda. U muzeju se nalazi i suvenirnica gdje možete kupiti zgodne bookmarkove, razglednice, brošure, drvene olovke, zgodne privjeske i još neke od suvenira. Pristup je omogućen i osobama s invaliditetom, a muzej je i dobitnik dviju vrijednih nagrada. Obilazak Muzeja traje sat vremena, a glavna atrakcija je velika biorama - iznimno vjerna rekonstrukcija obitelji od 17 neandertalaca. “Lutke” su izrađene u Parizu, a najskuplja je stajala 33.000 eura (više od 242.000 kn). Život neandertalaca i otkrivanje krapinskog nalazišta, ali i razvoj homo sapiensa pa čak i čovjekov odlazak u svemir prikazani su multimedijalno: filmom, 3D projekcijama, glazbom i zvukovima koji su “pratili” praljude. U zimskim mjesecima muzej je otvoren od 9 do 16 sati, a više o muzeju pogledajte na www.mhz.hr

Vaša Ema Jurić

Foto: www.mhz.hr