Psi i vrućine: Savjeti koji će pomoći vašem ljubimcu da prebrodi visoke temperature

Zaštitite svog psa od visokih temperatura

Psi i vrućine: Savjeti koji će pomoći vašem ljubimcu da prebrodi visoke temperature

Psi vole ljeto i ljetne aktivnosti, međutim baš kao ni ljudi, oni ne podnose velike vrućine. Vrlo je važno obratiti pozornost tijekom visokih temperatura te omogućiti ljubimcu da što lakše prebrodi vrućine.

Osim toga, tijekom ljeta se pojavljuju veći problemi s raznim infekcijama kože, a i veća je mogućnost da se pas zarazi parazitima poput buha, krpelja ili crijevnih glista.

Kako biste izbjegli takve probleme te spriječili mogućnost toplotnog udara, važno je pridržavati se sljedećih savjeta.

Nikad ne ostavljajte psa samog u vrućem automobilu

Iako to vjerojatno i sami znati, nije naodmet spomenuti da psa nikad ne biste smjeli ostaviti samog u automobilu na vrelom suncu. U samo nekoliko minuta temperatura može znatno porasti, a pas može dobiti toplotni udar, čije posljedice mogu biti kobne. Iz tog razloga, psa radije ostavite kod kuće. Morate li ga voditi sa sobo tijekom vrućina, svakako sa sobom uzmite svježu vodu i nemojte ga nipošto samog ostavljati u autu na vrelom suncu.

Zaštitite psa od parazita

Tijekom ljetnih mjeseci, povećani su rizici od zaraze parazitima kao što su buhe, krpelji te crijevne gliste pa svakako vodite brigu od tome da zaštitite svog psa od takvih nametnika. Kupite mu ampulu ili ogrlicu protiv buha i krpelja te obavezno svakih nekoliko mjeseci dajte svom psu tabletu protiv crijevnih parazita koji mogu biti izuzetno opasni za vašeg ljubimca.

Pripazite na šape

Pseće šape iznimno su osjetljive, a tijekom vrućih ljetnih dana površine poput asfalta i gradskih pločnika mogu biti vrlo vruće. Iz tog razloga, izbjegavajte voditi svog psa na asfalt tijekom najvećih vrućina jer mu to može izazvati opekotine, ali i naglo povećati tjelesnu temperaturu te dovesti do pregrijavanja.

Uvijek osigurajte svom psu svježu vodu i zaklon od sunca

Psima je potrebno puno vode, osobito tijekom velikih vrućina, jer im je to jedan od najboljih, ponekad i jedinih, načina da se rashlade. Psu je potrebno mijenjati vodu svakih nekoliko sati, a važno je i da pas ima zaklon od sunca ukoliko boravi vani.

Rashladite zatvorene prostorije

Ako pas boravi u kući/stanu, važno je da temperature u prostoru ne bude previsoka. Uključite klimu i redovno provjetravajte prostorije. Izbjegavajte hlađenje ventilatorom.


Image


Birajte vrijeme šetnje

Tijekom vrućih ljetnih dana svakako biste trebali izbjegavati voditi svog psa u šetnju u ono doba kad je sunce najjače, odnosno između 12 i 16h. Vidite li da je psu vruće ili da teško diše tijekom šetnje i drugih aktivnosti na otvorenom, dajte mu vremena da se odmori.

Napravite psu bazen

Iako ne vole svi psi vodu, većina je obožava, osobito tijekom ljeta je im je to odličan način da se rashlade. Kupite svom psu mali bazen i napunite ga vodom. Voli li vodu, vaš će pas uživati.

Pripazite na težinu svog psa

Kod pasa je vrlo bitnu održavati zdravu tjelesnu težinu, u protivnom se mogu pojaviti mnogi zdravstveni problemi. Ljeto je odlično razdoblje za povećanu razinu aktivnosti kod pasa i za postizanje idealne težine. Savjete za postizanje idealne tjelesne težine zatražite od veterinara.

I psi mogu imati opekotine od sunca

Iako možda zvuči smiješno, i psi mogu zadobiti opekline od sunca pa stoga valja izbjegavati ostavljati psa predugo na suncu. Vodite li psa na plažu, svakako se pobrinite za to da ima zaklon od sunca. Postoje proizvodi za zaštitu psa od sunca, a mogu se nabaviti kod veterinara.

Foto: Unsplash