Praktični savjeti za domaćice (2)

Male tajne za lakše obavljanje kulinarskih pothvata

Praktični savjeti za domaćice (2)

Svakoj kućanici dobrodošla je svaka pomoć, što u kuhanju, što čišćenju, a što u ostalim kućanskim poslovima. Razne tajne uspješnog održavanja domaćinstva prenose stoljećima s koljena na koljeno, a ponekad su upravo ovi stari “recepti” i najbolji. Zato u nekoliko nastavaka donosimo praktične savjete za domaćice.

Peršin
Da peršin ne izgubi hranjive vrijednosti kuhanjem, stavljamo ga u juhu u posljednji čas.

Peršin isjeckajte i u slojevima stavite u staklenu bocu, a između pojedinih slojeva peršina pospite sol. Tako će peršin ostati svjež nekoliko tjedana.

Lišće peršina možete isjeckati i zamrznuti u vrećici ili posudici za led, tako ćete uvijek imati svjež peršin za spremanje jela.

Peršinovo i celerovo lišće te kopar oprano možete osušiti tako da ga zavežete i ostavite u sjeni da se osuši viseći, a ako želite da zadrži lijepu zelenu boju, neko ga vrijeme držite na suncu.

Pranje povrća
Povrće kod kojeg se jede dio koji raste ispod zemlje (npr. mrkva) pere se pod mlazom hladne vode, ono kod kojeg se jede nadzemni dio – pod mlazom mlake vode.

Kuhanje zelenog povrća
Zeleno lisnato povrće kuha se otkriveno da ne izgubi zelenu boju. Treba ga kuhati u malo vode i kratko.  

Zadržavanje svježine šparoga
Šparoge će ostati svježe nekoliko dana omotate li njihove stabljike vlažnom krpom.

Ribanje hrena
Nećete plakati prilikom ribanja hrena, ako ga prije ribanja ostavite u ledenici i zamrznete.

Rezanje luka
Smeta li vam za oči luk kad ga sjeckate, stavite ga na 15 minuta u ledenicu i više nećete imati problema.

Kuhano mlijeko
Mlijeko će dulje vremena ostati svježe budete li mu za vrijeme kuhanja dodali malo šećera.

Mlijeko neće prekipjeti ako na lonac stavite cjedilo.

Čuvanje limuna
Prerezani limun prilično se brzo suši i zato vam savjetujemo da prerezani dio pospete solju. Prije nego ga ponovo upotrijebite odrežite tanku plošku i bacite je, a preostali dio iskoristite.

Svježe limune spremite u veću staklenu posudu i napunite hladnom vodom. Tako spremljeni limuni imat će mekšu koru i poslije će dati više soka.

Prženi krumpir
Prženi krumpir bit će hrskaviji ako komadiće prije pečenja u vrućoj masti posipate s malo brašna.

Još jedan način dobivanja hrskavosti jest da ga prije pečenja nekoliko minuta ostavite u vreloj slanoj vodi, obrišete krpom i onda zapečete.

Kako vam se krumpir ne bi zapekao za dno posude kad ga pečete u pećnici, prije ga namočite nekoliko minuta u slanoj vodi.

Sami lako možete pripremiti krumpiriće za brzo korištenje. Oguljene krumpire narežite na prutiće, na nekoliko minuta ih prokuhajte u vreloj vodi,a kad se ohlade stavite ih u vrećicu i zamrznite.

Krumpir za salatu
Kuhani krumpir koji namjeravate pripremiti za salatu bit će ukusniji i upiti manje ulja ako ga prije rezanja na minutu ili dvije uronite u mlijeko.

Kuhane krumpire lakše ćete i brže oguliti ako u vodu u kojoj ga kuhate dodate kap ulja.

Krumpiru za salatu ukus možete poboljšati tako da u vodu u kojoj se kuha stavite list lovora.

Ponovo svježa zelena salata
Zelena salata puno će brže ponovo postati svježa ako u hladnu vodu u koju ju uronite dodate malo šećera.

Posebni kiseli krastavci
Ako prilikom kiseljenja krastavaca u staklenku stavite nekoliko listova višnje, kiseli krastavci će imati posebnu aromu.

Odvajanje kolača
Ako se kolač uhvatio za dno i ne možete ga istresti iz kalupa, stavite ga na trenutak na plinski štednjak, nakratko na blagoj vatri ugrijte dno i lako ćete ga moći istresti.

Ako vam se biskvitno tijesto raspadne pri vađenju iz lima, možete ga spasiti tako da raspukle dijelove premažete bjelanjkom i pažljivo ponovo slijepite.

Glazura na kolaču
Glazura će se čvršće držati na kolaču ako ga najprije lagano posipate brašnom.

Čvrsto tučeno slatko vrhnje
Ako nikako ne možete istući slatko vrhnje, dodajte mu jedan bjelanjak i ostavite deset minuta u hladnjaku. Kad potom istučete smjesu rezultat će biti iznenađujuć.