Umjetnica nad umjetnicama

Frida Kahlo simbol je ženske slobode i Meksika, a ovo je njezina priča

Malo koja umjetnica ostavila je toliki trag na popularnoj kulturi kao što je to uspjelo meksičkoj slikarici Fridi Kahlo. Ona je kreirala sama svoj slikarski stil, pokrenula novi umjetnički pravac, živjela kršeći društvene norme i svima dokazala kolika je snaga talentirane žene

BeFunky-collage (3).jpg
Foto: www.profimedia.hr

Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderon, intrigantna žena i slikarica, rođena je 6. srpnja 1907. u vlastitom domu, kasnije poznatijem kao ”Plava kuća”, u predgrađu Mexico Cityja. Sama Frida tvrdila je kako je rođena 7. srpnja 1910. zbog pokretanja Meksičke revolucije iste godine. Željela je da se početak njenog života povezuju s početkom modernog Meksika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Život ove velike slikarice i revolucionarke, aktivistice za ženska prava, započeo je na mučan i tragičan način koji ju je zauvijek obilježio. Sa šest godina preboljela je dječju paralizu koaj je ostavila trajne posljedice, deformacije stopala i stanjene noge što je kao adolescentica skrivala hlačama, a kasnije dugim suknjama nadahnutim meksičkim narodnim nošnjama koje su, zajedno sa spojenim obrvama, postale njezin zaštitni znak. Zla kob pratila ju je i kad je u dobi od osamnaest godina doživjela sudar u kojem je, osim borbe za život, oštetila kralježnicu, slomila rebra i zdjelicu, i zbog koje je ostala neplodna.

Image
Foto: www.profimedia.hr

Iako joj je cijeli život bio ispunjen boli i tragičnim događajima, Frida je uvijek zračila toplinom i zaraznom energijom koju je prenosila i na druge ljude, ali i na svoja umjetnička djela. Malo je umjetnika koji su razvili slikarski stil toliko prepoznatljiv kao što je to pošlo za rukom Fridi.

Krajem dvadesetih, prijatelj ju upoznaje s Tinom Modotti, poznatom glumicom i komunistkinjom te Diegom Riverom, majstorom zidnih slika koji su promijenili njen životni put. Frida pristupa Komunističkoj partiji i udaje se za idola iz mladosti, Riveru. Brak je bio isprepleten ljubavlju, aferama, kreativnim podržavanjem, mržnjom te u konačnici razvodom 1939. godine i ponovnim brakom 1940., a do dan danas ljubavna priča između ovo dvoje umjetnika ne prestaje intrigirati javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč brojnim aferama (s glumicama Dolores del Rio i Mariom Felix, pa čak i Fridinom mlađom sestrom Cristinom) Diego je Fridi pomagao na mnoge načine, volio je njezin rad i bio njezin najveći obožavatelj. Frida je zauzvrat bila najvjernija Diegova kritičarka i ljubav njegovog života. Vodila je bogat život, priređujući zabave na kojima je voljela šokirati i pričati prljave šale netipične za žene toga doba. Vladala je Meksičkom društvenom scenom 1930-ih i 40-ih godina, oduševljavajući ljude oko sebe. U Francuskoj je prijateljevala s Picassom i pozirala na naslovnici Voguea. Muškarci su bili fascinirani njome, ljudi su je gledali u čudu i ne iznenađuje da je, baš kao Rivera, i ona imala niz afera. Jedna od njih bila je s komunističkim vođom Leonom Trockim. Frida je otvoreno priznala biseksualnost, voljela je zavoditi žene, a njezine najpoznatije veze bile su sa svjetski poznatom plesačicom, glumicom i političkom ikonom Josephine Baker i američkom umjetnicom Georgiom O’Keeffe.

Koliko je njezin život bio fascinantan, toliko je bila i njezina umjetnost. Kao što je to s pravom istaknuo Diego Rivera, Frida Kahlo bila je “prva žena u povijesti slikarstva koja je opće, ali i sasvim određene teme, koje se tiču žena tretirala bez ikakvih kompromisa”. Njezin je umjetnički stil nadaleko prepoznatljiv zahvaljujući njezinim karakterističnim bojama i motivima. Koristila je šarene boje, slikala autoportrete te inačice tradicionalnih meksičkih zavjetnih slika, a mnogi je svrstavaju u kategoriju nadrealista, iako se sama Frida s time nikada nije složila.

Image
Foto: www.profimedia.hr

Frida je svoju prvu samostalnu izložbu imala u Meksiku 1953. Zbog lošeg zdravlja doktori su joj zabranili sudjelovanje, no ona se na njoj pojavila na nosilima i svima poručila da ju ništa neće zaustaviti kako bi svjedočila vlastitom uspjehu koji je sama stvorila. Unatoč tome što ju je cijeli život pratilo prokletstvo lošeg zdravlja, Frida je bila aktivistica za prava žena, ali se uplitala i u mnoga politička zbivanja svog doba te se nije libila izlaziti na proteste na ulice.

Tako je protestirala na prosvjedima protiv intervencije SAD-a u Gvatemali te, u konačnici od posljedica tog impulzivnog čina, umrla u noći sa 12. na 13. srpnja 1954. u Plavoj kući u kojoj je i rođena. Kao službeni uzrok smrti navedena je plućna embolija, premda su neki smatrali kako je posrijedi bila prevelika doza lijekova koja možda jest, a možda i nije bila slučajna. Službena autopsija nikad nije izvršena.

Image
Foto: www.profimedia.hr

Kao što kod svih velikih umjetnika i umjetnica biva, njezina umjetnost postala je iznimno cijenjena tek nekoliko desetljeća nakon smrti. Do tada je bila najpoznatija kao fascinantna supruga Diega Rivere. Prema posthumnoj odredbi Rivere, u Plavoj kući 1958. otvara se memorijalni muzej Fride Kahlo. Njezin je život poslužio kao predložak holivudskog filma (2002.), u kojem lik Fride tumači glumica Salma Hayek, a inspirirala je i mnoge autore i autorice, između ostalog i našu Slavenku Drakulić za knjigu ‘Frida ili o boli’.

Frida je danas simbol ženske snage i inovativnosti, a njezin lik može se pronaći i na mnogim odjevnim komadima. U nastavku izdavajamo pet T-shirta koji slave njezin lik i djelo, a sve ih možeš pronaći na platformi Etsy.

1/6