Zaboravljeno voće - podsjetimo se okusa i mirisa ukusnih voćki

Mušmula, oskoruša, drijen i divlja jabuka, samo su neke od ukusnih voćaka koje je potisnulo voće iz uzgoja i plastenika

Zaboravljeno voće - podsjetimo se okusa i mirisa ukusnih voćki

Mušmula, oskoruša, drijen, divlja jabuka, neke su od voćaka koje rastu u šumama i na proplancima, unatoč svojoj ljekovitosti i višenamjenskoj upotrebi u kuhanju i spravljanju raznih delicija, potisnulo ih je voće iz uzgoja i plastenika. Podsjetimo ih se, a posebice njihove upotrebe u pripremi marmelada, pekmeza, ljekovitih čajeva i osvježavajućih, zdravih sokova.

Mušmula


Image


To je još jedna biljka iz porodice ruža, uz jabuku, krušku, dunju, šljivu i oskorušu.  Plod, koji liči na krušku ili jabuku, je zelenkastosmeđ, tamnosmeđ, riđ ili čokoladnosmeđ. Kad se uberu, a to treba činiti kad lišće počne da opada, čak i poslije prvih mrazeva, tvrde su i opore, pa ih treba ostaviti nekoliko nedjelja da sazru, gotovo ugnjile. „Meso” tada postaje meko, sočno, kiselkasto i kremasto, kao puter od jabuke, a neki kažu da podsjeća na ukus jabukovače, a neki na vino.  U narodnoj medicini smatra se da mušmule poboljšavaju vid. Također, jačaju jetru i bubrege, hrane krv, dobre su protiv slabosti u leđima i koljenima, protiv vrtoglavice. Mušmula sadrži mnogo vitamina C, šećera i pektina.

Od mušmula možete napraviti marmeladu, liker, rakiju, ali i sir. Njihov ukus odlično se slaže sa puterom, cimetom, karanfilićem, slatkom pavlakom, limunom, suhim grožđem i vinom, tako da i sami možete pokušati da pripremite neko originalno jelo sa mušmulama. Marmeladu od ovog neobičnog voća nije teško pripremiti. Kad mušmule omekšaju, operite ih, ali ih nemojte ljuštiti, i isijecite ih na komade. U lonac sipajte vodu da ogreznu, a zatim ih kuhajte tri sata, na tihoj vatri. Mušmule procijedite kroz gustu krpu i okačite preko noći iznad lonca kako bi sav sok iskapao iz njih, ali ih nemojte pritiskati, da bi marmelada ostala bistra. Dobivenu masu izmjerite, u nju dodajte jednaku količinu šećera i kuhajte dok se ne zgusne.


Divlja jabuka

Image


Najčešće ju nalazimo uz rubove bjelogoričnih šuma. Ima trnovite grančice te okruglaste male plodove žućkasto-zelene boje. Plodovi divlje jabuke su trpki i kiseli, te sadrže dosta pektina. Od njih se rade marmelade, kompoti, a osušeni su prava delicija za pravljenje voćnog čaja. Od plodova jabuke pravi se popularni jabučni ocat. Pomiješan s medom i vodom predstavlja izuzetno korisno i okrepljujuće djeluje na ljudski organizam. Jabuka je ljekovita biljka i ulazi u sastav raznih šumskih i voćnih čajeva. Za dobar san, protiv kroničnog umora, trovanja, visokog pritiska, nesvjestice, pretjerane debljine,  glavobolje, migrene, proljeva, povraćanja, vrtoglavice, bolesti grla, okoštavanje zglobova, opekotina, proširenih vena. Sirova ili pečena jabuka olakšava probavu.


Oskoruša

Image


Odlikuje ju iznimna ljekovitost plodova, posebno sušenih, koji su se prije kuhali za ljekovite čajeve. Koristi se kao mljeveno brašno koje se dodavalo u kruh, a kompot od suhih plodova oskoruše, miješan s drugim voćem, posebnog je okusa. Oskoruša cvijeta u svibnju ili lipnju stablo je lijepo i dekorativno i može služiti kao voćno i ukrasno drvo. Plodovi oskoruša su višenamjenski, suše se, od njih se prave kompoti, a kod kuhanja žestokog pića daju jako kvalitetan liker.

Tvrdi plodovi oskoruše su opori, gorki i kiseli. Tek poslije dužeg stajanja i prvih mrazeva, kad sagnjile, postaju mekani, ukusni i slatki. Plodovi se jedu sirovi, a mogu se i preraditi u marmelade i kompote. Upotrebljavaju se i kao dodatak kod proizvodnje jabukovače ili se prerade u rakiju od oskoruša. Od drveta oskoruše proizvodi se poljski alat,  klompe, palice za biljar, čembala, škotske gajde i skupocjeni namještaj.


Drijen

Image


Još jedan s liste zapostavljenih, drijen je listopadno drvo, sa svojim žutim cvjetovima i gustom zaobljenom krošnjom pravi je proljetni ukras. Plodovi su koštunice jarko crvene boje, duguljasto ovalnog oblika sa jednom košticom, poznati i kao drenjine. Mlade drenjine su svijetlocrvene boje, dok su zrele drenjine tamnocrvene. Drenjine se koriste kao suho voće, za pravljenje pekmeza, čaja, ili soka.

Plodovi drijena od davnina su cijenjeni. U početku su trpki i kiseli, kada potpuno sazru omekšaju i ugodno su slatko- kiselog okusa i mogu se jesti svježi. Plodovi su odlični za proizvodnju pekmeza, marmelada, želea, kompota, sokova, likera, rakija i sl. Nezreli plodovi slični su maslini, mogu se uz dodatak komorača konzervirati u slanoj vodi. Inače plod, kora, kora korijena i list veoma su ljekoviti i koriste se kod probavnih tegoba.   

Slatko od drenjina

1 kg drenjina
1,5 kg šećera
3 čaše vode
Izaberite zrele, čvrste drenjine, operite ih i očistite, pa pažljivo, na otvor kod peteljke, izvadite koštice. U lonac za kuhanje stavite šećer, nalijte vodu i skuhajte sirup kao za svako drugo slatko. Dodajte ocijeđene drenjine u sirup i nastavite kuhati. Kad je kuhano, ostavite da odstoji oko 12 sati pa sipajte u suhe teglice.Svaku teglicu povežite celofanom i ostavite na hladnom i suhom mjestu.

(M.G)