Obogatite jela začinskim biljem: estragon

Odlično odgovara brojnim jelima

Obogatite jela začinskim biljem: estragon

Prodornoga  i osebujnog mirisa, jakoga i oštrog okusa prožetoga gorčinom, teško ćete ga zamijeniti za bilo koji drugi začin. Estragon, koji se na tržištu pojavljuje kao neizostavan sastojak senfa, jedan je od najskupljih i najtraženijih začina. Upotrebljava se svjež i osušen za salate, za pripremu mesnih jela, tunjevine, pikantnih umaka, juha i variva. Stavlja se i u marinirano povrće. Odgovara jelima od piletine, govedine, divljači i ovčetine, jelima od gljiva, majonezama i kiselkastim biljnim umacima. Vrlo je ukusan začin maceriran u vinskom octu i u kombinaciji s kaparima za pripremu raznih salata.

Estragon u kulinarstvu

Postoje dvije vrste estragona. Francuski estragon znatno se razlikuje od ruskog, koji se još naziva i sibirski. Francuski je jako zastupljen u tamošnjoj kuhinji, ima poseban okus, sladak, pikantan. Francuski estragon sastavni je dio poznate začinske mješavine Fines Herbes (tzv. fini začini), te raznih, posebno francuskih juha, te jela od ribe i piletine. Fini začini su začinska smjesa iz Francuske, koja se sastoji od 3 do 7 začina. Obvezatni su vlasac, peršin, krasuljica i estragon. Mogu se dodati bosiljak, mažuran i ružmarin. Estragon se upotrebljava i za aromatiziranje senfa, te kao dodatak pri kiseljenju krastavaca i jelima od buće. Također ga upotrebljavamo u umacima kao što je tartar  umak, te kao začin za rižu, perad ili kuhanu ribu. Poznata je i majoneza sa estragonom kao i maslac aromatiziran sa estragonom. Estragon se može dodati tijekom kuhanja, jer ne gubi puno na okusu. Njegov ukus najbolji je u kombinaciji s kiselim sastojcima (ocat,  gorušica, vino, limunov sok).

Ljekovitost

Cijela biljka se odlikuje ljekovitim svojstvima. Estragon pospješuje apetit, potiče metabolizam. U narodnoj medicini upotrebljava se kao biljka koja povećava apetit i ublažava želučane smetnje, a pomaže i pri lošoj probavi i napuhavanju. Estragon je poznati začin u dijetalnim terapijama, osobito  u neslanim redukcijskim dijetama. Pozitivno ljekovito djelovanje ima kod slabe funkcije želuca koju potiče na rad, kod slabog teka bolesnika, nadutosti koju otklanja,  umora i slabosti organizma, bolesti žuči, jetre, kod bubrežnih bolesti (preporučuje se starijim osobama). Ulje dobiveno iz sjemenki estragona dobro je sredstvo u liječenju raznih tegoba s gljivicama, za smanjivanje ili otklanjanje grčeva. Od estragona se izrađuje ljekovita tinktura. Estragon ima diuretička i antidepresivna svojstva.

Čaj od estragona

Za pripremu čaja je potrebna 1 čajna žličica estragona, i 2 dl vode.
Kipućom vodom prelijemo estragon, poklopimo da odstoji pola sata i procijedimo. Uputa za uporabu: uzimamo 2 šalice na dan, a pijemo prije jela nezaslađeno kod probavnih tegoba.

Piletina s estragonom

Sastojci
500 g filea pilećih zabataka
sol
svježe mljeveni papar
2 žlice maslinova ulja
1 luk
2 češnja češnjaka
200 g malih šampinjona
200 g cherry rajčica
10-ak ukiseljenih lučica
1 žličica sušenog estragona

Priprema
Pećnicu zagrijte na 190 stupnjeva. Meso posolite i popaprite. Na štednjaku u posudi za pečenje zagrijte ulje pa na njemu 3 do 5 minuta sa svih strana zapecite komade piletine tako da postanu zlatnosmeđi. Izvadite iz posude i ostavite sa strane. Potom u posudi za pečenje 2-3 minute propirjajte luk, a zatim dodajte češnjak i pirjajte još 30 sekundi. Dodajte cijele male šampinjone te i njih propirjajte 2-3 minute. Umiješajte cijele cherry rajčice i lučice te pospite estragonom i dobro promiješajte. Zatim u posudu za pečenje vratite popržene komade piletine te sve stavite peći u zagrijanu pećnicu. Pecite 30-ak minuta, odnosno dok piletina ne bude potpuno skuhana (kad je probodete vilicom, iz nje mora curiti čist sok).


Foto: © Dani Vincek - fotolia