Nemoj pretjerati: Dizajneri ističu pet pravila skandinavskog dizajna koje ne treba slijediti

Obožavamo skandinavsku jednostavnost u uređenju interijera, ali kao i u svemu možemo pretjerati i stvoriti hladan i sterilan prostor

Nemoj pretjerati: Dizajneri ističu pet pravila skandinavskog dizajna koje ne treba slijediti

Primamljivo je slijediti trendove koji vladaju u uređenju interijera pogotovo danas kada se ti trendovi lako šire društvenim mrežama. Međutim, kao i sve drugo, moguće je pretjerati i "previše urediti" dom u nekom stilu. Uzmimo, na primjer, skandinavsku estetiku koja je barem deset godina glavni stup u globalnom uređenju interijera. Ovaj stil ima niz pozitivnih aspekata - minimalan, moderan i čistih linija, a istovremeno ugodan. Namještaj koji naglašava prirodne elemente - kožu i drvo, a boje su lagane i svježe. Uz sve ove elemente vrlo je lako urediti dom u ovom stilu, a zbog svoje jednostavnosti neće nam dosaditi.

Image

Želiš luksuz u svom domu? Hollywood Regency je stil kojim bi se trebala voditi, no pripazi na par detalja


Iako se čini da je ovaj stil sa sjevera bezvremenski, ipak je moguće pretjerati s njim. Nekoliko dizajnera je objasnilo što treba izbjegavati prilikom kupovine namještaja u ovom stilu kako ne bismo požalili za pet ili deset godina. Evo što kažu da treba izbjegavati.

Ekstremni minimalizam

Za skandinavski dizajn koji se sastoji od drva i često spartanskih boja možemo definitivno reći da je minimalistički. Ako se previše oslonimo na ovaj stil, ostavit ćemo većinu površina golo brišući sve znakove naših osobnih stvari. Prostorije tako mogu biti pomalo hladne, trome i bez živosti.

"Može biti teško slijediti skandinavski trend, a da dom ne učinimo previše običnim i nezanimljivim. Ostanite u trendu, ali dodajte malo osobnosti s crno-bijelim detaljima ili šarenim uokvirenim teksturama", kaže dizajnerica Courtney McLeod za Apartmenttherapy. Na primjer, zanimljiv tepih s uzorcima može oživjeti svaku prostoriju.

Stilizirani komadi namještaja

Ulaganje u stiliziranu fotelju ili sofu može se učiniti kao dobra ideja, i sigurno je da ti komadi izgledaju sjajno na Instagramu. Ali izgled ne bi trebao biti važniji od udobnosti, a takvi komadi namještaja nisu baš praktični za odmor i svakodnevni život pogotovo za obitelji koje imaju djecu i kućne ljubimce.

"Možda ćete požaliti ako svoj dnevni boravak ispunite modernim, ali neudobnim namještajem kao što su stilizirane sofe i stolci. Najbolje je spojiti dva svijeta, na primjer moderne stilizirane fotelje s ugodnim ležajem", kaže McLeod.

Previše jednoličan prostor

Skandinavski dizajn sastoji se od čistih i jednostavnih linija, ali ako tako uredimo dom mogao bi pomalo izgledati kao iz kataloga, ali ne na dobar način. Štoviše, ako se odlučimo za određeni stil ne znači da sav prostor mora biti uređen prema načelima te estetike. Najbolji interijeri često su kombinacija različitih dizajnerskih stilova i razdoblja.

"Pokušajte kombinirati različite stilove namještaja s nekoliko skandinavskih komada. Nemojte se bojati kombinirati predmete koji vam se sviđaju. Na primjer, šarene komade ili naslijeđeni namještaj, čak i ako nisu skandinavski. Sve je to dio priče o vašem domu, a prostor može biti topliji", sugerira dizajnerica Candace Griffin.

Drvo u prirodnoj boji

Drvo u prirodnoj boji jedan je od temelja skandinavskog stila, a zbog toga prostor izgleda svjetlo i prozračno. Bez obzira na to, ne znači da svaka drvena stvar u našem domu mora tako izgledati. "Skandinavski dizajn poznat je po prirodnom drvu u cijelom prostoru. Ali ako koristite isti ton drveta na cijelom dizajnu onda može početi gubiti na kvaliteti", dodaje dizajnerica Sara Beverin.

Predlaže kombiniranje dvije različite boje ili čak dodavanje metalnih akcenata kako bi se stvorio kontrast, a sve to može unijeti više dimenzija u prostor. Uz ovakvo kombiniranje prostor će izgledati bezvremenski.

Dom bez detalja

Ne treba svaki dio prostora ispuniti detaljima i stvarima, ali ponekad previše minimalizma može stvoriti hladne prostorije. "Iako volimo jednostavan i minimalistički aspekt skandinavskog dizajna, ponekad premalo detalja može biti veliko ne. Bez dodataka u sebi prostor može biti hladan i sterilan", kaže Beverin.

Ne treba pretjerivati, ali ni ne treba se bojati staviti dragocjene predmete, obiteljske fotografije i knjige. Zelenilo je također dobrodošlo.