Kako do funkcionalnog stambenog prostora?

Ukoliko planirate adaptaciju stambenog prostora ili kupujete novi stan, nekoliko dobrih savjeta sigurno će vam pomoći u izboru

Kako do funkcionalnog stambenog prostora?

Vjerojatno ste korištenjem svog životnog prostora već otkrili prednosti i nedostatke istog. Funkcionalno organiziran životni prostor uvelike će olakšati njegovo korištenje i boravak u njemu učiniti ugodnijim. Pravilan odnos pojedinih funkcionalnih grupa nužan je za kvalitetu stanovanja, a za njegovo postizanje potrebno je slijediti određena pravila.

Ulazni prostor treba biti dovoljno velik i po mogućnosti odvojen vratima od ostalog stambenog dijela zbog unošenja prljavštine i izolacije od vanjske buke. Prirodno osvjetljenje nije nužan uvjet, ali u tom slučaju treba postaviti dobru centralnu rasvjetu. Uz njega je potrebno vezati zahod ili kupaonicu kao i što kraću komunikaciju prema kuhinji. Na taj će se način maksimalno skratiti put unošenja namirnica, iznošenja smeća i sl. Ovakva međusobna pozicija rezultira i dobrim dispozicijskom odnosom kuhinje i zahoda tj. kupaonice gdje se rješavamo tekućeg otpada. Skraćen komunikacijski tok između ovih prostorija izravno povećava funkcionalnost i omogućava nesmetane aktivnosti u drugim grupama stambenog prostora.


Image



Image



Image



Kuhinja je najčešće povezana s blagovaonicom. U modernim prostornim koncepcijama su kuhinja, blagovaonica i dnevni boravak jedinstven prostor. Pri tome treba obratiti pažnju na položaj prozora kao i način ventilacije kuhinje kako bi se smanjilo širenje mirisa u prostoru. Idealnu kombinaciju u ovakvoj dispoziciji predstavlja kuhinja, koja se može zatvoriti velikim kliznim vratima. Prema potrebi se ona mogu otvoriti i prostor funkcionira cjelovito. Smještaj ostave uz kuhinju je poželjan, ali ne i nužan. Danas se ostava najčešće rješava ugradbenim ormarima, koji su sastavni dio kuhinje.


Image



Image



Image



Image



Uz jedinstven prostor kuhinje, blagovonice i dnevnog boravka je poželjno vezati balkon ili terasu, koji omogućavaju odmor na svježem zraku, blagovanje na otvorenom ili mogućnost obavljanja prljavih kuhinjskih poslova izvan prostora stana.

Stambeni prostor u kome je pristup kuhinji organiziran kroz dnevni boravak je loš. Stalnim prolascima iz kuhinje prema kupaonici ili drugim prostorijama narušavate mir onih koji se odmaraju u dnevnom boravku ili gledaju tv. Komunikacijski putovi trebaju uvijek biti organizirani na način da korisnici jedne grupe prostorija ne ometaju druge.


Image



Image



Image




Spavaći trakt treba biti zasebni dio stana izoliran posebnim hodnikom prema spavaćim sobama i odvojen vratima kako bi mu se omogućio mir i intimnost. Ulazak u spavaći trakt treba biti organiziran iz ulaznog prostora stana ili kuće te na taj način direktno odvojen od ostalih funkcionalnih grupa i prostorija. Može biti postavljen u sklopu neke duge prostorije, npr. dnevnog boravka, uz uvjet da se komunikacijom prema spavaćem traktu ne narušavaju funkcije dnevnog boravka. Nije poželjno vezati samo jednu spavaonicu uz dnevni boravak već cijeli trakt, koji se sastoji od minimalno jedne spavaonice, kupaonice i garderobnog prostora. Na ovaj su način osigurani maksimalna funkcionalnost i komoditet, jer iz spavaće sobe u miru odlazite do kupaonice i pri tome vas ne ometaju eventualni gosti u boravku. Iz ovog primjera proizlaze problemi koji se javljaju ukoliko je kupaonica smještena u drugom dijelu stana, a komunikacija do nje vodi kroz dnevni boravak. Mogućnost izlaska na balkon iz spavaće ili dječje sobe je poželjna, ali ne i obavezna.


Image



Image



Osim prostorne dispozicije, pozornost je potrebno usmjeriti i na pravilnu orijentaciju pojedinih funkcionalnih grupa. Obzirom da položaj objekta i parcela uvjetuju prostorni raspored, idealnu orijentaciju za sve stanove je teško postići. No, ono što svakako trebate izbjegavati je orijentacija spavaćih soba prema sjeveru, jer nema mogućnosti za potrebnu insolaciju prostora te kuhinje i ostave prema zapadu, zbog pregrijavanja prostora i povećane mogućnosti kvarenja namirnica. Orijentacija dnevnog boravka prema sjeveru je također loša, jer trajni nedostatak sunčeve svjetlosti u prostoru ne djeluje dobro na raspoloženje i psihu.

Osim ovih zahtjeva, bitan faktor za pravilan odabir stambenog prostora su broj članova obitelji, način života i navike obitelji te potrebna ili financijski dostupna kvadratura stambenog prostora. Pravilnom dispozicijom namještaja, uz odabir prostora koji zadovoljava osnovne funkcionalne kriterije, moguće je organizirati kvalitetno stanovanje i postići zadovoljstvo svih članova obitelji.

Izabela Galović Ninić, dipl.ing.arh
www.interijerNET.hr