Dobar deterdžent čuva odjeću – znate li ga odabrati?

Pravilo je da se moda iznova vraća, stoga očuvajte svoju odjeću za buduće trendove

Dobar deterdžent čuva odjeću – znate li ga odabrati?

Dreft i Žena.hr vam daruju poklon pakete!

Koliko god nam na živce išlo obavljanje svakodnevnih kućanskih obaveza, vjerujem da se većina nas ubraja u kategoriju žena koje vole miris svježe opranog veša. Pranje rublja dio je našeg svakodnevnog života i često ne razmišljamo koliko nam kvalitetan deterdžent pomaže, ne samo očistiti odjeću, već je i sačuvati za što dulje korištenje.

S toliko vrsta deterdženata na tržištu, odabrati onaj pravi zbilja nije lak zadatak. Na razmišljanje o ovoj temi nas je potaknuo ovosezonski Dreft Fashion Week Zagreb, čija je jedna od glavnih poruka kako valja pravilno brinuti o svojoj odjeći, jer se moda uvijek iznova vraća. Zaključak je to i svjetski priznate agencije Leo Burnett, koja poziva na konstantnu pravilnu njegu odjeće, što je odmah uočio Dreft i krenuo upozoravati javnost na savjesno i brižno postupanje prema odjeći.

Prilikom odabira željenog deterdženta za pranje modnih krpica, raznovrsnost je važan faktor koji morate uzeti u obzir. Što to znači? To znači da vam zbilja ne trebaju brojne plastične boce  koje nepotrebno zauzimaju prostor. Treba vam pakiranje koje pokriva što je više moguće vaših potreba: efikasno pranje u toploj i hladnoj vodi, osvježavanje i održavanje boje odjeće, te čuvanje njezinih vlakana.   

U 21. stoljeću nitko ne želi bacati praznu bocu nakon svega nekoliko pranja, stoga se odlučite za koncentrirani proizvod, posebno kada je potrebna četvrtina uobičajene količine deterdženta. Osim toga korištenje manje ambalaže čuva okoliš. A kad već govorimo o ekologiji, obratite pozornost na to je li deterdžent biorazgradiv (ili barem većim dijelom biorazgradiv).

Nekad su naše bake i mame muku mučile se deterdžentima u prahu koji su bili teško topljivi, danas pak ima sve više kvalitetnih tekućih deterdženata s kojima su takvi problemi u potpunosti otklonjeni. Tekući deterdženti se lakše miješaju s vodom. Za razliku od praškova nemaju problema s topljivošću u hladnoj vodi i općenito nježnije tretiraju odjeću, što je osobito bitno kod osjetljivijih odjevnih predmeta – rublja, košulja i vestica... Također, tekući se deterdženti bolje ispiru, što je iznimno poželjno za osjetljivu kožu, posebice dječju.  

Nove verzije deterdženata i omekšivača nude i ekstra bonuse za vašu odjeću. Pružaju zaštitu od mrlja, tijekom pranja umanjuju gužvanje odjeće i olakšavaju kasnije glačanje. Nije li znanost divna? Otkriju se rješenja za probleme za koje niste niti znali da postoje. Čak i protiv stvaranja mucica!

Za čuvanje originalne boje, odjeću prije pranja valja pažljivo sortirati. Tamne i slične boje trebaju se prati zajedno (da, znamo da to znate, ali nikad nije zgorega utvrditi gradivo). Pri tome, savjetuje se koristiti najnižu moguću temperaturu vode za pranje, a da veš svejedno bude čist. Isto tako, prilikom sušenja odjeće preokrenite ju naopačke, iznutra prema van – to će štititi njezine niti i njezinu boju. Tako je stavite i sušiti, osobito na suncu (jer i to čuva boju). I za kraj, još jedan savjet. Perete li rublje strojno, pazite da vam mašina nije previše puna jer bi gužva u njezinom bubnju mogla bespovratno uništiti vaše omiljene modne krpice.

Dreft daruje 10 poklon paketa čitateljicama koje s nama podijele tajnu i odgovore na pitanje:

Kako vi čuvate svoju odjeću?

Odgovor zajedno sa svojim podacima (ime, prezime, adresa i kontakt telefon) šaljite na mail info@zena.hr s naznakom "Dreft" do zaključno 10.6.2010.g. u 10 sati. Dobitnici će biti objavljeni 10.6.2010. u 12 sati.


Za ovu nagradnu igru dobili smo zbilja pregršt zanimljivih mailova i odgovora, pa je zbilja bilo teško odabrati 10 koji će dobiti Dreftov poklon paket. Zahvaljujemo svima na sudjelovanju u igri, sretnim dobitnicima čestitamo, a ostalima želimo više sreće u nekom od narednih darivanja.

A dobitnice paketa su:

Đurđa Maljevac
Sa malim prljavcima i tri muškarca u kući čuvati odjeću nije lagana misija ali može se kada se pazi. Odjeću strogo sortiram po bojama prije pranja,stavljam sredstvo protiv mrlja ako je potrebno i naravno koristim uvijek dobar i kvalitetan deterdžent. Omekšivači su isto jako bitna stvar jer čuvaju naše rublje i daju im poseban miris. Preferiram likvidne deterdžente koje stavljam u posudicu i nju zajedno sa odjećom u perilicu. Naravno,osjetljive stvari perem na ruke ili na najmanje moguće kraći program u perilici. Odjeću na sušenje stavljam pažljivo da se ne bi izvukla ili proširila i naravno okrećem naopačke. Eto to su moje mjere prilikom pranja,sušenja i općenito u vezi moje odjeće.


Bjanka Braić
Da vam kažem kako čuvam svoju odjeću
Recesija je poludjet ću
Evo ipak stiže rješenje
Formula to je za moje probleme
To je DREFT.
Za svoju odjeću koristim Dreft i preeeezadovljna sam i cijenom i učinkom. Kupujem ga na akcijama 3l=30kn. Omekšivać s Dreftom uopće ne koristim jer je odjeća mekana i mirisna duuugooo poslije pranja. Kad otvorim svoj ormar mmmmmmm kako lijepo miriše!


Ivana Varjačić
Kako ja čuvam svoju odjeću?
eto ovako..
Prvo je vrlo važno sortiranje odjeće po boji i vrsti materijala. Također je važno preokrenuti odjeću prije pranja bilo na ruke ili u mašini. Osjetljivije tkanine(vunu, svilu i odjeću neke osjetljivije boje npr. crvena,ljubičasta) perem na ruke, jer sam naučila na svom novčniku da nije svaka tkanina i svaka boja za perilicu.
Osim klasičnog praška za rublje koristim Dreft ili dodajem žlicu bijelog octa za bolje fiksiranje boje - oboje dokazano čuva originalnu boju. Izblijedjele boje najbolje će osvježiti ocat. U posljednju vodu za ispiranje dodajte žlicu -dvije octa (omjer zavisi od količine vode i broja odjevnih predmeta) i u toj kupki ostavite da stoje pola sata, pa ih ostavite da se suše na mjesto zaštićeno od sunca.
Kod sušenja je također važno da odjeću tamnijih boja ne izlažemo na direktno sunčevo svjetlo, te da je sva odjeća preokrenuta pri pranju. Vunene i svilene te teške tkanine obavezno pustim da se prosuše na ravnoj podlozi i na zraku jer vlažne lako upijaju mirise, prije nego ih objesim na uže da se ne istegnu jer su teške od količine vode koje "popiju".
Eto, mojih par savjeta koji dakako nisu inventivni,ali svakako djeluju.


Damira Čular
 Želite li da vaše traperice uvijek budu plave? A crne hlače koje jednostavno ne želite mijenjati? Pazite kako ih perete! Prije  pranja  u perilici  hlače morate okrenuti na naličje. Isto tako traperice ( vjerovali ili ne) jednom u tri pranja kuhajte zajedno s bijelim rubljem.
- Prije pranja zavirite u džepove! Pogledajte ima li u njima novca, papirnatih rupčića i sitnih igračaka da vam ne upropaste svu odjeću u perilici.
- Nosite li često šilt kape znate da se ponekad toliko uprljaju da ih treba oprati. No, kako da izgledaju kao nove. Evo vam odgovora: Imate li perilicu posuđa, šiltericu stavite na gornju policu i uključite uobičajeni brzi program. Da bi kapa zadržala oblik, neka se osuši na zraku na ravnoj površini.
- Kad u perilici perete hula hopke i čarape (ne zaboravite, perite ih na kratkom programu na najviše 30 – 40 stupnjeva), stavite ih u vrećicu koja se proizvodi za tu namjenu. Za razliku od uobičajene vreća, ova za rublje je posve zatvorena kako dugmad i patentni zatvarači s druge odjeće ne bi došli u dodir s osjetljivim rubljem. Ako je nemate, poslužit će i stara jastučnica te se neće ružno rastegnuti.
- Mrlje se moraju odmah ukloniti jer svježe mrlje mnogo lakše nestaju od onih koje smo pustili da se osuše. Većinu je mrlja dovoljno oprati hladnom vodom ili istrljati mekanom četkicom i deterdžentom. Tvrdokornije mrlje uklonite specijalnim deterdžentima. I upamtite: vruća voda i glačanje „fiksiraju“ mrlju.
- Kako bi sačuvali osjetljive tkanine od kojih su napravljene košulje, perite ih ručno ili u perilici na „blagom“ programu. Pazite na odabir deterdženata i omekšivača za rublje. Birajte ono namijenjeno strojnom pranju na manjim temperaturama ili za ručno pranje. Štirka je isto tako nešto što bi ste trebali koristiti nakon svakog pranja košulja. Košulje peglajte vlažne, no prije toga provjerite ima li na njima još kakvih mrlja, jer će nakon peglanja skidanje istih biti nemoguća misija.
- Redovito čistite odjeljak za deterdžent i omekšivač kako biste odstranili sve ostatke deterdženta ili omekšivača. Iako perilica pere odjeću, kao i sve strojeve koje upotrebljavate,i nju treba povremeno čistiti. Kako? Potražite naputke za uporabu perilice i u njima dio kako najučinkovitije očistiti perilicu.Većina proizvođača perilica rublja preporučuje uključivanje prazne perilice na visokoj temperaturi (60 °C ili čak 90 °C)


Jadranka Lezaić
Evo da Vam i ja otkrijem svoju tajnu...a ta je da se uopće ne brinem za svoju robu. Znam, sram me bilo! Ali ja si ne mogu pomoći, to je nešto o čemu baš i ne razmišljam previše. Koji put se sjetim da okrenem hlače i majice na obrnutu stranu dok se peru i suše na suncu, da im boje ne izblijede, ali to bi mogla na prste nabrojati.. I s obzirom da uglavnom kupujem robu manjih cijena, na snizenjima i manje kvalitete..i automatski se ne trudim oko te iste robe. Ne preostaje ništa drugo nego da me probate preobratiti sa ovim poklon paketom! ;-)


Marta Pribanić
Požutjele stolnjake, posteljinu i bijelo rublje možete vratiti u "početno" stanje ako u mašinu za pranje rublja nakon iskuhavanja u vodu za zadnje ispiranje dodate čašu (1,5 dcl) octa ili limunske kiseline...Limun je izvrstan za uklanjanje mrlja od trave, voća i povrća...
Vodu za parno glačalo možete sami napraviti na način da u vodu koju prethodno prokuhate i ostavite da odstoji, ili u vodu iz slavine koju ste prethodno pustili kroz filter (npr.brita), ukapate nekoliko kapi eteričnog ulja lavande..lavanda ako je kvalitetna, ne ostavlja mrlje na posteljini te se također može za lakši san i smanjenje glavobolje nalkapati po npr.jastučnici.
Također se u zadnju vodu za ispiranje rublja u perilici može ukapati 10-15 omiljenog eteričnog ulja. Vaše će rublje imati potpuno drugačiji i prirodniji miris.
I još jedan ekološki savijet..žvakaću koja se zaljepila za hlače Vašeg djeteta, uklonite tako da ih u vrečici stavite u zamrzivač, te kada se zalede, izvadite ih i ostružete nožićem dok je žvakaća još zaleđena.
Soda bikarbona poznata je od davnina kao sredstvo za uklanjanje neugodnih mirisa.
Možete se koristiti za uklanjanje neugodnih mirisa iz namještaja. Posipa se po suhom tepihu ili tapeciranom namještaju, ostavi se 15 minuta ili duže te se zatim usisa. naravno da se i u nju može dodati nekoliko kapi eteričnog ulja po želji, kako bi se dobio i željeni miris.
U prljavo rublje možete ubaciti pola šalice sode želite li dobiti čišću i ljepšu odjeću, te ukloniti neugodne mirise.
Bijeli destilirani ocat zbog visokog sadržaja kiseline ima neograničen vijek trajanja, a zbog toga istog svojstva ne dozvoljava razvoj bakterija te otapa kamenac.
Znoj sa odjeće prije pranja premažite octom
Umjesto omekšivača za rublje, u zadnju vodu za ispiranje dodajte čašu octa..i naravno opet se možete igrati sa eteričnim uljima.


Lidija Šašek
Kod pranja odjeće pazim da koristim kvalitetan prašak, koji neće oštetiti odjeću ni boju.
Eventualne mrlje prije pranja nježno odstranim posebnim sredstvom.
Perilicu namjestim na odgovarajući program, odjeću sortiram prema boji i vrsti tkanine, a ono osjetljivo perem u posebnom vrećici ili ručno
Pazim na količinu omekšivača, jer iako odjeća predivno miriši nakon pranja, postoji mogućnost da će se vlakna rastegnuti i odjeća će prije izgledati iznošeno.
Kada sortiram sezonsku odjeću nakon pranja uredno je složim i zatvorim u vakumirane vreće..unutra stavim i gazu natopljenu eteričnim uljem kako bi odjeća fino mirisala
Tamnu odjeću i posebno traperice s vremenom mogu malko izgubiti boju, zato ih okrenem i perem sa suprotne strane, provjereno djeluje

Male tajne velikih majstora koje sam čula i načula tolkom života nastojim redovito koristiti, pa ću ih tako podjeliti i sa Vama:
- Pulover koji pušta dlačice ostavite nakon pranja 24 sata u zamrzivaču i tek nakon toga osušite.
 - U vodu za ispiranje pletiva, umjesto sredstva za omekšavanje, stavite nekoliko kapi glicerina.
 - Predmete od mohera operite u mješavini šampona za pranje kose i sušite na ravnoj podlozi. Prije nego što budu posve suhi, uključite sušilo za kosu i pomoću njega "podignite" dlačice koje su se pri pranju slijepile.
 - Pola šalice sode bikarbone stavite u bubanj mašine prije nego što je uključite, tako će bijela odjeća dobti posebnu svježinu
- Mrlje od krvi skinut ćete tako da ih isperete hladnom, slanom vodom, a zatim odjeću operite sapunom u hladnoj vodi.
- Mrlje od crnog vina skidaju se ispiranjem u hladnoj vodi.
- Prije nego što stavite košulje na pranje, zakopčajte ih kako gumbi ne bi ispali.
- Patentni zatvarač će se dulje lagano otvarati ako zupce prije pranja u perilici istrljate sapunom ili bijelom voštanom svijećom te ga zatvorite.
- Na mjestima gdje se odjeća lako izlizuje (koljena, laktovi) glačajte preko krpe.
- Soda bikarbona koristi se kako bi iz odjeće potpuno nestao miris cigareta, ali pomaže i u nestajanju mrlja od flomastera, te može poslužiti i kao omekšivač.


Ivana Šerfezi
Kako čuvam odjeću?
Prvo: čuvam ju tako da mislim o tome da ju ne zaprljam, a uvijek podsjećam i djecu! Odnosno, oni bi rekli da ih maltretiram :)
Dakle, bolje spriječiti nego...
Drugo: pazim koliko stavljam praška za pranje jer i previše praška škodi kvaliteti i trajnosti tkanina.
Treće: Obavezno tvrđe tkanine (npr. traper) perem odvojeno od nježnijih te zakopčavam "ciferšluse" tj. zatvarače kako ne bi pokvačili niti.


Mira Rakovac
Iznimno pazim na svoju odjeću jer svaki komad koji kupim - kupljen je sa strašću i puno preciznosti :)
Stoga svoju odjeću čuvam na razne načine kako bi što vise ocuvala postojanost boje i elasticnost vlakana!
Za početak - uvijek pregledam što piše na etiketi,kako da tretiram taj kupljeni komad odjeće a najčešće novi komad odjeće operem ručno i time provjerim otpušta li boju, no pri ručnom pranju nikako ne ostavljam robu da se dugo namače u vodi jer bi time izblijedila boju odjeće! A ukoliko primjetim da je odjeća otpustila boju, to mi je znak da ju moram prati u hladnijoj vodi.
Prije pranja naravno uvijek razvrstam odjeću po boji, ali i po sastavu tkanine te nikad ne perem zajedno jako prljavu robu i onu koja je nije prljava- nego samo nošena jer za pranje prljavije robe treba veća doza detergenta ali i veća temperatura.
Ukoliko se zalomila neka mrlja na mojoj odjeći, prije pranja uvijek ju tretiram svojim 'domaćim trikovima', često puta mi se dogodi da na majici ili dolčeviti mi ostane trag ruža ako nespretno skidam majicu - pa mrlju od ruža, prije samog strojnog pranja, prebrišem alkoholom za sto postotni učinak uklanjanja mrlje! Kod iskuhavanja bijelog donjeg rublja od pamuka, redovito koristim domaći trik kako bih održala bjelinu rublja - a to je 1dl limunove kiseline koju dodajem u zadnje ispiranje! Vunenu odjeću perem na hladnijoj temperaturi vode, jer na višim temperaturama nerijetko se vuna stisne a odjeću od svile ručno perem u mlakoj vodi i sa malom dozom blagog deterdženta Dreft! Odjeću koja ima na sebi neki print ili šarene boje, obavezno stavljam u pranje 'naopačke' kako se print i boje ne bi izlizale.. a takodjer vodim brigu kada stavljam odjeću sušiti na sunce, da bude okrenuta iznutra prema van kako sunce ne bi izblijedilo boju moje najdraže odjeće!
Crnu odjeću obavezno perem sa Dreft Black-om, stoga nemam brige sa bijelim tragovima praška a crna boja ostaje očuvana dugo vremena!
Po završetku pranja, odjeću odmah uzimam iz perilice jer ako ju ostavim da odstoji duže vrijeme - stvore se neugodni mirisi radi vlage te izgužva se još više. Ujedno, obavezno koristim omekšivač , ne samo radi ugodnog mirisa nego i jer sa njim lakše opeglam robu te vlakna su očuvanija i roba ne postaje iznošenog izgleda tako brzo. Pazim i kod sušenja svoje odjeće, vunenu i viskoznu odjeću ne stavljam mokru na konop za sušenje jer postoji mogućnost od dodatnog rastezanja tkanine, stoga ih sušim polegnute na ručnik i ravnu površinu kako bih zadržala njihov originalan oblik.

Marija Horvat
Opisat ću pranje moje omiljene ljubičaste vunene veste koju imam već godinama i još nosiva i ne vide se na njoj nikakvi znakovi mnogih pranja, vuna joj je još predivno meka, a vjerujem da će bar još nekoliko godina biti tako. Koristim tekući deterdžent za svu odjeću pa tako i za moju ljubičastu ljubimicu za koju primjenjujem Dreft Delicates & Color: Vjerujem da tekući deterdženti bolje čuvaju odjeću jer s lakše otapaju i ispiru, što mi je posebice važno jer imam tvrdu vodu i praškasti deterdženti su mi djelom znali ostati neotopljeni i u mrvičastom obliku u porama odječe nakon pranja, stoga su tekući deterdženti moj definitivan izbor jer s njima ovih problema više nemam. Također činim se i da su nježniji prema odjeći i da bolje čuvaju boje. Prva stvar kod pranja odjeće mi je da sve izvrnem naopako i tek zatim može na pranje, mislim da tako nastaje manje mucica i čuva se „lice“ odjeće od mehaničkih oštećenja prilikom pranja.

Svoju najdražu odjeću, pa tako i ovu majicu nikada ne perem u perilici čak ni onda kada je to po etiketi dozvoljeno.Umjesto perilice napunim kadu toplom vodom temperature oko 40 °C. U toplu vodu stavljam tekući deterdžent, vodu promiješam rukom i tek onda stavljam u nju odjeću, zatim je dobro natopim i ostavim u vodi nekoliko minuta, ali ne predugo da što manje utječem na boje. Poslije kratkotrajnog namakanja kadu nadopunim s još tople vode da bi povratila temperaturu vode i odjeću lagano istrljam, više po kritičnim mjestima, a manje po onima koji nisu uprljani. Nakon toga je izvadim iz vode bez da je ocijedim, i stavljam u novu toplu vodu u koju sam dodala omekšivač i malo regeneratora za kosu jer vuna tako dobiva dodatnu mekoću, kratko je držim u ovoj „kupki“ i nakon toga lagano properem i lagano bez zasukanja, samo stiskanjem iscijedim da se ne bi zgužvala ili razvukla vlakna. Odjeću dugih rukava vješam tako da i rukave prebacim preko užeta, da se ne bi razvukli u predjelu pazuha (za rukave ne koristim štipaljke nego ih samo prebacim preko užeta). Ne sušim ju na izravnom suncu nego u blagoj sjeni. I to bi ukratko bio postupak pranja moje meke ljubimice.

Image