ZDRAVLJE CRIJEVA

Koje je najbolje vrijeme za uzimanje probiotika i prebiotika?

Nije svejedno u koje doba dana ćeš uzeti probiotik i prebiotik - ako želiš da doista djeluju. Evo što o tome kažu stručnjaci

Probiotici i prebiotici
Foto: profimedia.hr

Možda nisi znala, ali ove korisne suplemente nije preporučljivo jednostavno uzeti kad god se sjetiš. Naime, danas nam je poznato kako naša probava igra itekako veliku ulogu u našem cjelokupnom zdravlju, a o dobroj probavi također ovisi i kao se osjećamo. Jedna od ključnih stvari koju možemo učiniti kako bi poboljšale svoju probavu jest da više brinemo o tako zvanom crijevnom mikrobiomu koji se sastoji od virusa, gljivica i većim dijelom bakterija, s tim da bi kod zdravih bi osoba u crijevima trebalo biti oko 85 posto korisnih i 15 posto štetnih mikroorganizama.

Image
DOBRA NAVIKA

Evo što će se dogoditi ako svako jutro popiješ čašu vode s limunom

Jedan od načina kako možemo svoju crijevnu floru održavati u zdravoj ravnoteži jest i redovito konzumiranje probiotika i prebiotika. Ali, nije nevažno kada ćemo ih uzeti.

Najbolje vrijeme za uzimanje probiotika i prebiotika

Najprije, važno je znati kako probiotici i prebiotici nisu isto. Probiotici su živi mikroorganizmi koji doprinose zdravlju i neophodno ih je uzimati kad, na primjer, uzimamo antibiotsku terapiju (najčešće u razmaku od 3 sata naspram antibiotika), dok su prebiotici netopljiva vlakna koja doprinose boljem preživljavanju i rastu samih probiotika, kao i drugih bezopasnih, a korisnih mikroorganizama. Probiotici i prebiotici kombinirani u jednom preparatu nazivaju se sinbiotici.

"Kombinirani proizvodi koji sadrže i prebiotike i probiotike imaju puno smisla jer imaju sinergističke učinke na zdravlje crijeva. Preporučujemo uzimanje kombiniranih proizvoda na prazan želudac, ujutro. Ovaj pristup podržava bolju apsorpciju i učinkovitost mikroorganizama koje sadrže", tvrdi Adrian Weingart, stručnjak za mikrobiom.

Kad je probiotik u pitanju, mišljenja stručnjaka su podijeljena, jedini tvrde kako ih treba uzimati natašte, a drugi da je bolje ipak najprije nešto pojesti. Dobra je vijest što kod modernih visokokvalitetnih probiotika to zapravo i nije važno – jer ni jedno ni drugo neće smanjiti njihovo djelovanje. S druge strane, bitno je samo paziti na to da ih se uzima redovito.

Što se prebiotika tiče, ako ih uzimaš zasebno, najmudrije je da to ipak bude u jutarnjim satima, prije prvog obroka:

Image
Foto: Pexels

“Prebiotici, poput vlakana, obično se mogu uzimati u bilo koje doba dana, po mogućnosti uz obrok, a poželjno ih je uzimati na prazan želudac ili između obroka. To je zato što je želučana kiselina manje koncentrirana u stanju gladovanja, što može poboljšati preživljavanje probiotičkih bakterija u želucu", dodaje Weingart.

Ako ujutro imaš zdravu naviku pijenja vode s limunom ili konzumacije jabučnog octa, ne moraš brinuti oko toga da će kiselina loše utjecati na suplemente koje planiraš uzimati.

"Kisela pića ne utječu značajno na sposobnost sinbiotika da djeluju jer su bakterije dizajnirane tako da prođu kroz želudac i da razviju svoj puni učinak tek u crijevima. Stoga se sinbiotski proizvodi mogu bezbrižno konzumirati istovremeno s kiselim pićima", naglašava Weingart.

Dakle, ništa ne stoji na putu tvom zdravom jutarnjem ritualu koji odsad možeš obogatiti i ovim korisnim suplementima.

POGLEDAJ VIDEO: KAKO SE ZDRAVO HRANITI NA POSLU?