Hormoni utječu na naše raspoloženje i zdravlje te je važno znati što stvara hormonalnu neravnotežu

Kada se osjećamo zbunjeno ili nekako čudno bez nekog posebnog razloga, obično ćemo spomenuti hormone. Njih ćemo navesti kao razlog za te čudne osjećaje, a stručnjaci kažu da ćemo vjerojatno biti u pravu. Hormoni u velikoj mjeri utječu naša tijela, o njima često ovisi naš apetit, spolni nagon, težina, ciklus i još mnogo toga.
No, hormonska ravnoteža nije nešto što se događa samo od sebe, nego svojim svakodnevnim navikama utječemo na nju. Zato je dobro znati što sve u našoj svakodnevici može utjecati na naše raspoloženje i fizičko stanje.
Ovisnost o slatkišima
"Konzumiranje hrane s previše dodanih šećera izravno je povezano s debljanjem, a višak kilograma može dovesti do toga da vaše tijelo postane otporno na inzulin. Ovo je hormon koji regulira razinu šećera u krvi kako bi stanice dobile potrebnu energiju", objašnjava dr. Holly Phillips za CBS News. Rezultat prevelikog unosa šećera može biti predijabetes ili inzulinska rezistencija, a može doći do razvoja dijabetesa tipa 2.
Stres u večernjim satima
Uobičajeno je da razina hormona stresa kortizola pada kasnije tijekom dana, što nam pomaže da se opustimo i zaspimo. Ali ako u tom periodu postajemo tjeskobni ili napeti znači da će razina kortizola rasti, pa se nećemo moći opustiti i zaspati. Stoga dr. Phillips preporučuje da ublažimo stres u drugom dijelu dana i koristimo različite tehnike za opuštanje.
Česta nesanica
Ovo je začarani krug: nedostatak sna podiže razinu kortizola, a on povećava šećer u krv, a zatim ne možemo spavati. Sve ovo stvara stres i žudnju za nezdravom hranom, kaže Phillips. Stoga je san vrlo važan i ne smijemo zaboraviti da sve moramo učiniti kako bismo bolje spavali.
Kofein u popodnevnim satima
Kortizol je ovdje opet jedan od važnih faktora. Kofein signalizira našem tijelu da pojača proizvodnju kortizola zbog čega se možemo osjećati tjeskobno i imati negativne misli. Dobro je ograničiti kavu na dvije šalice dnevno, a također je važno ne unositi kofein nakon 15 ili 16 sati.
Nedostatak fizičke aktivnosti
Bez redovitog vježbanja tijelo neće stvarati i osloboditi optimalnu količinu endorfina, kaže Phillips. Endorfin je kemikalija koja se stvara u mozgu i zbog koje se osjećamo pozitivno i sretno. Vježbanje također potiče naš imunološki sustav da funkcionira i povećava razinu spolnih hormona zbog kojih imamo zdrav libido. Što se više krećemo to će tijelo proizvesti više endorfina i bit ćemo sretniji.
Ekstremne dijete
Nagli pad masnoće u tijelu zbog niskokalorične prehrane ili intenzivnog vježbanja smanjuje razinu estrogena što može utjecati na ciklus kod žena, čak ga i zaustaviti. Zato je važno u tijelu imati zdrave količine masnoća.
Ublažavanje PMS-a slatkom hranom
Ako se žene prije menstruacije osjećaju nervozno i neraspoloženo unos dodatnog šećera će pogoršati simptome. Stoga je važno paziti što unosimo u tijelo tijekom ovog osjetljivog razdoblja.