Dobar san je pola zdravlja

Evo kako možeš izračunati kada je pravo vrijeme za odlazak u krevet

Kako bi postigla kvalitetan san i otišla spavati u odgovarajuće vrijeme, u obzir trebaš uzeti količinu sna koja ti je potrebna, ali i vrijeme u koje se ujutro budiš

budenje.jpg
Foto: Unsplash

U proteklih godinu dana, naše su rutine spavanja pretrpjele velik udarac - od pandemije do potresa, stres se samo gomilao, a mnogima je odlazak u krevet u razuman sat bio sve teži. A oni čija se rutina spavanja značajno promijenila mogli bi se zapitati - postoji li neki "čarobni sat" u kojem bismo se trebali uputiti u krevet kako bismo imali najveće šanse da zaspimo i spavamo kvalitetnim snom?

Unatoč svim savjetima koji su nam na raspolaganju kako bismo se što bolje naspavali, odgovor nije isti za sve. Najbolje vrijeme za spavanje usko je usklađeno s time koliko je sna našem tijelu svake noći potrebno. Stručnjaci Nacionalne zaklade za san predlažu da odrasli spavaju između sedam i devet sati svake noći, ali smatraju da se prihvatljivi raspon može proširiti od 10 sati do samo šest sati dnevno. Ipak, savršena količina sna varira, a to smatra Jade Wu, klinička psihologinja s odjela za psihijatriju i bihevioralne znanosti na Sveučilištu Duke.

Image
Ključ zdravlja

Loše spavaš? Imamo trikove za kvalitetniji noćni odmor

"Nećeš automatski imati bolji san ako ciljaš 10 sati sna svake noći, to ne ide tako. Ako ti treba samo sedam, ali pokušavaš spavati devet sati, samo ćeš postići kontraefekt, što će, ironično, smanjiti kvalitetu tvog sna", objasnila je za Good Housekeeping.

Vjerovala ili ne, pravi ključ za razumijevanje savršenog vremena za odlazak u krevet više je usklađen s vremenom u koje se trebamo probuditi ujutro. Umjesto da težiš za time da svake večeri u isto vrijeme odlaziš u krevet, trebala bi se usredotočiti na to da se svako jutro budiš u isto vrijeme, kako radnim danom, tako i vikendom.

Održavanje dosljednosti vremena buđenja, a zatim i njegovo korištenje za formuliranje idealnog vremena za odlazak na spavanje, možda je i bolje od toga da svake večeri odlaziš na spavanje u isto vrijeme, a budiš se u različito vrijeme ujutro. Čak je i istraživanje provedeno na Sveučilištu Harvard i Brigham otkrilo da su studenti koji se svakog dana bude u isto vrijeme i svake noći imaju jednaku količinu sna puno produktivniji.

Važno je utvrditi u koje se vrijeme moraš probuditi i proći kroz jutarnju rutinu kako bi saznala u koje vrijeme navečer trebaš otići spavati, a tvoje će se tijelo s vremenom prilagoditi - jer što si dosljednija, to će tvoj mozak lakše prihvatiti ovaj obrazac i moći će ti reći kada bi trebala ići u krevet.

Kada je najbolje vrijeme za spavanje?

Nakon što odlučiš koje je tvoje idealno vrijeme buđenja, vrijeme je da započneš s navikom odlaska u krevet u vrijeme koje će ti pružati dovoljno sati sna, prema preporukama Nacionalne zaklade za san.

Prema Zakladi, novorođenčadi je potrebno 14 do 17 sati sna, dok je djeci između 4 i 11 mjeseci potrebno 12 do 15 sati sna. Nadalje, djeci u dobi između jedne i dvije godine potrebno je 11 do 14 sati sna, dok je predškolcima potrebno 10 do 13 sati sna. Djeci u dobi od 6 do 13 godina potrebno je 9 do 11 sati sna, a tinejdžerima između 8 i 10 sati sna, jednako kao i osobama između 18 i 25 godina. Odraslima je potrebno 7 do 9 sati sna, a starijima od 65 potrebno je 7 do 8 sati sna.

Recimo da si 30-godišnjakinja koji trenutno radi od kuće, ali uživaš u vježbanju rano ujutro, pa se budiš u 7 sati ujutro. To znači da ćeš morati zaspati najkasnije do 1 sata u noći, ali bi u krevet trebala leći barem u 22 sata kako bi si pružila priliku da odspavaš i 9 sati, ako ti zatreba. S vremenom će ti tijelo samo diktirati kada ćeš se osjećati pospano i spremno za spavanje ako se nastaviš buditi u 7 sati ujutro. Vrijedi probati, zar ne?