Jesu li moje mjesečnice normalne?

Izravni odgovori na četiri česte mjesečne misterije

Jesu li moje mjesečnice normalne?

Iako se s mjesečnicom već dulje vremena “družite”, moguće je da ne znate sve o njoj. Zašto ponekad mjesečnica izostaje, što ako je ona obilna, a što ako krvarite i između mjesečnica? To su pitanja na koja dajemo odgovore.

1. Ponekad mi mjesečnica izostane, a ja nisam trudna. Je li to normalno?
Mnogim djevojkama i ženama mjesečnica prekoči barem jedan mjesec u godini. To samo znači da niste ovulirali taj mjesec. Najvjerojatniji razlog za to je stres, koji se može umiješati u otpuštanje hormona u tijelu koji utječu na ovulaciju. Ali ako mjesečnica dulje vremena izostaje, posjetite liječnika. Policistični jajnici ili poremećaj rada štitnjače mogu utjecati na ovulaciju. Ako pokušavate zatrudnjeti, liječnik vam može dati lijekove koji će stimulirati jajnike.

2. Uvijek dobijem proljev upravo prije mjesečnice. Je li to normalno?
To je potpuno uobičajeno. Krivac za predmenstrualnu dijareju je prostaglandin, kemikalija koja se otpušta u tijelo tijekom menstruacije. On izaziva kontrakcije zidova maternice (od tuda i grčevi), ali i vaših crijeva. Neku ljudi proizvode više prostaglandina, dok su drugi samo osjetljiviji na njega. Ali ima rješenja za to: popijte jedan ili dva ibuprofena dan ili dva prije mjesečnice. Lijek koči produkciju te kemikalije.

3. Malo krvarim i između mjesečnica. Je li to normalno?
Obratite pažnju na to krvarenje, pratite kada i koliko krvarite. Normalno je da ponekad veoma slabo krvarite unutar između dvije mjesečnice i to traje otprilike jedan dan. No ako dobivate menstruaciju dva puta mjesečno, i s jakim grčevima, možda imate ciste na jajnicima. Posjetite liječnika. Ciste često same prođu, no u nekim je slučajevima potrebna operacija.

4. U neke dane, mjesečnica mi je toliko jaka da moram svakih pola sata mijenjati tampone ili uloške. Je li to normalno?
Ako jednom ili dva puta godišnje imate abnormalno jaku mjesečnicu, to nije ništa čudno. No ako se to dešava nekoliko mjeseci za redom, to može biti znak endometrioze (rast tkiva endometrija, unutarnjeg sloja maternice, izvan endometrija i miometrija maternice) ili uteralni fibroidi (odnosno nakupine benignog tkiva koje raste na stijenkama grlića maternice). Oboje može uzrokovati neplodnost ako se ne liječi, pa posjetite liječnika. On će vas najvjerojatnije poslati na ultrazvuk i krvne pretrage. Kontracepcijske pilule mogu malo olakšati simptome, no u težim slučajevima moguće je da ćete morati na operaciju.