Zašto obožavamo proljeće? Zbog rotkvica i mladog luka!

Rotkvica čija sezona i konzumacija je najveća u proljeće, cijenjena je biljka koja se, kako je poznato, uzgaja već više od 3000 godina.

rotkvica

Latinsko ime joj je Raphanus sativus što doslovno znači "kultivirani kupus". Stari Grci rotkvice su toliko obožavali da su ih prinosili kao žrtvu svojim bogovima, a stari Rimljani primali plaću u obliku rotkvica.

Rotkvica

Rotkvica vuče korijene kao što joj i latinsko ime znači, iz porodice kupusa, a uzgaja se u različitim veličinama, oblicima i bojama. Većina rotkvica koje se mogu naći na hrvatskom tržištu su okrugle, izgledom podsjećaju na luk, i uglavnom su crvene boje. Osim crvenih rotkvica koje su i najčešće, postoje i bijele u obliku mrkve, a originalna rotkvica je crne boje. Postoje i varijacije roze, tamno - sive, ljubičaste, zelene, bijele i žute boje.

Zdravstveni benefiti rotkvica

Odličan su izvor vitamina C - 100 grama rotkvice sadrži 25% dnevne preporučene vrijednosti potrebne organizmu, a značajna je u obnovi tkiva krvnih žila, kao i održavanju kostiju i zubi zdravima. Također, osnažuje imunitet, a važna je u obrani organizma od nastanka različitih bolesti, uključujući rak, srčane probleme i moždani udar.

Osim iznimnog bogatstva vitaminom C, sadrži folnu kiselinu, kalij, dobre količine bakra, vitamina B6, magnezij, mangan, kalcij kao i brojne druge poznate sastojke koji samo pojačavaju njezine zdrave vrijednosti.

Povrće su bogato vlaknima, što znači da pomažu organizmu u održavanju zdrave težine, a dokazano pomaže i kod infekcija mokraćnog mjehura. Rotkvice su prirodni diuretik, čiste bubrege i mokraćni sustav. Izvrsne su i kod smanjenja bilirubina, odnosno pojave žutih fleka po koži.

Mladi luk

Kad se spomene mladi luk, obično većina nas prvo pomisli na uskrsni doručak i ručak, jer zapravo tada se najviše i konzumira. No, mladi luk je biljka bogata različitim nutrijentima te kao takva trebala bi se konzumirati više nego samo u proljeće i za uskrsne praznike. Mnoge upravo specifičan okus luka odbija od jedenja, no to zasigurno ne bi trebao biti razlog. Možete ga zakamuflirati u salate, variva, ali i složence.

Zdravstveni benefiti mladog luka

Regulira razinu kolesterola u krvi, snižava razinu šećera u krvi, a pomaže i kod reguliranja krvnog tlaka. Izvor je tiamina, vitamina B6, folne kiseline, magnezija, fosfora i cinka. Njegov za neke neugodni miris i okus sadrže upravo ljekovita svojstva, odnosno kvercetin koji je njegov najpoznatiji sastojak koji ima brojna antiupalna svojstva.

Jednostavna i brza salata od rotkvice i mladog luka

Potrebno je:

- vezica mladog luka - vezica rotkvice - šalica kiselog vrhnja - ulje (maslinovo, suncokretovo ili drugo) - ocat - sol - papar

1. Mladi luk potrebno je oprati, očistiti i nasjeckati na sitne komadiće. Staviti ga u posudu i posoliti, te preliti octom i ostaviti da odstoji.

2. Dok luk stoji, oprati, očistiti i isjeći rotkvice, popapriti i preliti uljem.

3. Izmiješati zajedno luk i rotkvice, pa dodati kiselo vrhnje i staviti u hladnjak da odstoji barem sat vremena.

Proljetna salata od rotkvice, mladog luka i zelene salate

Potrebno je:

- zelena salata - vezica rotkvica - vezica mladog luka - ulje (po želji) - feta sir - sol po potrebi - po želji: limunov sok

Za ovu proljetnu salatu potrebna je jedna dublja posuda. Zelenu salatu, rotkvicu i mladi luk potrebno je oprati i očistiti. Mladi luk i rotkvicu nasjeckajte na kolutiće, a zelenu salatu na trakice. Narezane, stavite ih u dublju posudu i dodajte ulje, a po želji možete dodati i limunova soka. Dodajte na kockice narezani feta sir (količina po želji). Zbog slanosti sira, dodavanje soli možda neće biti potrebno stoga sami procijenite treba li dodatno soliti. Kada je salata gotova, stavite je nakratko u hladnjak pa poslužite.