Zašto biste trebali pisati dnevnik za djecu?

Osim prelijepe i nezamjenjive uspomene koju ćete djeci ostaviti, dnevnik vam može dati novu perspektivu i rješenja u odgoju djece…

Zašto biste trebali pisati dnevnik za djecu?

Jeste li ikada pisali ili pišete li dnevnik aktivno? Je li to nešto sasvim privatno i tajno ili je on mjesto na kojem opisujete dnevne događaje ili razmišljanja? U posljednjih nekoliko godina, od kada su blogovi dobili sve više na popularnosti, majke diljem svijeta dijele svoja iskustva s drugim majkama i ostalim zainteresiranim ženama, te razmjenjuju savjete i iskustva. I dok je to sjajan način da dobijete, ali i podijelite informacije, te na neki način od zaborava sačuvate ono što vam se događa kroz određeni životni period, jeste li ikada razmišljali od pisanju dnevnika namijenjenog vašoj djeci?

Pitate se zašto?  Ne samo radi uspomene vašoj djeci kada budu odrasla, pa i onda kada vas više ne bude, nego i radi lakšeg praćenja određenih životnih događaja, napredovanja djece, dobrih i loših trenutaka, vašeg i njihovog uspjeha i neuspjeha koji bi inače bili zaboravljeni.

Također, to je mjesto na kojem može služiti kao ventil za izbacivanje svih stvari koje vas tište i muče, te koje nemate prilike s nikim podijeliti.  


Kako pisati?

Za osobe koje nisu naviknute općenito pisanju, pa tako i pisanju dnevnika, to se može činiti vrlo naporno, no to ne mora biti tako. Dnevnik ne mora biti napisan pravopisno i gramatički točno, rečenice ne moraju biti savršeno stilski oblikovane. Važno je da vi unutra na svoj način opišete nešto što se događa u vašem životu i životu vaše djece i cijele obitelji.

Pišite kada imate potrebu za tim, a najbolji intervali su jednom do dva puta mjesečno. Na taj način svi događaji su još dovoljno svježi za opisivanje, a opet to ne bi smjela biti prevelika obaveza koja bi vas trebala opterećivati.

Na vama je da se odlučite na koji način ćete voditi dnevnik, pa čak hoćete li za svako dijete voditi zaseban dnevnik, hoće li to biti u elektroničkom obliku ili klasično pisanje dnevnika na papiru.


Zašto voditi dnevnik za djecu?

1. S time zapisujete svoju i njihovu povijest (možda i prije rođenja ili pak od samog rođenja). Kada se dijete rodi, u biti nemate toliko toga za pisanje, osim nekih standardnih stvari od djetetovih mjera, kako jede, koliko plače, što vam je najteže, a što lako. No, kako će dijete rasti imat ćete mnogo više događaja za pisanje. Imajte na umu ako vam je to prvo dijete, određene stvari koje ćete zapisati, će vam dobro doći za djecu koju ćete možda još imati.

2. Pišite iz svoje perspektive, ali objektivno. Pišite koliko su dobra djeca, ali i zločesta. Koje su vaše greške, a koje njihove. Pišite o karakterima, te što biste voljeli na njima poboljšati, ali i isto u čemu im se divite.

3. Cilj dnevnika nije da pišete o djeci hvalospjeve, nego da realno opišete razne životne situacije, dobre i loše. Naime, roditelji ponekad znaju preuveličavati uspjehe svoje djece, te misle kako su baš njihova djeca najposebnija bića koja su ikada hodala zemljom.

4. Kada pišete dnevnik o djeci i za djecu, lakše je spoznati što biste voljeli promijeniti na njima, odnosno koji vaš treba biti odgojni prioritet. Vrlo je teško prilikom svakodnevnih obaveza vidjeti i usmjeriti na određeni problem koje dijete možda ima – bilo da se radilo o ponašanju, učenju, igri, odnosu s drugom djecom ili bilo koje drugo područje. No, kada stavite mjesečne događaje na papir, te razmislite o njima, možda ćete lakše otkriti i izvor problema, a možda će vam se lakše ukazati i njegovo rješenje.  

5. Kada imate osjećaj da ste zakazali kao roditelj i kada pomislite da više jednostavno nemate snage, tu je dnevnik da vas podsjeti na sve što ste prošli u životu, te da vi zaista činite razliku u tim malim životima.

Foto: © Paylessimages - Fotolia