Velike promjene u školstvu - obavezna predškola od ove godine

Predškola će biti sastavni dio obaveznog devetogodišnjeg osnovnog obrazovanja

Velike promjene u školstvu - obavezna predškola  od ove godine

Program predškole od iduće jeseni trebao bi biti obavezan za sve šestogodišnjake. koji će predškolu morati pohađati prije polaska u prvi razred osnovne škole. Tako smo dobili obaveznu malu školu, o kojoj se i dalje vode rasprave, je li nužna ili je to još jedan nepotrebni eksperiment. Predškola će, kako se najavljuje, biti sastavni dio obaveznog devetogodišnjeg osnovnog obrazovanja. Uz taj veliki reformski zahvat u obrazovnom sustavu, prema kojemu bi od 2018. godine, umjesto osam, osnovnoškolsko obrazovanje trajalo devet godina, novost je i to da će sva djeca koja do 1. rujna navrše šest godina ići u prvi razred. Dosad su mogla ići iznimno, odnosno djeca koja do 31.ožujka nisu navršila šest godina, a roditelji smatraju da su spremna za školu, mogla su krenuti u prvi razred samo ako bi prošli dodatna psihofizička testiranja.

Predškola od 550 sati

Predškolski program, koji su dosad pohađala djeca koja prije polaska u osnovnu školu nisu išla u vrtić,  trajao je  između 150 i 200 sati godišnje, a od iduće školske godine trajat će 550 sati godišnje, odnosno djeca će predškolski program polaziti tri sata dnevno. Prema sadašnjim najavama, nastava u predškoli trebala bi počinjati u listopadu, mjesec dana kasnije nego školarcima. Po svemu sudeći, polaznicima predškolskog programa neće trebati udžbenici, jer će se u toj godini pripremati za prihvaćanje školskih obveza koje ih čekaju u prvom razredu

Što ako nema vrtića?

Predškola će se i dalje odvijati u dječjim vrtićima, odnosno u osnovnim školama za onu djecu koja ne pohađaju dječji vrtić. Ako na određenom području nema dječjeg vrtića odnosno osnovne škole koja provodi program predškole, jedinice lokalne samouprave dužne su osigurati provođenje programa predškole za djecu koja ne pohađaju vrtić, tako da osiguraju prijevoz djeteta do najbližeg dječjeg vrtića ili osnovne škole koja izvodi program predškole, ako se ne radi o udaljenosti većoj od 20 kilometara u odnosu na mjesto stanovanja djeteta. Ako su pak najbliži dječji vrtić ili osnovna škola koja izvodi program predškole udaljeni više od 20 kilometara od mjesta stanovanja djeteta, jedinica lokalne samouprave dužna je osnovati dječji vrtić ili njegovu podružnicu ili organizirati program predškole pri osnovnoj školi na području unutar  20 kilometara od mjesta stanovanja djeteta.

Ukida se dobna granica za prijevremeni upis

Prema prijedlogu Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkoga stanja djeteta, ukinula bi se dobna granica za prijevremeni upis u prvi razred osnovne škole. Konkretno, to znači da u školske klupe mogu i petogodišnjaci procijeni li psiholog da su spremni za školu. U prvi razred osnovne škole dosad su se upisivala  djeca koja do 1. travnja tekuće godine  imaju navršenih 6 godina života. No, i djeca koja do 31. ožujka nisu navršila šest godina, mogla su se na zahtjev roditelja uputiti na obvezan pregled psihofizičkog stanja. Ocijeni li stručno povjerenstvo na temelju pregleda da je dijete spremno za školu, izdaje se rješenje o prijevremenom upisu u prvi razred.

Upravo je kod te djece koja u obaveznom roku do 1. travnja tekuće godine neće još navršiti šest godina, nego tek koji mjesec kasnije, u svibnju ili primjerice, u kolovozu, najčešće dvojba trebaju li krenuti u školu ili ipak pričekati iduću godinu. No, isto tako neovisno o želji roditelja da im dijete svakako krene u školu sa šest godina, komisija je mogla prema dosadašnjim propisima, utvrditi da dijete zbog svog psihofizičkog stanja nije spremno za školu i odgoditi mu upis za godinu dana. U tom slučaju rješenje o odgodi trebalo je donijeti u vrtić da bi dijete moglo ostati u vrtiću još tu godinu.

(M.G.)