Uloga sporta u djetetovu razvoju

Izbor bilo kojeg sporta, dobar je izbor

Uloga sporta u djetetovu razvoju

Bavljenje sportom već od najranije dobi kod djeteta ima brojne pozitivne učinke. Stvaraju se zdrave životne navike,  kroz tjelesno zdravstvenu aktivnost dijete svladava i uči određene vještine, sport utječe na njegovo zdravlje i otpornost. I u predškolskoj dobi bilo bi dobro dijete uključiti u primjerene tjelesne aktivnosti, obično ih organiziraju vrtići za svoje polaznike, no sve je više i sportskih klubova koji nude programe prilagođene tom uzrastu. Pravi sportski treninzi počinju nakon osme godine, iako je za pojedine sportove dobna granica i viša.

Zašto se baviti sportom?

O važnosti uključivanja djeteta u sportske aktivnosti, za portal Žena.hr govori Nikolina Skender, prof. TZK.
"Sport djeluje na zdravstvenu i morfološko-funkcionalnu osobnost djeteta, a zatim i na voljno-moralnu, te intelektualno-radnu i estetsku komponentu. Sport zahtijeva specijalni režim života uz veliko odricanje i ulaganje napora tjelesne i psihičke prirode. Bilo koji sport, bilo koja tjelesna aktivnost aktivira kompletni lokomotorni sustav presudan za transformaciju energije koja je prijeko potrebna za aktivnost svih stanica u organizmu, te se sport i tjelesna aktivnost mogu tretirati kao odrednica za skladan razvoj svih djetetovih osobina."

"Veliki je utjecaj tjelesnog vježbanja na očuvanje i unapređivanje zdravlja djeteta te na skladan razvoj svih njegovih antropoloških značajki.Sport i tjelesna aktivnost, omogućavaju učenicima stjecanje informacija o čuvanju i unapređivanju zdravlja pojedinca i zdravlja okoline, što ih osposobljava da prate i poduzimaju mjere za razvijanje i poboljšanje osobina, sposobnosti, znanja i postignuća“, kaže ona.


Image




Sport i odgoj

"Sport je izvanredno odgojno sredstvo. On omogućava djeci da razviju svoje humane kvalitete i promiče autentične ljudske vrijednosti, a do toga se dolazi odgojem. Odgoj za ljubav, život i zajedništvo čuva nas od egoističnog zatvaranja u sama sebe i gradi snažnu prepreku širenja droge, alkohola i kriminala koji su u današnje vrijeme vrlo rašireni. Zdrava, okretna, spretna i vješta djeca mogu lakše “ nositi “ sve nedaće i teškoće života te mogu lakše obavljati svoje radne i društvene zadaće. Zadaci tjelesnog odgoja temelje se na mogućnosti poticanja fizičkog rasta i razvoja odgajanika, razvoju psihomotoričkog sistema i opće funkcionalne sposobnosti organizma. Ovaj zadatak se ostvaruje osmišljenim sistemom vježbi, igara, stvaranju navika na zdrav i higijenski život, ispravnim držanjem tijela.", dodaje Skender.

Koji je sport pravi?

Mnogi su roditelji u dvojbi koji sport izabrati, koje su to, primjerice, aktivnosti najprikladnije za dijete predškolske dobi, te koliko često dijete voditi na trening, o čemu naša sugovornica kaže: "Tjelesni odgoj predškolskog djeteta treba u dječjem organizmu razvijati sposobnost da se obrani od štetnih vanjskih utjecaja. Za to su potrebni pravilna prehrana, pravilan raspored vremena i osigurani higijenski uvjeti i navike. Dječji organizam treba jačati prirodnim čimbenicima kao što su sunce, zrak, voda i tjelovježba koja se u predškolskoj dobi izvodi u obliku pokretnih igara, sat tjelesnog vježbanja, jutarnja gimnastika, šetnje.

Danas se tjelesni odgoj djeteta treba provoditi na znanstvenoj osnovi. Dobrim poznavanjem građe i rada pojedinih organa djeteta i proučavanjem specifičnih osobina njegove psihe, odgojitelji će moći primijeniti valjane metode te unaprijediti tjelesni odgoj djece predškolske dobi.


Image




Potrebno je odabrati najprikladnije vježbe koje se odabiru prema:

  1. psihofizičkom razvoju djece,
  2. prema karakteristikama grupe,
  3. prema spremnosti grupe i
  4. prema stanju dječjeg zdravlja.


Tjelesno vježbanje svestrano razvija dijete, ali samo onda ako su svi njegovi sastavni dijelovi ravnomjerno zastupani. A to su vježbe s pomoću kojih se razvija discipliniranost i organizirano kretanje kolektiva, zatim  vježbe koje jačaju velike mišićne skupine, te vježbe kojima se razvijaju prirodni oblici kretanja", objašnjava Nikolina Skender, prof.

Izbor bilo kojeg sporta, dobar je izbor.

(M.G.)