Uključenost očeva u odgoju djece

Prepreke i izazovi

Uključenost očeva  u odgoju djece

Mijenja li se ipak tradicionalna podjela uloga u kojoj je majka glavni roditelj, a otac preuzima tek manji dio obaveza u odgoju djece i ostalim svakodnevnim obiteljskim poslovima? Iako su prepreke aktivnom očinstvu u našem društvu još uvijek velike i dobrim dijelom uvjetovane i ekonomsko-socijalnom situacijom, postoje mnogi načini na koje majke i očevi mogu ravnopravno podijeliti izazove odgoja i biti uspješni roditelji.

Roditeljske vještine

I očevi i majke jednako su sposobni i voljni naučiti brinuti se o djeci. No, ipak majke najčešće već od najranije djetetove dobi preuzimaju ulogu glavnog roditelja. Kad majke odgajaju djecu, s vremenom preuzimaju sve više i više obaveza oko djece, dok se otac u toj situaciji osjeća izostavljen i manje uključen u roditeljske zadaće.

Ono što dodatno otežava cijelu situaciju, kako majkama tako i očevima, jesu zahtjevi na poslu i radno vrijeme koji ne odgovaraju potrebama djeteta. I muškarci, kao i žene, često se susreću sa zastojem u karijeri ako se odluče na roditeljski dopust, a muškarce dodatno brine i moguća degradacija na poslu.

Ravnoteža između obitelji i posla

Poteškoće s organizacijom poslovnog i privatnog života više nisu rezervirane samo za žene. Zaposlene očeve i zaposlene majke muče jednake brige kada je riječ o pronalaženju ravnoteže između osobnog života i posla. Osim što se većina njih slaže da je ispunjenje obiteljskih potreba izazovnije od karijere, više od polovice zaposlenih očeva smatra da bi im poslodavci trebali omogućiti bolju ravnotežu između osobnog života i posla.

Očevi u posljednje vrijeme sve češće preuzimaju obiteljske odgovornosti, a u mnogim je zemljama i primjetan porast broja očeva koji odlaze na porodiljni dopust. I u Hrvatskoj je nakon donošenja novog Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, donekle povećan broj očeva korisnika rodiljnog dopusta. To omogućuje veću uključenost očeva u obiteljski život, te uravnoteženu prisutnost oba roditelja na tržištu rada. Ipak, korištenje te mjere uvelike je povezano s visinom primanja majke i oca pri čemu roditelj s višim prihodima prekida rodiljni dopust, neovisno o željama bračnih partnera za ostanak s djetetom.

Tata na roditeljskom dopustu

Nije dovoljno samo promijeniti stav i razmišljanje muškaraca prema roditeljstvu i roditeljskom dopustu, ako za to ne postoji potpora na radnom mjestu i u društvu. Očevi su u velikoj mjeri informirani o svom pravu na korištenje roditeljskog dopusta i svjesni su što njegovo korištenje znači za uključivanje u odgoj djeteta. Međutim, iako bi više od 80 posto ispitanih muškaraca podržalo odlazak očeva na roditeljski dopust, istraživanje je otkrilo i kako takav potez donosi puno negativnih posljedica za muškarca. Prije svega, financijsku neisplativost, jer muškarci u načelu, još uvijek zarađuju više od žena, a tijekom roditeljskog dopusta naknada koja se prima veoma je niska. Osim financijske strane, muškarci se susreću i s veoma negativnim reakcijama okoline.

Fleksibilnost radnog vremena

S obzirom da očevi i majke sve češće zajednički dijele obiteljske obaveze, poslodavci bi trebali osigurati podršku za obje skupine zaposlenika. Neravnoteža između poslovnog i obiteljskog života problem je koji zahvaća cijelu obitelj, te može utjecati na dobrobit djece zaposlenih roditelja. Također, žene se još uvijek u većoj mjeri suočavaju s teškoćama oko uspostave ravnoteže budući da preuzimaju veći dio posla i odgovornosti oko obiteljskog života, što uključuje brigu, odgoj djece i održavanje kućanstva.

Zaposlene majke suočavaju se i s nemalim teškoćama pri povratku na posao nakon porodiljnog dopusta. Za uspostavu ravnoteže između obitelji i posla, očevima, a posebno majkama, koje još uvijek na sebe preuzimaju veći dio skrbi za djecu i obitelj, značajno bi pomogla veća fleksibilnost radnog vremena. Tako malo, a opet tako nedostižno u velikoj većini hrvatskih tvrtki.

Foto: © MaxRiesgo - Fotolia