Tromjesečni grčevi (kolike)

Bezopasne, ali bolne: dojenačke kolike. Predstavljamo vam nekoliko načina za njihovo ublažavanje.

Tromjesečni grčevi (kolike)

Dojenačke kolike se pojave iznenada i bez pravog razloga, najčešće u večernjim satima. Dijete konstantno neutješno plače, nemirno je  i noge savijene u koljenima privlači prema trbuhu. Trbuh je napet i tvrd. To su tipični znakovi za ove tromjesečne muke. Od njih pati polovica dojenčeta.

Dobro je znati: kolike su bezopasne i prestaju oko 4. mjeseca života. Često kolike prati i zatvor  i pelene ostaju duže vrijeme čiste. To je u redu dok dijete u crijevima ima vjetrove. Što je zapravo uzrok ovim bolnim grčevima se ne može sa sigurnošću reći. Po nekim istraživanjima je razlog nezrelost crijeva. Jaki grčevi imaju  zadaću sazrijevanje crijeva. Roditelji bi trebali posjetiti pedijatra kako bi isključili druge razloge bolova u trbuhu kao što su: nepodnošenje određene hrane, zatvor stolice ili zapletaj crijeva.

Nekoliko savjeta za ublažavanje kolika:

Nema pojedinog lijeka protiv kolika, ali ima puno malih stvari koje ih  ublažavaju.

Majkama koje doje preporučujemo da izbjegavaju hranu kao kupus, mahunarke ili češnjak.

Ako dojenče  hranite sazamjenskim mlijekom preporučuje se dnevnu količinu razdijeliti na 5-6 manjih porcija  da ne bi preopteretili probavu. Nepovoljno je pohlepno gutanje iz bočice, tako dijete proguta puno zraka, koji izaziva napetost i bolove u crijevima. Jeste li sigurni da ima bebina duda na bočici odgovarajući broj rupica? Ponekad pomaže duda za hranjenje s ventilom.
Neposredno pred hranjenjem roditelji ne bi smjeli bočicu protresati , dojenčetu treba dati bočicu tek nakon što mjehurići nestanu.

Kapi na biljnoj osnovi koje djeluju protiv nadutosti mogu ublažiti grčeve. To su kapi na bazi kamilice, mente, kumina ili komorača. Dojenčadi koja se hrani zamjenskim mlijekom, preporučuje se i ispijanje čajeva s komoračem, anisom ili kuminom.

Mnogim bebama pomaže lagana masaža trbuha. Provodi se kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu. Na taj način dijete lakše izbaci zrak iz crijeva.

Nošenje djeteta na podlaktici trbuhom nadolje također olakšava izbacivanje zraka iz probavnog sustava.

Ne zaboravite: nježnosti mame i tate su uvijek najbolji lijek!

www.ringeraja.com.hr