Stvari koje morate znati o dojenju

Odgovori na najčešće pitanja o dojenju

Stvari koje morate znati o dojenju

Ako ste majka po prvi put, onda je pred vama zacijelo jako mnogo pitanja i nedoumica. Jedna od vaših briga zacijelo je vezana i uz dojenje. 

Stručnjaci tvrde kako je upravo majčino mlijeko najvažnija i najzdravija hrana za dijete u prvih šest mjeseci. Većina žena koje postanu majke mogu i smiju dojiti, a u rijetkim je slučajevima drugačije. 

Majčino je mlijeko jedinstven proizvod i nema prave zamjene za njega. Stoga, koliko god se možda u početku bojali dojenja, nemojte se dvoumiti. 

Odgovore na najčešće pitanja o dojenju otkrivamo vam u nastavku…

Kako dojenje uopće funkcionira?

Zdravstveni stručnjaci u prvih šest mjeseci djetetova života preporučaju isključivo dojenje. Nakon toga, lagano možete u djetetovu prehranu početi uvoditi i neke druge namirnice, a o tome se posavjetujte s liječnikom. Većina majki prestaje dojiti svoje dijete nakon druge godine života, međutim vi možete prestati kad god vama najbolje odgovara. Najvažnije što morate znati o dojenju je činjenica da će vam u početku vrlo vjerojatno biti teško i iscrpljujuće, no s vremenom ćete se priviknuti. Najgore što možete učiniti je vršiti pritisak na samu sebe i loše se osjećati zbog problema s dojenjem jer će to negativno utjecati na vaš odnos s bebom. Budite blagi prema sebi i zatražite pomoć, ako mislite da vam je potrebna. 

Je li dojenje dobro za mene i moje dijete?

Znanstveno je dokazano kako dojenje dugoročno gledano ima pozitivne posljedice za dobrobit vašeg djeteta. Može zaštititi dijete od raznih bolesti i infekcija, uključujući i dijabetes tipa 2 te kardiovaskularnih bolesti kasnije u odrasloj vodi. Također ima zdravstvene prednosti za ženu koja doji jer smanjuje rizik od razvoja karcinoma dojke i jajnika te osteoporoze.

Boli li dojenje?

Dojenje u pravilu ne bi trebalo boljeti, ako se izvodi pravilno, međutim može boljeti ako nešto nije u redu. Dobra je vijest to da možete učiniti mnoge stvari kako biste smanjili te ublažili bol u bradavicama. Većina problema uzrokovana je neugodnim položajem i krivim pozicioniranjem pa je vrijedno eksperimentirati tako dugo dok ne pronađete pravi način ili zatražite savjet od stručnjaka. Punjenje bradavica mlijekom može izazvati neugodu u početku, međutim ta bol nakon nekoliko mjeseci nestaje. Također, bol možete osjetiti i ako proizvodite previše mlijeka ili niste na vrijeme nahranili svoje dijete. Uspostavljanje redovitog rasporeda dojenja najbolji je način da se to ne dogodi. Postoje i određeni zdravstveni problemi koji mogu izazvati bol u bradavicama, a mastitis – upala tkiva dojke – je jedan od njih. U tom slučaju najbolje je zatražiti pomoć liječnika. Bol u bradavicama čest je problem kod dojilja, osobito u početku stoga neka vas to ne zabrinjava previše.

Što sve smijem jesto kada dojim?

Prilikom dojenja vrlo je važno da vodite brigu o sebi i svojoj prehrani jer to nije važno samo za vas, već i za vaše dijete. Zbog dojenja biste mogli izgledati pomalo iscprljeno i umornije nego inače stoga pokušajte to riješiti zdravom i uravnoteženom prehranom koja će uključivati puno voća, povrća, proteina, vlakana i mliječnih proizvoda. Nemojte zaboraviti unositi i dovoljno tekućine, najbolje vode. Trebali biste izbjegavati kofein i alkohol.

Smijem li uzimati lijekove tijekom dojenja?

Prilikom dojenja se ne preporuča uzimati nikakve lijekove, a imate li potrebu za određenim lijekovima ili suplementima, prije toga se svakako posavjetujte sa svojim liječnikom.

Treba li djetetu, uz majčino mlijeko, davati i običnu vodu?

S obzirom na to da majčino mlijeko sadrži čak 88 posto vode, djetetu tijekom razdoblja dojenja ne trebate davati i običnu vodu, no tijekom velikih vrućina biti će mu potrebne veće količine majčinog mlijeka.

Hoće li dojenje utjecati na izgled mojih dojki?

Zbog protoka mlijeka kroz dojke prilikom dojenja može doći do laganog rastezanja zbog čega bi vaše grudi mogle promijeniti svoj izgled. Ipak, nemoguće je točno reći hoće li se i kako vaše dojke promijeniti nakon dojenja jer je iskustvo svake žene drugačije. Naime, veća je vjerojatnost da je bilo koja promjena izgleda vaših grudi uzrokovana samom trudnoćom a ne dojenjem.

Je li pristojno dojiti u javnosti?

Pravog odgovora na ovo pitanje nema, a sve ovisi o vama samima. U početku će vam se dojenje u javnosti možda činiti čudno, no imajte na umu da je ono društveno prihvatljivo za veliku većinu ljudi pa se ne biste trebali sramiti. Namjeravate li dojiti u javnosti, svakako se pobrinite da vam ono bude praktično. Pripazite da nosite odgovarajući grudnjak, a možete sebi kupiti i mali pokrivač ili pak šal kako biste se osjećali opuštenije dok dojite pred drugima.

Izaziva li dojenje kakve nuspojave?

Hormoni koji se oslobađaju tijekom dojenja mogu imati izazvati određene nuspojave koje se razlikuju od žene do žene, a neke od njih su pospanost, akne, glavobolje, mučnina, gubitak težine i hipersenzibilnost. Ako ste zabrinuti zbog nuspojava koje vam dojenje izaziva, najbolje da se posavjetujete s vlastitim liječnikom.

Imajte na umu da je svaki početak težak i da će vam biti potrebno određeno vrijeme dok se ne priviknete na svoje dijete i sebe u ulozi majke. 


Foto: Depositphotos.com