Privikavanje na novo

Slatke muke: Kako pomoći bebi da prespava noć?

Tijekom prva dva mjeseca, potreba novorođenčeta za jelom nadmašuje potrebu za snom. No, s vremenom se njihova rutina mijenja

profimedia-0138494117.jpg
Foto: Profimedia.hr

Nema ništa ljepše od pogleda na bebu koja spava. No, svaka mama zna da se te slatke slike bebe koja spava ne događaju jednostavno, ali se i vrlo lako prekidaju. Uz sve to, roditelji su iscrpljeni od nedostatka sna jer bebama je ponekad potrebno puno vremena da se umire i zaspu, a često se opet vrlo brzo probude.

Image
Prvi mjeseci života

Sreća najveća: Kada se beba počinje smijati?

Svaki roditelji zna da bebino privikavanje na novu situaciju traje dulji period i da je ovim malim bićima potrebno vrijeme kako biste skupa pronašli ritam spavanja i otkrili najlakši način uspavljivanja. Zato je dobro da roditelji znaju koje su faze u bebinom spavanju, ali i kolike su njezine potrebe za snom.

Bebine potrebe za snom

Tijekom prva dva mjeseca, potreba novorođenčeta za jelom nadmašuje potrebu za snom. Bebe mogu jesti gotovo svaka dva sata ako se hrane majčinim mlijekom, a možda nešto rjeđe ako se hrane na bočicu. Beba može spavati od 10 do 18 sati dnevno, ponekad od 3 do 4 sata u komadu. No, bebe ne znaju razliku između dana i noći. I zato jedu ili spavaju, bez obzira koje je doba dana. To znači da beba može biti budna između jedan i pet sati ujutro.

Od trećeg do šestog mjeseca bebe su već sposobne odspavati po šest sati komadu. I obično tada stvaraju lijepu rutinu spavanja, ali zbog normalne faze u razvoju, to jest skoka u razvoju, sve mogu odbaciti između šestog i devetog mjeseca. Na primjer, beba već može početi povezivati da je vrijeme za spavanje kada ostaje sama, ali odjednom će početi stalno plakati u takvim situacijama kako bi zadržala mamu u blizini.

Stvaranje rutine prije spavanja

Studija u kojoj je sudjelovalo 405 majki s bebama starosti između sedam i 36 mjeseci pokazala je da su bebe koje su imale rutinu prije spavanja bolje spavale, lakše su zaspale i puno rjeđe su plakale tijekom noći, piše Webmd.com. S uvođenjem rutine neki roditelji započinju kada beba ima 6 do 8 tjedana. Uspostava rutine može biti kombinacija redovitih aktivnosti prije spavanja.

Što bebi može pomoći da lakše zaspi?

  • Aktivne igre najbolje su za dan, a tihe za večernje sate. Ovo će spriječiti bebu da se aktivira neposredno prije spavanja, a dnevno igranje će je umoriti.
  • Aktivnosti prije spavanja trebaju biti uvijek iste i imati isti redoslijed, iz dana u dan.
  • Svaka aktivnost pred spavanje neka bude mirna.
  • Mnoge bebe uživaju u kupanju neposredno prije spavanja, to ih smiruje.
  • Najdražu bebinu aktivnost sačuvaj za kraj i radite je u prostoru gdje beba spava. To će joj pomoći da se raduje spavanju i poveže mjesto spavanja sa stvarima koje voli raditi.
  • Neka uvjeti u prostoru uvijek budu isti, ako se beba probudi usred noći, zvukovi i svjetla trebali bi biti isti kao i kada je zaspala.

Spavanje u krevetiću

Prije spavanja najbolje je bebu lagano smirivati dok ne postane pospana. Kada je beba na rubu sna najbolje ju je spustiti u krevetić, a onda će ona sama utonuti u san. Ne treba čekati da beba potpuno zaspi u naručju, ovo bi kasnije moglo postati problem. Ova rutina naučit će bebu da se sama umiri i neće biti potrebe za ljuljanjem ili nošenjem svaki put prije spavanja.

Sigurnost bebe uvijek je najvažnija

Svaki put kada roditelji uspavljuju bebu, bilo da se radi o dnevnom ili noćnom spavanju, pedijatri uvijek naglašavaju da je važno brinuti o sigurnosti kako bi se smanjila vjerojatnost od Sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS). Američka akademija za pedijatriju preporučuje sljedeće korake:

  • Bebu uvijek treba spustiti na leđa
  • Površina za spavanja uvijek treba biti čvrsta. Autosjedalice i slična oprema za bebe ne preporučuje se za svakodnevno spavanje. Ako beba zaspi ovako važno ju je kasnije položiti na ravnu površinu.
  • Beba bi trebala spavati u istoj sobi s roditeljima, ali ne i u istom krevetu
  • Svi mekani i labavi predmeti trebaju biti izvan krevetića
  • Treba izbjegavati pokrivanje djetetove glave