Savjeti koji zlata vrijede

Planiraš trudnoću? Na ove bi stvari svakako trebala pripaziti

Planiranje trudnoće može biti izazovno i psihički i fizički, no zato smo tu mi da ti barem malo olakšamo muke. Pripremi se za najljepši period života, trudnoću, uz naše male savjete kako da ostaneš trudna što brže i lakše.

kelly-sikkema-IE8KfewAp-w-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Planiranje trudnoće skup je metoda kojima pokušavamo osigurati optimalne uvjete za razvoj ploda i prije samog začeća te smanjiti rizik od nepoželjnih ishoda, kako u trudnoći tako i dalje tijekom života. Planiranje trudnoće vrlo je složena tema koja, zbog specifičnih potreba svakog pojedinca, nadilazi općenite savjete o zdravom životu, a u posljednje vrijeme gotovo jednako obuhvaća i žene i muškarce. Ako se i ti trenutno nalaziš u fazi života kada planiraš trudnoću, najbolje je uvažiti savjete stručnjaka te se adekvatno pripremiti kako bi i začeće i trudnoća, a u konačnici i porod prošli što bolje.

Image
Baby boom u društvu

Znanstveno dokazano: Trudnoća može biti 'zarazna' među prijateljicama

U nastavku pronađi savjete kako se emocionalo i psihički što bolje pripremiti za majčinstvo i trudnoću.

Riješi se loših navika

Prestanak pušenja, prekomjernog pijenja alkohola te korištenja droga prvi je savjet na ovoj listi jer je rješavanje loših navika ili ovisnosti vrlo često dugotrajan proces. Pušenje je najčešći uzrok niske porođajne težine djeteta, a konzumacija alkohola najčešći teratogen (tvar koja ometa zdrav razvoj fetusa tj. embrija) kojemu je plod tijekom trudnoće izložen te prvi na listi uzroka intelektualnih poteškoća. Djeca s niskom porođajnom težinom (manje od 2500 grama) pod većim su rizikom od zdravstvenih problema, kako već u prvim danima, tako i kasnije u životu. Izlaganje ploda štetnim učincima i pušenja i alkohola moguće je spriječiti tako da šest mjeseci prije začeća odbaciš sav alkohol i cigarete te ostale opijate. Također, važno je što se manje izlagati dimu cigareta, čak i ako sama ne pušiš cigarete. Sveukupno gledano, pokazalo se da pušenje majke prije trudnoće povećava rizik od razvoja spontanih pobačaja, preranog odljuštenja posteljice, razvoja predležeće posteljice te prijevremenog poroda, a prestanak pušenja pozitivno utječe na povećanje mase djeteta pri porodu.

Pripazi na težinu

Osim što je prekomjerna tjelesna težina generalno loša za zdravlje, ona utječe i na plodnost te povećava rizik od komplikacija u trudnoći. Pretilost kod žena uzrokuje poremećaje izlučivanja inzulina što može dovesti do povećanja proizvodnje muških hormona te prestanka ovulacija. Ukoliko nema ovulacije, do trudnoće ne može ni doći.

Pretilost majke u trudnoći značajno povećava rizik od razvoja hipertenzije te preeklampsije, gestacijskog dijabetesa, makrosomije ploda, problema prilikom poroda te porođaja carskim rezom. Kod muškaraca pretilost smanjuje kvalitetu sjemene tekućine, a može dovesti i do razvoja erektilne disfunkcije. Smatra se da rizik od neplodnosti u muškaraca raste otprilike 10% za svakih 10 kg viška.

Nedovoljna tjelesna težina također nosi određene rizike. Kod žena, zbog manjka spolnih hormona, endometrij maternice nije spreman prihvatiti oplođeno jajašce, a u težim se slučajevima oplodnja ni ne odvija. Ukoliko dođe do trudnoće, povećan je rizik da će ona rezultirati niskom porođajnom težinom djeteta. Kvaliteta i broj spermija kod muškaraca s neprimjereno niskom tjelesnom težinom padaju te dolazi do razvoja subfertiliteta, potom i neplodnosti.

Ako si uvidjela da si premršava ili pak imaš viška kilograma, postupno kreni s prehranom prehrane i uvođenjem zdravih navika vježbanja koje će ti pomoći vratiti se u optimalno stanje. Zdrav organizam ključan je za uspješnu trudnoću. Stručnjaci preporučuju debljanje ili mršavljenje u iznosu od 1 kilograma tjedno.

Pazi na prehranu

Pravilna je prehrana potrebna da bi majka i otac dobili sve potrebne nutrijente za omogućavanje kvalitetnih preduvjeta za ostvarivanje i uspješno iznošenje trudnoće. Prehrana bi trebala biti što raznovrsnija, bazirati se na povrću, sadržavati mnogo žitarica, voća te drugih izvora vlakana, manje mesa te što je manje prerađenih namirnica i slatkiša. Preporučuje se limitirati konzumaciju ribe na 2-3 obroka tjedno zbog olova koje se u nekim vrstama ribe može pronaći. Bitno je, kao i za vrijeme trudnoće, izbjegavati nepasterizirano mlijeko i mliječne proizvode, sirova jaja, ribu i meso te prati voće i povrće prije konzumacije.

Vitamini

Folna kiselina nužna je u razvoju neuralne cijevi iz koje nastaju djetetov mozak i leđna moždina, stoga je vrlo važno unijeti dovoljne količine folata i prije i za vrijeme trudnoće. Minimalna preporučena količina iznosi 400 mikrograma dnevno barem mjesec dana prije trudnoće te minimalno kroz prvih 12 tjedana trudnoće. Žene koje su već bile trudne s plodom s dijagnosticiranim defektom neuralne cijevi trebaju suplementaciju započeti barem tri mjeseca prije trudnoće, a moguće je da će im liječnik propisati i veću dozu. Folnu kiselina se nalazi i u zelenom lisnatom povrću, mahunarkama, sjemenkama i žitaricama, ali se bez obzira na prehranu, trudnicama se preporučuje suplementacija tabletama ili kapsulama kako bi se osigurao dovoljan dnevni unos za djetetov pravilan rast i razvoj.

Muškarcima se također preporučuje uzimanje folne kiseline i cinka kako bi se poboljšalo zdravlje spermija. Ženama često nedostaje vitamina B12 i željeza te je i njih potrebno nadoknaditi ukoliko nedostaju. Ne preporučuje se suplementiranje ni prekomjerno konzumiranje vitamina A i D.

Pobrini se za svoje mentalno zdravlje

Briga za mentalno zdravlje jedan je od najvažnijih koraka kojim možeš prevenirati komplikacije u trudnoći i potencijalne zdravstvene poteškoće djeteta u budućnosti, primjerice poput ADHD-a i anksioznih poremećaja. Ukoliko imaš problema s mentalnim zdravljem, važno je prije trudnoće potražiti stručnu pomoć na koju ćeš moći računati i tijekom trudnoće jer bi hormonalne promjene za vrijeme trudnoće i nakon porođaja mogle ugroziti mentalno zdravlje.

Za oba partnera, vrlo je bitno izgraditi sustav podrške te poboljšati komunikaciju. Istraživanja pokazuju da partner koji se brine o svome mentalnom zdravlju može ublažiti učinke postporođajne depresije na dijete i pomoći majci da se s time nosi. Također, jako je važno ne stavljati si na leđa pretjerani pritisak te općenito pristupiti planiranju trudnoće opušteno. Statistike pokazuju da se najveći broj začeća dogodi slučajno, spontano, a ne pomno planirano.