Rhesus faktor može uvjetovati zdravlje vaše nerođene bebe

Brojne žene ne znaju koja su krvna grupa, te kako može doći do hemolitičke bolesti novorođenčeta

Rhesus faktor može uvjetovati zdravlje vaše nerođene bebe

Znate li koju krvnu grupu imate? Ako ne znate i planirate dijete, bilo bi dobro da saznate koja ste vi krvna grupa, ali i otac vašeg djeteta, iako ovo drugo nije uvijek neophodno. Odnosno, važno je da znate koji Rh faktor ima vaša krvna grupa, jer biste mogli imati određene komplikacije u trudnoći, upravo zbog toga.

Rh faktor ili Rhesus faktor može biti pozitivan (+) ili negativan(-), odnosno oni koji imaju pozitivni Rh, znači da nose u sebi antigen, a oni koji imaju negativan Rh znači da nemaju antigen.
Problem može nastati isključivo kod žena koje imaju negativan Rh, a otac djeteta je pozitivan, što znači da i dijete može naslijediti od oca isto pozitivan faktor.

Što se ustvari događa?

Ako majka ima negativan Rh faktor, odnosno nema antigen, a dijete koje raste u njoj ima pozitivan antigen, tada, ukoliko dođe do miješanja majčine krvi i djetetove krvi iz posteljice, majčino tijelo počinje stvarati antitijela, koja prepoznaju dijete kao strano tijelo i počinju ga uništavati, odnosno, majčino tijelo počinje tretirati dijete kao strano tijelo. Na sreću, ako se radi o prvoj trudnoći, majke najčešće nemaju problema s time, nego  problemi mogu nastati tek u drugoj trudnoći.
Naime, krv iz posteljice s majčinom krvi se najčešće pomiješa tek tijekom poroda te ne može naškoditi djetetu. No, kada se miješanje jednom dogodi, majčino tijelo automatski stvara antitijela i razvija Rh osjetljivost ili Rh senzibilizaciju.

Hemolitička bolest novorođenčeta

Ukoliko se radi o takvom slučaju, majka u roku 72 sata nakon poroda mora primiti Rh imunoglobulin ili Rhogam s kojim se, ukoliko dođe do druge trudnoće, blokira imunološki sustav od prepoznavanja fetusa. Ako nije sigurno da li je kod žene došlo do senzibilizacije radi se takozvani Coombsov test. Negativan rezultat Coombsovog testa znači da u krvi trudnice nema antitijela, odnosno nema opasnosti za dijete.

Ukoliko majka ne primi Rhogam, postoji mogućnost da će u drugoj trudnoći majčina antitijela ući kroz placentu i napasti crvena krvna zrnca fetusa, te ih početi razarati, što pak može dovesti do zastoja srca i smrti fetusa.
Raspon problema može biti od onih gotovo bezopasnih do zaista ozbiljnih problema, a takvo stanje naziva se hemolitička bolest novorođenčeta.
Rhogam se, također daje kada se radi amniocenteza, u slučaju spontanog ili odabranog pobačaja, netipične trudnoće i oko 26. tjedna trudnoće.

Ono što je važno zapamtiti da nema mjesta panici, bilo da znate da imate negativan Rh faktor ili uopće ne znate koja ste krvna grupa. Na prvom pregledu kod ginekologa, kada se i ustanovljuje trudnoća, biti ćete poslani na vađenje krvi i tipizaciju. Ukoliko ćete saznati da imate negativan Rh faktor, otac vašeg djeteta će također, morati obaviti krvne pretrage. Također, u prvoj ili bilo kojoj slijedećoj trudnoći može se dogoditi da dijete dobije vaš Rh faktor, te ne mora postojati nikakve opasnosti.

Kombinacije RH faktora

Ovo su kombinacije RH faktora koje može naslijediti vaše dijete
Majka (-), Otac (-); Dijete (-); nema opasnosti
Majka(+), Otac (+); Dijete (+); nema opasnosti
Majka (+), Otac (+); Dijete (-); nema opasnosti
Majka (+), Otac (-); Dijete (-); nema opasnosti
Majka (+), Otac (-); Dijete (+); nema opasnosti
Majka (-), Otac (+); Dijete (+); ako majka nije senzibilizirana, nakon poroda treba dobiti Rhogam
Majka(-), Otac (+); Dijete (+); ako je majka senzibilizirana, treba dodatno pratiti stanje majke i djeteta
Majka (-), Otac (+); Dijete (-); nema opasnosti za dijete

Ako vas pak zanima koju bi krvnu grupu vaše dijete moglo imati s obzirom na vašu i krvnu grupu oca djeteta, to nećete moći sa sigurnošću saznati tako dugo dok se dijete ne rodi i napravi analiza. Ujedno, utvrđivanjem krvne grupe djeteta moguće je utvrditi očinstvo i to na način da se krvne grupe majke ili djeteta usporede s krvnom grupom oca, a to se radi na način da se isključe krvne grupe koje dijete ne može imati ako je ta osoba otac.
Dijete od svakog roditelja nasljeđuje gen A, B ili O. Gen A i gen B su dominantni, dok je gen O recesivan. No, to ne znači da dijete ne može naslijediti gen O. Evo mogućih kombinacija:

Image

(vam)