Raspad tradicionalne obitelji: Sve više muškaraca planira samohrano očinstvo

Još prije 13 godina pokojni Michael Jackson odlučio je biti jedini roditelj svoje troje djece i dogovorio se s njihovim majkama te pravno regulirao skrbništvo.

4c348617b37be

Nedavno je Ricky Martin postao otac blizanaca koje je rodila surogat majka, a prije nekoliko dana na isti je način samohrani tata dječaka postao i Cristiano Ronaldo.

Do sada je san da imaju djecu, bez obzira jesu li udane ili u vezi, bio lakše ostvariv ženama, no čini se kako su muškarci, slavni ili ne, pronašli načina da ostvare svoju želju za roditeljstvom u istom aranžmanu.

Uz sve tri priče iz uvoda vežu se glasine o isplati veće količine novca surogat majkama, koje su donijele na svijet djecu i ispunile im san o očinstvu, ali se potom odrekle svih prava na dijete.

Samohrano roditeljstvo definira se kao obitelj u kojem jedan roditelj živi s djecom, ili sam ili u brojnijem kućanstvu, ali bez supruga/e ili partnera/ice. U drugoj polovici prošlog stoljeća došlo je do značajnog povećanja broja samohranih roditelja, pa sociolozi često ovu činjenicu stavljaju u kontekst raspada tradicionalnih obitelji.

Sredinom 90-tih, neki su teroretičari raspad tradicionalnih obitelji nazivali negativnim trendom s negativnim posljedicama po djecu, obitelji i društvo kao takvo (npr. sociolog David Popenoe, 1996.). Drugi pak znanstvenici tvrde da su jednoroditeljske obitelji prisutne u svim društvima i oduvijek te ih ne treba gledati kao problematične, već kao alternativni oblik funkcionalne obitelji (Stephanie Coontz, 1997.).

Novija istraživanja idu u prilog pozitivnoj teoriji i dokazuju da djeca koja odrastaju s jednim roditeljem u ničemu zapravo ne zaostaju od svojih vršnjaka, a zakon i društvo, barem u teoriji, tretiraju obitelj s jednim roditeljem ravnopravno i uz poštivanje svih njihovih prava.

Demografski pokazatelji

Globalno gledano, gotovo jednu trećinu svih obitelji čine samohrane majke (kao primarni skrbnici) i njihova djeca. Najveći broj živi ih u razvijenim zemljama gdje je razvod sve češća pojava u društvu. Godine 1998. najviše je samohranih majki bilo u SAD-u (34%), zatim u Kanadi (22%), Australiji (20%) te Danskoj (19%).

Samo za primjer, u SAD-u je 1998. godine bilo 16% samohranih očeva, a od ukupnog broja samohranih roditelja postotak muškaraca koji se nikada nisu oženili, bio je svega 1,5%.

Prema podacima iz 2001.godine u Hrvatskoj postoji 188 000 samohranih roditelja ili jednoroditeljskih obitelji, što je čak 15% od ukupnog broja. Oko 83% jednoroditeljskih obitelji čine majke s djecom, a 17% očevi s djecom.

Muškarci planski postaju samohrani očevi

U prošlosti su samohrani očevi i njihove obitelji formirane najčešće kao rezultat smrti supruge, odlaska supruge i njenog napuštanja obitelji ili dobrovoljnog odustajanja majke od skrbništva nad djecom. I danas su ovi razlozi primarni u većini jednoroditeljskih obitelji s ocem skrbnikom, no sve veći broj muškaraca, kao što je navedeno na početku, odlučuje se svojevoljno i planski zasnovati obitelj bez majke.

To im u moderno doba omogućuju društvo, medicina, zakoni, financijska situacija te vjera i samopouzdanje u vlasite roditeljske sposobnosti.  

Naime, društvo je oduvijek premalo pažnje pridavalo muškarčevoj potrebi da ima djecu i njegovoj ulozi u odrastanju, njezi i odgoju djece od trenutka njihova dolaska na svijet. Njegova primarna uloga bila je uloga hranitelja obitelji, onoga koji donosi novce u kuću te se financijski i zaštitnički brine o obitelji. Majka je bila ta koja je održavala obiteljsku zajednicu, što je uključivalo njegovanje i brigu o djeci i njihovim svakodnevnim potrebama te u većini slučajeva i odgoj.

No odavno je došlo do promjene tradicionalnih uloga muškaraca i žena te one više ne vrijede. Muškarci se više ne srame javno priznati da im najvažniji u životu nisu posao, novac ili žene, već djeca ili želja da postanu očevi. I ne samo da su to spremni javno priznati, već i djeluju po tom pitanju.

Moderna medicina omogućuje im začeće i bez fizičkog kontakta s biološkom majkom, a pravni sustav i financijska neovisnost, omogućuju im legalno skrbništvo pri čemu se surogat majka odriče svih prava na dijete.

Ovaj trend zahtijevat će novo preispitivanje uloge muškarca u društvu, obitelji i odrastanju djece. Muškarci se osjećaju kompetentnima biti primarni skrbnici djetetu od trenutka njegova rođenja. Oni znaju da mogu preuzeti potpunu odgovornost za njegu i brigu bebe što je do sada bilo rezervirano većinom za majke, ali i sve aktivnosti vezane uz odgoj, obrazovanje i financijsku skrb. Oni su spremni djeci pružiti nježnost i ljubav, sigurnost i blagostanje, te im biti "i mama i tata", baš kao što je to do sad činilo na milijune žena diljem svijeta.   

(JK)