Putovanje s bebom ne treba biti teško, niti stresno…

Naučite zanimljive trikove koji mogu putovanje učiniti ugodnijim…

Putovanje s bebom ne treba biti teško, niti stresno…

Putovanje s bebom do godine dana za mnoge roditelje predstavlja ne samo jedinstveno iskustvo, nego vrlo često i problem, zbog čega se teže odlučuju na putovanja. No, topliji mjeseci su pred nama, pa tako i godišnji odmori i putovanja.

Svaka beba je drugačija, no većina njih, ako je zdrava, vrlo dobro podnosi putovanja, pa čak i ona duža, u avionima, vlakovima, autobusima, pa tako i automobilima u kojima se voze od samog rođenja.

Nemojte biti jedni od onih osoba kojima je beba izgovor za ostanak kod kuće. I dalje možete uživati na putovanjima s bebom, makar uz prilagođeniji program. Kako bi vam olakšali putovanje i učinili ga vašem djetetu i vama što ugodnijim i s manje stresa, evo nekoliko zanimljivih savjeta koji bi vam mogli pomoći u tome.

Pakiranje

Bez torbe ili još bolje ruksaka za pelene, koji se otvara poput ruksaka za profesionalni fotoaparat, nemojte niti pomišljati da krećete na put. S njime možete u bilo koje prijevozno sredstvo, a unutra osim pelena, možete pohraniti sve potrebne stvari za svoju bebu – odjeću, hranu, piće, igračke, kreme, vlažne maramice… Ako će samo putovanje biti duže, u pripremi imajte i po nekoliko setova odjeće za presvlačenje, u slučaju curenja pelene i slično. Najbolji za takve stvari su jeftini bijeli bebi trikoi koje čak i možete baciti, ako će vam biti problem s mirisom i njegovim nošenjem i pranjem.

Općenito na putovanje uzmite najviše dječje odjeće, jer će vam gotovo sigurno trebati sva. Također, za samo putovanje imajte pri ruci topliju odjeću, vestice, dodatne čarape, kapice pa čak i male dekice, kojima možete pokriti dijete za vrijeme putovanja.

Krevetići u apartmanima i hotelskim sobama najčešće nemaju meku spužvastu ogradicu, što može predstavljati problem u spavanju. Ako ikako postoji mogućnost, ponesite svoju ogradicu, dijete će spavati ugodnije, bez čestih buđenja i straha da će se ozlijediti.

Smještaj na putovanju

Ako za to postoji mogućnost, iznajmite apartman, stan ili neki sličan smještaj, koji ima više spavaonica. Naime, dijete će preko dana, pa tako i noći imati više mira u sobi u kojoj će spavati, a vi ćete za to vrijeme imati slobodu kretanja i odmora. Osim toga, lakše ćete oprati dječju odjeću, jer u takvim smještajem najčešće postoji perilica rublja, također, lakše ćete oprati bočice i sve ostale stvari za bebu.
Ako ste se pak odlučili za hotelsku sobu, bebu za vrijeme kratkih dnevnih odmora možete smjestiti u kupaonicu s krevetićem, gdje će imati mir, tišinu i tamu.

Ako osjetite da određenog dana beba nije raspoložena za izlaske iz sobe i razne aktivnosti, nemojte forsirati. Ostanite u sobi ili u bližoj okolici, da se uvijek možete vratiti. Zato za smještaj birajte mjesta koja imaju zanimljive sadržaje, te su pristupačna za vas i bebu.  Također, prije samog puta raspitajte se gdje se nalazi najbliži pedijatar ili bolnica, u slučaju potrebe.

Kolica, nosilice, sjedalice…

U teoriji treba vam svako moguće pomagalo da bebi bude ugodnije, ali u realnosti, trebaju vam kolica na sklapanje, ako je beba veća, onda suncobran kolica. I prije rođenja djeteta, kada kupujete kolica, kupite ona koja nisu preteška, lako se sklapaju i sklopljena zauzimaju što manji prostor, te se sjedalica s njih može upotrijebiti i kao autosjedalica, nosiljka… S time ćete si olakšati život za vrijeme putovanja. Također, za vrijeme putovanja imajte na raspolaganju deku ili neku prostirku koju možete staviti bilo gdje na pod ili neku drugu površinu i dijete se može igrati i zabaviti…

Tempiranje putovanja i spavanja

Tempirajte putovanje u vrijeme kada dijete najčešće spava, što će i vama, ali njemu olakšati putovanje. Najbolje je putovati po noći, tako da stignete na odredište kada se probudi. Pa čak i ako mijenjate zonu (nekoliko sati ispred ili iza), to ne bi smjelo predstavljati veliki problem, dovoljno će biti raspored spavanja pomaknuti prvi dan kojih sat vremena, ostalo će se brzo posložiti. Dijete uvijek može spavati u kolicima kada ste negdje na izletu i razgledavanju. Primjerice, planirajte posjet muzeju dok će beba spavati (manje buke, smirenija okolina), a odlazak na plažu, park i sl. dok će biti budno, jer će uživati u novim iskustvima.

Za vrijeme putovanja, bebe iznad šest mjeseci, posebno one iznad devet, deset mjeseci možete animirati glazbom, crtanim filmovima na mobitelu ili ako postoji mogućnost na LDC-u…

I na kraju, najvažnije od svega je koliko ste vi spremni na putovanje s bebom, a ne koliko je ona spremna na putovanje.
S dobrim planiranje, pakiranjem i malo sreće, putovanje ne bi smjelo biti stresno. Naravno, gotovo je nemoguće predvidjeti moguće situacije, ali ovi savjeti trebali bi zasigurno pomoći u planiranju.