Prvi Filmski festival o pravima djece

Festival organiziran povodom obilježavanja 20. rođendana Konvencije o pravima djeteta

Prvi Filmski festival o pravima djece

Filmski festival o pravima djece, u partnerstvu UNICEF-a Hrvatska i Hrvatskog filmskog saveza i pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, u tri dana trajanja prikazat će niz snažnih i najvećim dijelom nagrađivanih dokumentarnih i kratkih filmova o djeci iz cijeloga svijeta. Jedinstveni izbor od dvadesetak filmova (od kojih je veliki broj hrvatskih premijera!) predstavit će gledateljima priče i glasove djece i mladih te dati dio odgovora na pitanje - u kojoj je mjeri svijet uspio ili nije u osiguravanju temeljnih prava djece. Filmski festival o pravima djece održava se pod visokim pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske. Domaćin prvog Filmskog festivala o pravima djece je jedan od najpriznatijih i najznačajnijih filmskih glumaca danas u Hrvatskoj, Leon Lučev, čije djelovanje se proteže i u područje rada s djecom. Leon, već duži niz godina, kroz radionice i razne stvaralačke susrete, stvara zajedno s djecom na Zlarinu.

Odabir filmova koji će se prikazati na ovogodišnjem Festivalu pojasnila je umjetnička direktorica Festivala Tatjana Aćimović: „Prvi kriterij odabira filmova je njihova tematika, točnije angažman autora u osvještavanju zemalja i kultura kroz ukazivanja na poteškoće ali i lijepe primjere nastojanja u provođenju prava djece, naročito tamo gdje je to iznimno teško. Drugi, ali ne manje važan kriterij, odabira filmova bio je njihova umjetnička kvaliteta i doprinos razvoju filmske umjetnosti. Stoga je, grupa selektora sačinjena od predstavnika dva područja - brige za djecu i filmske umjetnosti - zajednički odabrala filmove koje ćemo vidjeti na ovom jedinstvenom filmskom festivalu.“, te nastavila „Jezik kojim govore autori odabranih filmova razumljiv je svima, nosi u sebi dvojnu sintaksu, onu koja sklapa riječi ljudskosti, znatiželje i preuzimanja odgovornosti, i onu koja ispituje granice dokumentarne pokretne slike i odgovornosti filmskog umjetnika prema svome djelu pa tako i sebi. Neki filmovi ostavit će bez daha svojom neizrecivom snagom dokumenta života djeteta u kriznim vremenskim prostorima, u inovativnoj i pažljivo preslikanoj slici života na filmsku vrpcu, neki drugi pak prozborit će nespretno i nepretenciozno, ali iskreno, s povjerenjem i nadasve toplo otvorit će prostor za dječji glas i riječ.“.

Festivalsku selekcijsku komisiju čine: Tatjana Aćimović – umjetnička direktorica Festivala; Bruno Anković – režiser, autor brojnih promotivnih spotova a između ostaloga i onih za UNICEFove kampanje;  Maja Flego  iz Ureda pravobraniteljice za djecu;  Gorana Dojčinović – producentica Festivala, predstavnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku i Tomislav Šakić – hrvatski filmski kritičar.

Producentica Festivala Gorana Dojčinović pojasnila je razloge pokretanja ovog Festivala:
„Ovim Filmskim festivalom Hrvatska se priključuje brojnim zemljama širom svijeta koje ove godine pokreću slične festivale s ciljem podizanja svijesti javnosti o problemima u ostvarivanju prava djece u svijetu. Filmski festival samo je jedan od načina da uz pomoć čarolije filmske vrpce ukažemo na činjenicu koliko su prava djece poštovana ili ne! Unatoč tome što je Konvencija o pravima djeteta postavila standarde skrbi za djecu za cijeli svijet i činjenici da je u poboljšanju života djece ostvaren napredak, još uvijek veliki broj djece trpi nasilje i zlostavljanje, živi u velikome siromaštvu i ne dobiva priliku ostvariti svoje potencijale. Hrvatska nije iznimka u tome, a vjerujemo kako će filmovi ovoga  festivala podsjetiti javnost na obećanja dana djeci kroz Konvenciju o pravima djeteta,  ali i ukazati na veliki potencijal filmskog stvaralaštva naše djece i mladih!“.

Također, organizatorima je bilo iznimno važno osigurati mjesto i pokazati ostvarenja iz filmskog stvaralaštva djece i mladih u Hrvatskoj te tako i simbolično i suštinski skrenuti pozornost na važnost prava djece na izražavanje i stvaralaštvo, na sve važniju odgovornost svih subjekata odgoja i obrazovanja da „u potpunosti razvijaju osobnost i talente svakog djeteta“.  Stoga će se trećeg dana Festival slaviti ova, sve važnija, prava djece i mladih, s djecom i mladima. Prikazat će se njihovi radovi, čut će se njihova riječ, misao, osjećaj, stav. Stoga su u nedjelju, 22. studenoga na rasporedu  23 filmska ostvarenja djece i mladih iz Hrvatske, proizvedena od 2006. godine do danas. Većina filmova je nagrađena na revijama Hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece u Čakovcu, Koprivnici ili na Four River Film Festivalu u Karlovcu.  Uz filmske projekcije bit će organizirana i dva okrugla stola (16:45 i 19:30 sati, mezanin kina Europa), na kojima će se susresti mladi autori filmova s priznatim hrvatskim filmskim redateljima.

Uz projekcije filmova u kinu Europa organiziran je i popratni festivalski program.

Povodom 20. obljetnice Konvencije o pravima djeteta i prvog Filmskog festivala o pravima djece, u suradnji s Delegacijom Europske komisije u Hrvatskoj i Visokim povjerenstvom za izbjeglice (UNHCR) u EU Info centru bit će otvorena izložba fotografija Nene Lukin.  Tijekom svog dugogodišnjeg rada u međunarodnim organizacijama (UN, NATO, OSCE) N. Lukin imala je priliku putovati i upoznati ljude s različitih kontinenata. Pored prirodnih ljepota, njeno su oko posebno privlačili životi ljudi, nadasve djeca i njihove sudbine. Ova je izložba posvećena djeci, sa željom da im se omogući da rastu sigurna, zaštićena i voljena, u igri, učenju i radosti. Fotografije korištene u ovoj izložbi slikane su u Brazilu, Maroku, na Obali Bjelokosti, u Albaniji i Hrvatskoj. Svečano otvorenje izložbe održat će se u ponedjeljak 16. studenog u 14:00 sati. Izložba će tijekom trajanja Festivala biti postavljena i u kinu Europa.

Prvi Filmski festival bit će svečano otvoren projekcijom dirljivog dokumentarnog filma The Final Inch (Posljednji inč) američke redateljice Irene Taylor Brodsky. Film je ove godine nominiran za filmsku nagradu Oscar od strane Američke akademije filmske umjetnosti. Ova snažna filmska priča govori o posljedicama dječje paralize u Sjedinjenim Američkim Državama i junacima javnog zdravstva koji se hrabro bore da okončaju njezin utjecaj u najsiromašnijim krajevima svijeta. U suradnji s Veleposlanstvom Sjedinjenih Američkih Država, organizirano je gostovanje Toma Granta, producenta filma The Final Inch na Festivalu. U subotu, 21. studenoga u 10:30 sati on će se  susresti sa studentima Akademije dramskih umjetnosti i razgovarati o ovome filmu ali i izazovima u produkciji međunarodnih dokumentarnih filmova.

Prvi Filmski festival o pravima djeteta neće dodjeljivati nagrade! Točnije, mišlju organizatora autori i producenti svih filmova zaslužuju nagradu za važan doprinos nastojanjima u provođenju prava djece! Koliko god se njima činili mali, većinom se radi o velikim i značajnim koracima. Dirljiva je i plemenita njihova briga za bolje sutra djece naročito tamo gdje su njihova temeljna prava najugroženija, ali i za iznalaženje što točnijeg, iskrenijeg i inovativnijeg filmskog jezika dokumentirane stvarnosti.
Jedno priznanje ipak će biti uručeno posljednjeg dana Festivala.  Informacija ali i dobitnik nagrade još uvijek se čuvaju u tajnosti, a bit će objavljeni na ceremoniji zatvaranja Festivala kada će nagrada biti i uručena!

Ulaz na sve festivalske filmske projekcija i popratna događanja u Kinu Europa je besplatan!

20 godina Konvencije o pravima djeteta
Konvenciju o pravima djeteta usvojila je Generalna skupština Ujedinjenih naroda 20. studenoga 1989. godine pa se ove godine širom svijeta obilježava njezina 20. obljetnica. Radi se o jednom od najsveobuhvatnijih sporazuma o ljudskim pravima i pravnih instrumenta za promicanje i zaštitu prava djece kojega su potvrdile 193 države, uključujući i Hrvatsku. Ona u sebi nosi optimizam i viziju svijeta u kojem sva djeca mogu uživati u djetinjstvu i razvijati svoje potencijale. Svoj djeci, sva prava!