Prevencija slabovidnosti kod predškolske djece

Pregledi vida već u dobi između 3 i 4 godine

Prevencija slabovidnosti kod predškolske djece

U Hrvatskoj se pregledi za otkrivanje slabovidnosti obavljaju kod djece u dobi od 6 do 7 godina, prije polaska u prvi razred osnovne škole. Stručnjaci se slažu kako je ta dob kasna za otkrivanje slabovidnosti, jer ako se sa sedam godina utvrdi slabovidnost, liječenje je manje uspješno.

Vid kod djece trebalo bi pregledavati između 3 i 4 godine kako bi se na vrijeme otkrilo moguće smanjenje ili gubitak dijela vidnih funkcija, što se smatra slabovidnošću. Zbog toga se u zagrebačkim vrtićima već neko vrijeme provodi zdravstveno znanstveni projekt "Ambliopija u četverogodišnjaka grada Zagreba". Taj projekt očuvanja vida i zdravlja predškolske djece provodi  Klinika za očne bolesti „Sveti Duh“  pod pokroviteljstvom Gradskog ureda za zdravstvo i branitelje i Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport grada Zagreba uz odobrenje Etičkog povjerenstva Kliničke bolnice „Sveti Duh“. 

U sklopu projekta provode se oftamološki pregledi vidne oštrine u zagrebačkim vrtićima, a trebali bi se proširiti na cijelu Hrvatsku. Planira se da se još tijekom ove godine kada zakon o zdravstvenoj  zaštiti pređe u  Mjere zdravstvene zaštite te pregled vidne oštrine četverogodišnjaka uvesti kao obvezan u Mjere zdravstvene zaštite. Tako bi se pregledi već od 1. siječnja 2014. godine počeli provoditi i u drugim gradovima odnosno u cijeloj Republici Hrvatskoj.

Nema vidljive bolesti oka

Prvi pregled vidne oštrine trebao bi se obavljati pri upisu djeteta u jaslice ili vrtić, a to znači prvi sistematski pregled predškolske djece, prema mišljenju struke, trebalo bi pomaknuti sa 7 na 3 ili 4 godina starosti. Riječ je o važnom pregledu budući da je roditeljima teško prepoznati slabovidnost, a ako se ne utvrdi na vrijeme, djeca će puno teže imati mogućnost ispraviti vid. Naime, do sedme godine završava razvoj vidnog korteksa, pa se vid nakon te godine više ne može ispraviti, neovisno o dioptriji koju će osoba kasnije možda steći.

Slabovidnost ili ambliopija je smanjenje ili gubitak dijela vidnih funkcija – vidne oštrine, percepcije kretanja, osjećaja dubine prostora, razlikovanje kontrasta – najčešće u jednom oku. To je slabovidnost bez vidljive bolesti oka. Uzrok razvijene ambliopije nije u oku, već u mozgu , u izostanku dozrijevanja vidnog dijela mozga zbog nedovoljne vidne stimulacije. Razvoj vidnog dijela mozga je u 7. godini života djeteta u cijelosti završen. Ne liječi li se ambliopija u najranijem periodu razvoja života djeteta, slabovidno oko neće nikada više moći povratiti dobar vid. Štoviše, oko može postati i funkcionalno slijepo, jer je nakon 7. godine života razvoj vidnog dijela mozga najvećim dijelom završen
.
Jednostavan pregled  

Testiranje vidne oštrine djece kod četverogodišnjaka u vrtiću provodi se tablicama tzv. Lea simbolima. Dijete „čita“ odgovarajuće veličine simbola na udaljenosti 40 cm i 3 m, za svako oko pojedinačno, sukladno suvremenim standardima razvijenih zemalja svijeta. Izvođenje testa traje svega nekoliko minuta, posve je bezbolno i bez opisanih posljedica u znanstvenoj literaturi. Nakon pregleda roditelji dobiju pismeno izvješće zadovoljava li vidna oštrina djeteta vrijednosti predviđene za dob djeteta.

Jednostavnim oftamološkim pregledom djeteta, moguće je prevenirati slabovidnost i na taj način utjecati na cjelokupni daljnji zdravi rast i razvoj djeteta. Za pregled u vrtiću nije potrebna uputnica, ali je potrebna suglasnost roditelja da se učini pregled vida njihovog djeteta. Što se liječenja tiče, konkretni lijekovi za liječenje slabovidnosti ne postoje. Moguće je djelovati samo u određenoj dobi, između treće i devete godine života, posebnim vježbama i redovitom okluzijom zdravog oka. U kasnijoj dobi promjene su nepovratne, što znači da je ambliopiju moguće potpuno ili djelomično izliječiti samo u ranijoj dobi.

(M.G.)