Pomognite djetetu da stvori prava prijateljstva

Trajna, zdrava prijateljstva od velike su važnosti za sreću vašeg tinejdžera

Pomognite djetetu da stvori prava prijateljstva

Za tinejdžere prijatelji znače sve, no, neki od njih mijenjaju prijatelje (ili društva) često, voleći prijateljicu jedan dan i mrzeći je idući. Ovakvi "dođi mi - pođi mi" odnosi nisu prava prijateljstva. Na svu sreću vi svom djetetu možete pomoći da stekne i prepozna stabilna i zdrava prijateljstva koja mogu trajati cijeli život.

Pričajte o poštovanju

Tinejdžeri bi trebali birati prijatelje na temelju zajedničkih interesa, a ne ovisno o popularnosti i društvenom položaju. Biti dio najpopularnijih društva nije uvijek tako savršeno kao što se čini... Pritisak u ovim grupama tinejdžera može biti ogroman, a pozitivnih strana jako malo. U pravom prijateljstvu jedan od najvažnijih čimbenika je poštovanje. Naučite svog tinejdžera da trajna prijateljstva uključuju ljude koji razumiju i poštuju jedni druge. Prijatelji preuzimaju odgovornost jedan za drugoga, zajedno rješavaju probleme i poštuju jedno drugo, čak i ako se posvade.

Budite primjer pozitivnog ponašanja

Nemojte očekivati da vaše dijete cijeni prijateljstvo ako to vi ne činite. Ako u svom životu imate "toksična" prijateljstva, riješite ih se. Ne biste trebali očekivati da se vaša kćer riješi prijateljice koja ju iskorištava, ako vi niste spremni učiniti isto. U prijateljstvima nije bitna kvantiteta (bez obzira na to koliko se u tinejdžerskim godinama činilo da je važno imati puno "prijatelja"), već kvaliteta. Imati i barem jedno ili dva iskrena prijateljstva je bolje od hrpe poznanika na koje se ne može računati u nevolji.

Pomognite razviti samopouzdanje

Ojačajte samopoštovanje svog tinejdžera dovodeći ga u situacije u kojima može napredovati i uspjeti. Tijekom djetinjstva i u njegovim tinejdžerskim godinama pomognite mu otkriti aktivnosti u kojima uživa i u kojima se ističe. Pomažući djetetu da se bavi nekim aktivnostima – bilo akademskim, fizičkim, umjetničkim... - pomažete mu da razvije samopouzdanje, ali i da upozna vršnjake sličnih interesa, što može dovesti do stvaranja stvarnih i iskrenih prijateljstava.

Otvorite vrata svog doma

Dozvolite svom djetetu da k sebi, u vašu kuću, dovede prijatelje, čak ga i potaknite da to čini. To će vam omogućiti da vidite što i kako izgleda situacija s prijateljima, ali bez nekog uplitanja. Vi ćete tako znati gdje je vaše dijete, što radi i s kim je. Ako vidite prijatelja ikoji vam baš nije "po mjeri" ili ponašanje koje vas zabrinjava porazgovarajte sa svojim djetetom (kada ostanete sami) o tome što vas muči. Držite se moralnih vrijednosti i društvenih smjernica koje su uobičajene u vašoj obitelji. Vi nećete nagovarati dijete da se prestane družiti s nekim, ali možete mu objasniti što mislite o negativnom utjecaju ili niskim moralnim standardima i kako oni mogu utjecati na njegovu budućnost. Tako ćete mu pomoći da vidi razliku i bira pozitivna prijateljstva.