Odgojite sigurno i samopouzdano dijete

Stvorite djetetu okruženje koje će mu pomoći da raste sa sviješću, snagom i samopouzdanjem

Odgojite sigurno i samopouzdano dijete

Prošao je prvi tjedan u školi i školarci i njihovi roditelji sada već polako ulaze u radnu normalu. Djeci se sve počinje više-manje vrtiti oko škole i školskih obaveza - društvene, akademske, komunikacijske vještine, izgradnja samopouzdanja, sve to uče u školi i druženju s vršnjacima. Način na koji roditelji sudjeluju u ovom je vrlo važan za sve što se u njima izgrađuje. Upravo zato i taj povratak u školu zahtjeva od roditelja da naprave neke promjene žele li djetetu biti podrška i pomoći mu izgraditi samopouzdanje dok donosi važne odluke za čitav život. Evo nekoliko savjeta kako pomoći u tome:

1. Uključite se u njihov raspored i uspostavite strukturu i rutinu
Odlazak na spavanje, domaća zadaća, rutina prije škole - o svemu treba voditi računa. Manje stresa i kaosa koristit će svima. Što ste spremniji, to ćete imati manje stresa. Što je manje ometanja, veća je produktivnost. Na primjer, djeca koja gledaju TV u jutarnjim satima  obično imaju više poteškoća sa spremanjem na vrijeme za školu.

2. O učiteljima sve najbolje
Prečesto se dešava da roditelji pred djecom napadaju učitelje. U želji da zaštitimo i podržimo svoju djecu, nesvjesno potkopavamo autoritet učitelja. Tinejdžeri znaju govoriti da ih ne zanima učenje i pisanje zadaće jer njihov učitelj nema pojma i da "ne moraju učiti od nekog tko ništa ne zna." Ovakav stav vodi prema samouništenju, što neće pridonijeti rastu samopouzdanja našeg tinejdžera.

3. Pomažite svojim školarcima s projektima i školskom zadaćom, ali nemojte to raditi umjesto njih
Na taj način im pomažete da izgrade samopouzdanje. Ako sami nikad ne obavljaju teške i dugotrajne aktivnosti bez naše svesrdne pomoći, neće sami steći povjerenje u sebe. Umjesto toga, bit će sigurni da mi to možemo učiniti za njih ili čak umjesto njih.

4. Budite uzbuđeni zbog njihovog učenja, ali nemojte pokušavati preuzeti ulogu učitelja
Neka učitelj postavi tempo rada i održava taj tempo kako smatra da je najbolje za učenike. Uživajte biti roditelj. Vi ste postavili strukturu i očekivanja. Slušajte i postavljajte pitanja kad vam djeca govore o onome što su naučili u školi. Nemojte ih pokušavati ispravljati dok vam prenose svoja znanja, jer stvarno nije važno da li su svaki dio nastave točno zapamtili - ono što je bitno je da su uzbuđeni, a vi ih slušate. Njegujte znatiželju postavljajući pitanja, a ne korekcijom.

5. Zauzmite se za njih u njihovom učenju
Ponekad naši učenici trebaju poseban program učenja. Nemojte se bojati založiti za svog učenika po potrebi. Zatražite individualizirani plan učenja, ukoliko smatrate da to vašem djetetu ili tinejdžeru treba da bude uspješniji. Namjera nije da se izvuče iz obaveza koje većina ostalih učenika mora napraviti. Svi smo različiti i možemo uživati u razlikama prema tome kako naši umovi rade, kako učimo i obrađujemo podatke.

6. Imajte jasna očekivanja, te ih jasno komunicirajte
Ponekad roditelji čekaju dok ne uoče problematično ponašanje, kao što su loše ocjene, loše društveno ponašanje ili loše navike učenja, prije nego što počnu govoriti o njima. Napravite plan za postizanje uspjeha koji vi i vaša djeca možete slijediti. Djeca općenito žele ugoditi i vole pohvale, pa svakako istaknite uspjehe i napravite plan kako riješiti poteškoće prije nego se one pojave.