Oprezno s riječima

Očevi na porodu: Pet rečenica kojima nije mjesto u rađaonici

Mnogi budući očevi odluče biti prisutni na porodu. Podrška ženama tada obično puno znači i olakšava im cijelo iskustvo poroda. No tate bi ipak trebali biti oprezni s riječima. Nekim rečenicama baš i ne pomažu...

profimedia-0096753212.jpg
Foto: Profimedia.hr

Unazad desetak godina sve više očeva prisustvuje porodu. U dogovoru s partnericom, odluče da žele biti dijelom tog velikog dana, podržati je, masirati, ohrabrivati i, konačno, čuti plač bebe. Iako odluka hoće li (budući) tata biti uz majku ovisi o paru i njihovoj želji, mnoge mame tvrde da im je uz partnera bilo lakše. Iskustvo poroda bilo im je psihički manje stresno i osjećale su da nisu same. Uz to, trenutak u kojemu su uz riječi podrške na prsa položile svoju bebu neopisiv im je. A i tatama se ta scena ureže u pamćenje – i puno više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Da ili ne?

Podrška partnera: Trebaju li tate biti prisutni na porodu?

Velikom brojku rodilja znači partnerova blizina i podrška – što se posebno očitovalo kad je, uslijed koronavirusa, očevima bilo onemogućeno prisustvo porodu. Pod heštegom #tatenaporodu na društvenim su se mrežama dijelila iskustva roditelja koji su se protivili takvim odlukama bolnica.

Image

A ako si nedavno prošla kroz iskustvo poroda, onda možda znaš da je lijepo kad je partner uz tebe, no da nisu sve rečenice primjerene. U ekstazi i slatkom iščekivanju neki očevi znaju izgovoriti nešto što baš i ne bi trebali. U tim trenucima, naime, ne bi trebali otežavati ni partnerici ni medicinskom osoblju. Zato izdvajamo rečenice kojima nije mjesto u rađaonici.

1/6