Novi Pravilnik o ponašanju u školi

Oštrim pedagoškim mjerama protiv nasilja

Novi Pravilnik o ponašanju u školi

Preseljenje u drugu školu jedna je od pedagoških mjera koja prema novom Pravilniku može biti izrečena učeniku osnovne škole  ako se utvrdi da se bavi krivotvorenjem službene dokumentacije škole, objavom video materijala kojim se vrijeđa ugled, čast ili dostojanstvo druge osobe, bez obzira je li riječ o učeniku ili nastavniku. Ista mjera izreći će se i zbog teške krađe. Za ovakva ponašanja koja Pravilnik kategorizira kao osobito teška, srednjoškolac će biti izbačen iz škole. To su novosti Pravilnika o pedagoškim mjerama, koje su stupile na snagu 7. rujna s prvim danom nove školske godine. O mjerama su učenici upoznati već na prvom školskom satu razrednika, a doznali su ih i roditelji na prvom roditeljskom sastanku. Riječ je o jedinstvenom pravilniku koji vrijedi za sve škole u Hrvatskoj.  

Vrijedi za sve osnovne i srednje škole

Neprihvatljiva ponašanja na temelju kojih se izriču pedagoške mjere podijeljena su na lakša, teža, teška i osobito teška. Pri izricanju mjera učitelji i nastavnici morat će voditi računa o dobi, psihofizičkom stanju učenika i okolnostima koje utječu na razvoj djeteta, kao i o učestalosti pojavljivanja neprihvatljivih oblika ponašanja. Učeniku će se prije izricanja kazne omogućiti savjetovanje s odgojno-obrazovnim radnikom te pisano izjašnjavanje o spornom događaju. O svim koracima prije i tijekom izricanja mjera morat će biti obaviješteni roditelji, a za prijedlog najtežih mjera i nadležni uredi državne uprave.Očekuje se također da se pedagoški radnici prije izricanja mjere konzultiraju međusobno, ali i s drugima, poput liječnika školske medicine, nadležnoga centra za socijalnu skrb i slično. Mjere će se bez izjašnjavanja učenika izricati tek ako se on bez opravdanog razloga i drugi put ne odazove pozivu razrednika, a bez roditelja ako se oni ne odazovu službenom pisanom pozivu na razgovor.

Opomena zbog prepisivanja

U Pravilnik je uvrštena kazna zbog prepisivanja odnosno “korištenja nedopuštenih izvora podataka, mobitela ili tableta, u svrhu prepisivanja". To znači da je prepisivanje prvi put okvalificirano kao lakši neprihvatljivi oblik ponašanja, a ima jednaku težinu kao stvaranje buke ili korištenje mobitela na satu, bacanje smeća izvan koševa za otpatke ili oštećenje školske imovine. Za to djelo svaki učenik bit će kažnjen mjerom opomene. Pedagoška mjera opomene izriče se nakon drugog evidentiranog lakšeg neprihvatljivog ponašanja te u slučaju da je učenik neopravdano izostao više od 0,5% nastavnih sati od ukupnoga broja sati u koje je trebao biti uključen tijekom nastavne godine

Teže povrede ponašanja

Ukor se izriče za teže povrede ponašanja kao što su ometanje nastave da je onemogućeno njezino daljnje izvođenje, korištenje nedopuštenih izvora podataka u svrhu prepisivanja, povreda dostojanstva druge osobe, učenika ili radnika škole omalovažavanjem, vrijeđanjem, širenjem neistina, unošenje i konzumiranje psihoaktivnih sredstava, poput cigareta, droga i alkohola, u prostore gdje se izvodi nastava, veća šteta na imovini, udaranje, sudjelovanje u tučnjavi, zlouporaba podataka drugog učenika iz pedagoške dokumentacije. Za ove oblike neprihvatljivog ponašanja nema razlike u pedagoškoj mjeri između učenika osnovnih i srednjih škola. Pedagoške mjere, osim zbog nasilničkog i neprimjerena ponašanja, izricat će se i zbog neopravdanih sati koje će učenici zaraditi ako ni nakon pet dana od povratka u školu ne donesu potrebne ispričnice i potvrde.

Strogi ukor

Strogi ukor u osnovnima, odnosno opomena pred isključenje u srednjim školama dijelit će se za dva do 2,5 posto neopravdanih ukupnih sati, a za njih više od 2,5 posto učenici osnovnih škola mogu biti preseljeni u drugu školu, a srednjoškolci izbačeni iz škola. Također učenik osnovne škole dobit će strogi ukor unese li oružje ili drugi opasni predmet u školu, ako iznudi novac od drugog učenika, krade ili krivotvori ispričnicu, a srednjoškolac će za iste oblike ponašanja dobiti opomenu pred isključenje.

Preseljenje ili isključenje iz škole  

Kao osobito teške povrede ponašanja pravilnik propisuje krivotvorenje pisane i elektroničke službene dokumentacije škole, objavljivanje materijala elektroničkim ili drugim putem, a koje za posljedicu imaju povredu časti i dostojanstva druge osobe, teška krađa i provala, ugrožavanje sigurnosti korištenjem oružja ili opasnih predmeta, nasilno ponašanje kojemu je cilj emocionalna ili fizička povreda druge osobe. Za njih se izriče pedagoška mjera preseljenje  u drugu školu za učenike osnovnih škola, a isključenje iz škole za srednjoškolce. Novim Pravilnikom najteže je kvalificirano nasilno ponašanje koje je rezultiralo teškim emocionalnim ili fizičkim posljedicama za drugu osobu, kao i ugrožavanje sigurnosti učenika ili nastavnika korištenjem oružja.

Mjere prema težini neprihvatljivog ponašanja

Prije izricanja mjere učeniku se mora omogućiti izjašnjavanje o činjenicama i okolnostima koje su važne za donošenje odluke o opravdanosti izricanja pedagoške mjere. Roditelj mora biti informiran o neprihvatljivom ponašanju, načinu prikupljanja informacija, prikupljenim informacijama koje su važne za donošenje odluke o izricanju pedagoške mjere.Kao jednu od pedagoških mjera Pravilnik spominje i odluku ravnatelja o privremenom udaljavanju učenika s nastave, definirano je u kojemu roku mjere trebaju biti izrečene, pa se, primjerice, u roku od dva tjedna od dana saznanja o neprihvatljivom ponašanju izriču opomena i ukor, strogi ukor izriče se u 30 dana, a preseljenje odnosno isključenje iz škole u roku od dva mjeseca.


Foto: sepy - Fotolia