Njega dječje kože

Prečesto korištenje kozmetičkih proizvoda može loše utjecati na osjetljivu dječju kožu

Njega dječje kože

Kod beba i male djece ne treba pretjerivati  s upotrebom preparata  za njegu i higijenu, jer će previše kozmetičkih sredstava samo dodatno isušiti nježnu i osjetljivu kožu u tako ranoj dobi. Kupujući razne šampone, kupke, sapune, kremice i ulja, roditelji ponekad zaborave koliko je zapravo kemijskih sastojaka u svim tim proizvodima, koje direktno  nanose na dječju kožu, koja je u prvim mjesecima posebice podložna infekcijama i sklona reagirati na razne podržaje.

Nježna i osjetljiva koža
„Kod djece je površinski sloj kože puno nježniji, nisu još potpuno razvijene aktivnosti žlijezda lojnica i znojnica, sadržaj lipida  je manji. Zbog svega toga kod djeteta je mehanizam termoregulacije puno osjetljiviji, koža se lakše isušuje, podložnija  je  negativnim učincima sunca, ozljedama i infekcijama“ , objašnjava važnost pravilne njege dječje kože Sendy Puškadija, pharm. tech., aromaterapeut  iz  zagrebačke ljekarne  „Avicenna“. Za pravilnu njegu najvažnije je očuvati lipidni sloj kože, čiji pH iznosi oko 5,5.
Promjena pH kožu čini osjetljivijom na dehidraciju, infekcije, iritacije i alergije.

Atopijski dermatitis
Razlog promjena na dječjoj koži može biti i atopijski dermatitis. Atopija je urođena sklonost alergijskim reakcijama, a od atopijskog dermatitisa najčešće boluju upravo djeca. Simptomi se mogu javiti već u prvim mjesecima života. To su crvenilo, ekcemi, te jako suha koža uz jak svrbež. Ekcem se očituje pojavom crvenila ili mjehurićima na koži. Kožne se promjene javljaju na licu, vlasištu, stražnjem dijelu vrata i pregibima , a mogu zahvatiti cijelo tijelo.
Stručnjaci ističu kako nakon desete do dvanaeste godine života oko 90 posto djece više nema problema s tom upalnom bolešću kože.

Štetni sastojci u dječjoj kozmetici
Roditelji su zabrinuti kada pročitaju deklaracije na proizvodima koje gotovo svakodnevno koriste za njegu beba i djece. Proizvodi poznatih marki multinacionalnih kompanija sami po sebi nisu dovoljno jamstvo da ne sadrže opasne i dokazano štetne sastojke. Lani je tako svijet uznemirila vijest da neki od najpopularnijih i najprodavanijih šampona za djecu sadrže kancerogene kemikalije, kao što su formaldehid i dioksin. Takve rezultate analize pokazalo je neovisno istraživanje Kampanje za sigurnu kozmetiku, međunarodne udruge koja okuplja grupe za zaštitu okoliša. Umjesto da ti proizvodi budu nježni i "bez suza" kako se reklamiraju, postavlja se pitanje njihove štetnosti za djecu, jer kemikalije koje su nađene u tragovima, na popisu su potencijalnih karcinogenih tvari Agencije za zaštitu okoliša.

Naša sugovornica također poziva na oprez pri upotrebi proizvoda za dječju kozmetiku : „U mnogim sredstvima za njegu kože nalaze se samo kemijske tvari.  U običnoj kremi za njegu nalazi se obavezno neka masna faza i to najčešće tekući parafin koji začepljuje pore kože, pa koža ne može disati. Osim parafina u kremi se nalazi i neka masna kiselina, masni alkoholi, polusintetski i sintetski lipidi i silikoni. Osim masne faze kreme sadrže i vodenu fazu u koju spadaju propilenglikol, etanol, trietanolamin.  Ove dvije faze se moraju emulgirati i za to se koriste polisorbati, kolesterol, lanolinski alkoholi, esteri fosforne kiseline. I na kraju dolazimo do ostalih tvari koje se dodaju, a mogu se vrlo lako izbjeći, jer nisu nužno potrebni,  a to su mirisi, boje, konzervansi, pigmenti.“

Većina djece neće imati posljedica zbog korištenja takvih preparata, no, sve raširenije kožne alergije govore kako se tijekom vremena razvija preosjetljivost  kod sve većeg broja djece. Zato je preporuka da koristite samo kozmetiku namjenjenu isključivo djeci i da je nabavljate u ljekarnama , gdje se možete posavjetovati sa stručnjacima  od kojih su mnogi posvetili svoju struku odabiru najprikladnijih proizvoda za najmlađe.

(M.G.)