Miš kao kućni ljubimac - da ili ne?

Nakon psa, mačke, kornjače, konja i zamorca, vaš mališan dolazi doma iz vrtića i izjavljuje da želi malog, bijelog mišića jer ga već imaju Dejan i Niko.

49e5f75f2edcc

Je li miš dobar izbor i što trebate znati o ovoj nestašnoj životinjici prije nego stigne u vaš dom?

Odabir kućnog ljubimca, naravno, uvijek ovisi o tome kakva su djeca (koje dobi, zdravlja i karaktera), kakva je obitelj i što ona očekuje od svog kućnog mezimca. Ako želite životinjicu koju možete maziti i imate puno vremena za igranje, miš neće biti najbolji izbor.

Mišići nisu životinje za pretjerano povlačenje po rukama. Oni su brzi, mali i znaju čak i gricnuti ako su jako uplašeni. Ako su dječica smirena i strpljiva, miš bi čak i mogao proći. Miš naime traži nježnan i blagi dodir te je potrebno prilično puno vremena da ga se pripitomi i ukroti. Mali predškolski nespretnjakovići stoga bi mogli biti pregrubi i preglasni za ovu malu, plahu životinjicu.

Ipak, ako vaša obitelj traži ljubimca kojeg će više gledati u njegovim vratolomijama i igri nego maziti, tada je miš pravi izbor. Točnije, par ženskih mišica, koje su najzabavnije za promatranje, a o njima je prilično lako i brinuti (a to bi moglo biti važno, jer će briga o kućnom ljubimcu najvjerojatnije spasti na leđa roditelja).   

Veterinari u pet-shopu vjerojatno će vam preporučiti više od jednog mišića, jer su te male životinjice najsretnije kada su u paru ili grupi. Pri tom pazite da vam prodaju mišiće istog spola, jer ako kupite dečka i curicu, ubrzo ćete imati punu kuću beba miševa. Obzirom na ponašanje, ženkice miševa su nekako simpatičnije, a potrudite se i da dolaze iz istog legla ili barem da su već živjele zajedno tj. da se poznaju. Bit će im lakše podnijeti promjenu dolaska u novi dom i ponašat će se opuštenije, a time i zabavnije.
Problem s muškim mišićima je što se ponekad dobro slažu, a ponekad se svađaju, pa čak i kada dolaze iz istog legla te ih je u tom slučaju potrebno odvojiti.

Za mišiće možete nabaviti i razne igračke, vrtuljke, tunele i druge zanimljive dodatke za kavez jer se oni naprosto obožvaju penjati i igrati. Miševi jedu kupljenu hranu, a kao poslasticu im možete složiti miješane sjemenke i žitarice te svježe voće i povrće u malim količinama.

Još nekoliko stvari koje vaši mališani moraju znati...

- Domaći miš u prosjeku živi samo 1,5 do 2 godine, iako mogu živjeti i do 4 godine.
- Mišići su najaktivniji uvečer i tijekom noći, ali ne rade gotovo ništa preko dana.
- Kavez bi trebao biti smješten na mjestu gdje će mišić imati najviše kontakata s članovima obitelji, što ubrzava pripitomljavanje. Možda ga s vremenom naučite da vam se prošeta po ruki ili da se sam smjesti u dlanu.
- Kao podlogu u kavezu morat ćete nabaviti piljevinu ili pijesak i čistiti ga svakih 1-2 mjeseca.
- Djeca im ne smiju davati kekse, bombone, čips ili čokoladu jer su oni za miševe otrovni.
- Miševe nije potrebno kupati jer su to izuzetno čiste životinje. Održavanjem kaveza čistim održava se i higijena miša. Ipak, djecu naučite kako nakon svakog diranja ove male životinjice moraju oprati ruke.

I na kraju, prije kupnje miša, svakako se konzultirajte s veterinarom, koji će vas najbolje uputiti u začudni svijet ovih malih bića.
(JK)