Kako pomoći tinejdžeru u njezi lica sklonog prištićima?

Tinejdžer treba steći novu naviku i rutinu njege lica, jer će je morati ponavljati dva do tri puta na dan

Kako pomoći tinejdžeru u njezi lica sklonog prištićima?

Vrlo je malo sretnika koji u svojim tinejdžerskim godinama nisu imali probleme s prištićima po licu, pa i po tijelu. Nažalost, dok hormoni „prorade“, vrlo malo toga može se učiniti kada je riječ o pojavi prištića, ali današnji tinejdžeri ili oni koji će to tek postati, u jednoj su važnoj prednosti. Mnogo je veći broj kvalitetnih preparata za tu mladu kožu sklonu raznoraznim promjenama, nego je to bio slučaj prije 10, 15 i 20 godina. Na vama je, kao roditeljima, da se pobrinete da vaš tinejdžer kojemu je do jučer bilo potrebno umivanje toplom vodom i možda mazanje lica bebi-kremom, nauči što se događa s njegovom kožom i na koji način je treba pravilno njegovati, kako bi se problem s prištićima, ako ne riješio, onda barem držao pod kontrolom.

Higijena i odabir preparata

Prije nego što se upustite u kupovinu raznoraznih krema i preparata za čišćenje lica, a koji obećavaju razliku „u samo dva tjedna“ i tako dalje, potrebno je utvrditi kakvu vrstu kože ima vaš tinejdžer. U većini slučajeva radit će se o masnoj ili mješovitoj koži, no to zaista ovisi od osobe do osobe.

Loš odabir krema za lice, te dodatnih preparata, može izazvati još gore kožne probleme, upalne procese i slično. Nemojte se obazirati na televizijske reklame i marketing, nego na ono što je najbolje za lice. Također, nije poželjno ni potrebno upotrebljavati previše raznih preparata. U pravilu, njega lica trebala bi imati tri odnosno četiri osnovna koraka – čišćenje lica od šminke (za djevojke) sa sredstvom za skidanje šminke (koje je namijenjeno za njihov tip kože), umivanja toplom vodom i pranje blagim sapunom (ne smije isušivati kožu do kraja ma koliko ona bila masna), tretiranje lica tonikom za lice, te nanošenje kreme koja hidratizira, a ne isušuje lice, bez obzira na to koliko bila masna.

Tinejdžer treba steći tu novu naviku i rutinu, jer će je morati ponavljati dva do tri puta na dan. Pri tome je vrlo važno čišćenje lica i prije spavanja i nakon buđenja, bez iznimke. Tinejdžeri u pravilu ne trebaju pilinge lica, barem ne vrlo česte, jer mogu dovesti do još veće iritacije kože. Blagi piling može se napraviti jednom tjedno. Isto tako treba izbjegavati gruba trljanja lica ručnikom, te što češće, barem svakih nekoliko dana, mijenjanje ručnika za lice.

Zaštitni faktor

Kada su u pitanju proljetni i ljetni mjeseci, vrlo je važna upotreba SPF faktora za zaštitu od sunčevih zraka. Naime, koža sklona upalama i prištićima prva je na udaru sunčevih zraka koje mogu još pogoršati kožne probleme, a i nakon toga ostaviti tamne mrlje i tragove na koži. No, s druge strane, kod osjetljivih koža sklonih pretjeranom mašćenju i prištićima, nanošenje krema s visokim SPF-ima (20 i više), zbog njihovih svojstava, može uzrokovati pogoršanje tena. Zato je vrlo važno kupiti kvalitetnu kremu za osjetljivo lice s čim višim faktorom (najmanje 15), jer bi standardne kreme s faktorom za tijelo mogle biti pogubne.

Istiskivanje prištića i tretmani

Uglavnom, nije poželjno istiskivanje prištića kod kuće, no ako se to već radi, mora biti pažljivo. Ponajprije, lice treba očistiti od šminke i svega, a prištići se nikad ne smiju dirati niti istiskivati golim prstima koji su puni bakterija. Za to se mogu koristiti pamučne blazinice. Istiskuju se samo prištići koji su zreli. To se radi nježno, kako se ne bi dodatno oštetila okolna koža i nastala rana. I na kraju, područje prištića potrebno je dezinficirati (npr. klindamicin otopina).

Kod gorih problema, potrebno je zatražiti pomoć specijalista dermatologa koji će na najbolji i najstručniji način očistiti lice i pore, te eventualno prepisati određene preparate, lijekove i predložiti najbolje kreme za specifične slučajeve, te dati dodatne savjete o njezi kože. Također, savjetovat će koliko često je potreban tretman čišćenja kože od prištića.

Foto: © Iosif Szasz-Fabian - fotolia