Kako poboljšati komunikaciju s tinejdžerom?

Donosimo vam nekoliko 'win-win' savjeta koji će vam pomoći da poboljšate komunikaciju sa svojim tinejdžerom.

Kako poboljšati komunikaciju s tinejdžerom?

Jedan od brojnih izazova s kojima se suočavaju mnogi roditelji je kako poboljšati komunikaciju s tinejdžerom. Od tinejdžera se često očekuje da se ponašaju kao odrasle osobe, ali se tretiraju kao djeca što dovodi do mnogih frustracija i neugodnih svađa. 

Tinejdžeri nisu odrasle osobe i još su im itekako potrebni roditelji koji bi svojim primjerom trebali barem donekle na njih utjecati. 

Donosimo vam nekoliko 'win-win' savjeta koji će vam pomoći da poboljšate komunikaciju sa svojim tinejdžerom.

1. Primjereno reagirajte na probleme

Prvi i najvažniji korak u poboljšanju komunikacije s tinejdžerom je da morate imati na umu da njihovi postupci nisu uvijek odraz njihove osobnosti. Svi mi ponekad radimo stvari zbog kojih poslije žalimo i za koje znamo da ih ne bismo trebali raditi. Ipak, jednom kad je učinjeno je prekasno. No nitko ne želi da ga se sudi po pogreškama koje je učinio, zar ne? Ako vaše dijete radi nešto što ne odobravate, dajte mu do znanja da se ne slažete s tim. Možda zvuči glupo, ali vaše riječi  tinejdžerima jako puno znače, iako vam se to ne čini tako. Na primjer, ako vas je dijete nečim razočaralo, umjesto da mu kažete kako ste razočarani njime, kažite mu da ste razočarani njegovim postupcima. Ta  jednostavna tehnika vrlo je učinkovita  i djeluje u trenutku svađe, ali neće ostaviti dugotrajne tragove koji bi povrijedili vaše dijete. Isto vrijedi i kad je problem riješen, pobrinite se da dijete bude svjesno kako vam je drago da ste izgladili nesuglasice.

2. Slušajte ih 

Nemojte ignorirati svog tinejdžera kada želi razgovarati s vama. Možda neće biti ugodno ili će biti tema o kojoj ne želite raspravljati, no unatoč tome nemojte bježati od takvih razgovora. Pokažite interes za temu o kojoj vaše dijete želi razgovarati i dobro ga poslušajte prije nego ga ušutkate. Ako vaš tinejdžer poželi raspravljati o temi u kojoj vam se razilaze mišljenja, poslušajte njegove stavove i mišljenja i pokažite mu da vam je stalo. Djetetu će biti iznimno drago kada vidi da ste ga poslušali te da poštujete njegovo mišljenje. 

3. Ne uspoređujte ih s drugima

Tinejdžere najčešće vrlo uznemiruje ako ih uspoređujete s njihovom starijom braćom. Morate imati na umu da je svatko od nas jedinstven i drugačiji, bez obzira na krvno srodstvo. Djeca istih roditelja mogu se vrlo razlikovati. Stoga nemojte imati primjedbe poput: "tvoj brat/sestra nikad ne bi.." ili "kad je tvoja brat/sestra bio u tim godinama..." jer će ih to samo još više naljutiti. Svaka usporedba između vaše djece može biti sjeme za ljubomoru i mržnju, a to zacijelo ne želite.

4. Prihvatite ih takve kakvi jesu

Svi mi u svojim glavama imamo sliku savršene obitelji, no savršenstvo ne postoji ili ga je jako teško postići pa nemojte od svog djeteta očekivati da bude savršeno ili pak da bude onakvo kakvo ste vi zamislili. Prihvatite svoje dijete takvo kakvo je, sa svim njegovim manama i negativnostima. Ljude ne možemo mijenjati, ali im možemo pomoći da postanu bolji nego što jesu. Sve dok ne šteti sebi i drugima, pomozite svom djetetu da pronađe sebe i puteve kojima želi kročiti u budućnosti.

5. Budite strogi, ali pošteni

Od roditelja se očekuje da budu strogi kada je potrebno jer je djeci potrebna disciplina, osobito u tinejdžerskim godinama. Iako morate slušati svoje dijete i imati razumijevanje, ono također treba znati što znači riječ 'ne'. Ovo je područje u kojem trebate biti čvrsti i ne smijete popuštati, bez obzira na sve. Ipak, ako je vaše dijete u pravu te ima valjane argumente, onda budite fer prema njemu i dozvolite mu određene stvari jer zabrane nemaju uvijek smisla. Uvijek saslušajte i njegovu stranu i dobro razmislite prije negoli mu dozvolite ili pak zabranite nešto.

6. Nemojte  izbjegavati škakljive teme

Postoje brojni neugodni trenuci i teme koje ćete morati savladati. Seks, nasilje, alkohol samo su neke od njih. Primjerice, ako se na televiziju pojave eksplicitne scene seksa nemojte se sramiti i mijenjati kanal. Seks je nešto sasvim normalno i uobičajeno i o tim biste temama trebali znati razgovarati sa svojim djetetom, bez da vam bude neugodno. Možda će vam biti neugodno, ali izbjegavanje škakljivih tema samo će pogoršati situaciju kad je riječ o komunikaciji s djetetom. Vaše će se dijete ionako zanimati o tim temama, htjeli vi to ili ne. Budite ležerni i opušteni kad se pojave takve teme jer će to djetetu dati do znanja da s vama može slobodno o tome razgovarati. Seks i ostale slične i 'škakljive' teme nisu i ne smiju biti tabu.

7. Družite se sa svojim djetetom

Posljednji savjet za poboljšanje komunikacije s djetetom je da s njime provodite što više vremena. Organizirajte zajedničke izlete, odlaske u kupovinu, na koncerte, utakmice ... To će pokazati djetetu da ste zainteresirani i da vam je stalo, a takva su druženja i odlična prilika za vođenje ozbiljnijih razgovora.

(M.Glavina)

Izvor: parenting.allwomenstalk.com
Foto: Ambro/FreeDigitalPhotos.net