Kako ne pretjerati s dječjim poklonima?

Pokloni su tako prelijepi, a djeca im se tako vesele, barem prvih pet minuta…

Kako ne pretjerati s dječjim poklonima?

Djeca se najviše vesele Božiću, ne samo zbog prelijepog ukrašenog božićnog drvca, zato što je obitelj na okupu, ukusnog jela i pića, nego možda i najviše zbog darova koje će dobiti. Zašto? Jer smo ih mi tako naučili!

S obzirom na to da djeci pokloni predstavljaju najveće veselje, njima se nekako i najviše poklona kupuje, pa tako na kraju dana, osim želuca, dom je nerijetko pretrpan, ali ne hranom nego odbačenom ambalažom, razbacanim igračkama i vrlo razdražljivom djecom, koja zbog svog tog „izobilja“ ne znaju s kojom bi se igračkom igrala… Ako vam je to poznati scenarij, definitivno je vrijeme da uvedete promjene u način darivanja, jer pretrpavanje djece s poklonima koji im u biti ne trebaju, stvarno je besmisleno.

Razmažena derišta

Autorica knjige „Pampered Child Syndrome“ („Sindrom razmaženog djeteta“ Dr. Maggie Mamen, inače klinički psiholog, kaže da obasipanje djece s previše poklona vodi do nekoliko problema, koje nije tako lako riješiti:
1. Nedostatak zahvalnosti – Djeca kada jednom se nauče na određenu količinu darova, postaju sve zahtjevnija i nezahvalnija za stvari koje dobe.
2. Natjecanje – Ako se natječete da djetetu date najveći poklon ili najviše poklona, to šalje poruku djetetu da se ljubav mjeri s veličinom i količinom poklona koje dobe.
3. Prevelika stimulacija – studije pokazuju da djeca bolje uče, odnosno bolje apsorbiraju jednu po jednu stvar. Puno igračaka može u biti štetiti učenju i fokusiranju na jednu stvar.

Imajte plan

Bez obzira to što i sami roditelji znaju da previše poklona za dijete nikome ne koristi, niti djetetu, niti džepu, ponekad si ne mogu pomoći. Pokloni su tako prelijepi, a djeca im se tako vesele, barem prvih pet minuta.

Kako biste se ipak suzdržali od pretjerivanja i natjecanja, evo nekoliko savjeta.

1. Morate imati plan – Kao i za sve ostale stvari u životu, trebate imati plan, a ovog puta za kupnju poklona. Prvenstveno morate postaviti granice koliko ćete poklona kupiti i koliko ćete novaca potrošiti.
2. Napravite listu – Već znate po prilici što vaša djeca žele i koliko to košta. I prije odlaska u šoping, bez obzira na sve, morate imati čvrsto stajalište da nećete trošiti iznad mogućnosti. Zbog toga uvijek na popisu imajte barem jednu do dvije alternative za svaki poklon. Ako je jedna preskupi, kupite jeftiniju alternativu.
3. Udružite budžete - Ako pak znate da ne možete vi sami priuštiti djeci željeni poklon, udružite budžete za poklone s djedovima, bakama, te ostalom rodbinom. Ili, neka svaki član obitelj kupi jedan od poklona koje dijete želi, unutar je budžeta kojim raspolaže. Dogovorite što ćete kupiti, tako da dijete dobije i darove koje želi, a s druge strane da ti darovi imaju smisla.

Image


Pismo Djedu Mrazu

Ako imate obitelj i prijatelje koji vole kupovati vašoj djeci poklone, vaš zahtjev da ne pretjeruju, na žalost u većini slučajeva neće biti procesuiran. Jedan od najboljih načina je da s djetetom napišete popis poklona u obliku pisma Djedu Mrazu, koje možete razdijeliti svima koji će kupiti poklone. Sve što morate nakon toga međusobno uskladiti što će tko kupiti. Utječite na dijete neka se na tom popisu nalaze jeftiniji i realniji pokloni, unutar platežne moći svih ljudi. Pismo Djedu Mrazu može biti jako dobar način da svima „pomognete“ u kupnji, a da nitko ne pretjeruje. Osim toga, dijete kada jednom napiše i skromnije poklone, očekivat će upravo njih, a ne nešto što je izvan popisa.

Preveliko uzbuđenje

Kod djece, posebno one predškolske dobi, cijelo uzbuđenje oko otvaranja poklona, koje je pomiješano s uzbuđenjem tog cijelog dana, većim količinama šećera, mogu jednostavno biti - previše. Ipak, ako i na kraju ne možete utjecati koliko se poklona nađe ispod bora, možete barem pokušati euforiju držati pod kontrolom. Važno je da djetetu dopustite da samo otvara poklone brzinom koju želi… Možda će jedan dar otvoriti odmah, drugi malo kasnije. Zamolite odrasle, neka ne forsiraju djecu i neka ne stvaraju pritisak, nego neka im dopuste da i to bude dio igre. Kada je riječ o djedovima i bakama ili drugoj rodbini kod kojih djeca češće borave, predložite neka pokloni ostanu kod njih, kako bi se djeca igrala kada budu tamo.

Iskustveni pokloni

I na kraju, većina igračaka se vrlo lako zaboravlja. Razmislite o iskustvenim poklonima koje će starija djeca pamtiti cijeli život. Primjerice, pečenje božićnih kolačića, njihovo ukrašavanje i darivanje, izrada kuglica za bor i samo kićenje bora, izrada i postavljanje štalice ispod bora, božićna predstava, kino i slično… Podsjetite djedove, bake i svu ostalu obitelj, da je vrijeme provedeno s djecom mnogo dragocjenije od bilo kakvog komada plastike.

Isto tako, predložite da umjesto poklona djeteta koje žele darivati, mogu uplatiti novac na dječju štednju, što će im dobro doći za budućnost. Jer, ponekad jednostavno još jedan autić ili lutka, jednostavno nisu potrebni…

(vam)