Kako biti bolji roditelji?

10 stvari koje možete poduzete da biste bili bolji roditelji

Kako biti bolji roditelji?

Koliko roditelja ima poteškoća s pronalaženjem zajedničkog jezika sa svojim djetetom koje je upravo zakoračilo u pubertet? Jay McGraw, sin poznate TV ličnosti dr. Phila, daje 10 savjeta koji će vam pomoći bolje razumjeti svoje dijete i postati boljim roditeljem.

1. Odredite jasne granice između vaše uloge kao roditelja i prijatelja
Vi možete biti prijatelj svom djetetu, no prije ili kasnije ta će se uloga naći u koliziji s vašom ulogom roditelja. Tinejdžer bi trebao moći svom prijatelju reći bilo što bez osuđivanja, a roditelji to ne mogu jer im je previše stalo. Budite prijatelj svom djetetu, ali zapamtite, djeca mogu prijatelje naći bilo gdje, dok su dobri roditelji mnogo rjeđa pojava.  

2. Angažirajte se
Ovo znači da morate biti ondje za njih čak i kad se radi o neugodnim i teškim situacijama, čak i kad vaše dijete ne želi da budete ondje. To znači da se trebate potrudite znati što se događa u životu tinejdžera, srcu i umu, i da budete ondje ako vas zatreba iz kojeg god razloga.

3. Naučite ih odgovornosti
Vaša je zadaća da svoju djecu pripremite za život. Naučite ih odgovornosti i ispunjavanju zadaća stavljenih pred njih. Ovdje govorimo o odgovornosti, samostalnosti i mogućnosti da čvrsto stoje nogama na zemlji. Dajte im džeparac ako ispunjavaju svoje obaveze, no nemojte im platiti ako se ne rade što bi morali i ne drže se dogovora. Na vama je da ih naučite kako svijet zapravo funkcionira.

4. Slušajte ih
Ovo znači slušanje i razumijevanje, ne slušanje i osuđivanje. Čak i ako su svađalački raspoloženi i ne pokazuju poštovanje, nemojte ih prekidati. Pokušajte shvatiti što ih zapravo muči, što se krije ispod površine. Često je to njihov način da pozovu u pomoć. Nemojte se dati uvući u svađu i dernjavu. Vi ste odrasli i vi ste ti koji se moraju iskontrolirati da ne planete.  

5. Objasnite svoje postupke
Ako im objasnite svoje razloge za donošenje neke odluke pomoći ćete njima samima donositi odluke na pravilan način. Primjerice, recite im da želite da se kući vrate u određeno vrijeme jer na ulicama nije kasno u stine noćne sate. Čak iako sada ne smatraju da ste u pravu, prije i lakše će to shvatiti, nego da im uopće ne objasnite zašto im nešto branite.

6. Zauzmite se za svoje dijete
Budite im potpora. Oni moraju znati da se mogu osloniti na vas kad ih drugi ljudi “napadaju”. No nemojte pretjerati i naviknuti ih da im vi rješavate svaku sitnicu.

7. Uključite se
Znajte koju vrstu muzike vole slušati, što vole čitati, hobija kojima se bave, imena njihovih prijatelja (i roditelja prijatelja)...

8. Budite fleksibilni
Pravila su potrebna, no u redu je ponekad odstupiti od njih. Nema ničeg lošeg u tome da ponekad napravite neke ustupke.

9. Dijelite interese
Zajednički interesi će za vas značiti i bolje uzajamno razumijevanje. Zajedno učite i dijelite iskustva. Vjerovali vi to ili ne, vaša djeca žele imati s vama vezu, osim one kad vas nagovaraju da ih pustite da dulje ostanu vani.

10. Govorite čak i kad vas ne žele čuti
Ovo je tajna, ali tinejdžeri slušaju što im roditelji govore. Čak i kad viču na vas, vaše riječi ipak dopiru do njih. Recite im što mislite o pušenju, alkoholu, seksu, drogama. Krenite im te stvari razjašnjavati već od mlađe dobi, već kad napune 11 godina. Ako to ne učinite, ili ako očekujete da o tome nauče u školi, zanemarujete ih.