Velika dilema

Kad djetetu kupiti mobitel? Ne žuri s odlukom i razmisli o ovih 5 stvari

Pametni telefoni dio su naše svakodnevice i današnja djeca njima su odmalena okružena. Tvoje dijete možda ti govori da ga svi osim njega imaju, ali razmisli je li pravo vrijeme za tu 'igračku' i upoznaj se s rizicima

pexels-jessica-lewis-creative-4200824.jpg
Foto: Pexels

Ne tako davno prijatelje smo zvali na kućni telefon, igra 'zmijica' bila je jedina zanimljivost na mobitelu, za jedno bismo slovo gumb stisnuli i po tri puta i nismo mogli ni zamisliti da će se tehnologija tako brzo razvijati. Roditelji nekadašnjih klinaca nekako su imali povjerenja da će djeca na vrijeme doći iz škole i da je sve u redu na školskom izletu. No, vremena se mijenjaju i danas je sasvim normalno da u svom džepu imamo prozor u svijet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pexels

Gotovo da nema osobe koja nema pametni telefon koji koristi ne samo za pozive nego i za hrpu drugih stvari. Dopisivanje, društvene mreže, aplikacije, igrice, kalendar, mailovi, informacije… – bez pametnog telefona teško je zamisliti svakodnevicu, Djeca kao da su s njima rođena. Dvogodišnjak će si bez problema pustiti video na You Tubeu, nešto stariji mališan pokazat će baki i djedovima kako poslati poruku, a školarci će komunicirati emojijima i memeovima prije nego što nauče pisati.

Sigurno je i da gotovo polovina djece, ako ne i više, do petog razreda dobije svoj pametni telefon. Razredne su grupe pune poruka već u nižim razredima osnovne škole i za očekivati je da ćeš se kad-tad suočiti s dilemom: kad djetetu kupiti mobitel?

Image
Foto: Unsplash

Možda ga tvoje dijete želi samo zato što misli da ga imaju i drugi i samo zato što je postalo uobičajeno da se djeca druže putem ekrana. No, o odluci o kupovini mobitela dobro promisli. Kad je pravo vrijeme za to ovisi o više stvari, a najvažnije se zapitati je li dijete dovoljno odgovorno za ovu skupu 'igračku' (s kojom se ipak treba odgovorno i umjereno 'igrati'). Ako je sklono zaboravljati stvari ili je već razbio tvoj, nema mu ga smisla još nabavljati. Posebice ne novi model.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čini se da je posjedovanje najnovijeg modela danas i pitanje prestiža, ali važno je ne povoditi se pritiscima da ga prvašić mora imati pod svaku cijenu. Roditelj treba voditi računa o tome što dijete na mobitelu radi i zašto ga želi te osvijestiti da nisu sve aplikacije i YouTube videozapisi primjereni najmlađima.

Ovo je pet stvari o kojima trebaš razmisliti prije nego što djetetu obećaš mobitel.

1/6