Izbirljivi u prehrani (1): problem već od najranije dobi

Je li i vaše dijete izbirljivo oko onog što će pojesti već u najranijoj dobi?

Izbirljivi u prehrani (1): problem već od najranije dobi

Bez obzira je li vaše dijete staro 13 mjeseci ili 13 godina, djeca mogu biti veoma izbirljiva oko hrane koju jedu. Jedne minute im se nešto sviđa, a već druge to ne žele ni u kom slučaju staviti u usta. Pa kako onda svoje dijete možete od najranije dobi naučiti da eksperimentiraju s okusima i hrane se zdravo?

1. Pripremajte istu hranu. Dijete će biti manje izbirljivo ako mu poslužite hranu koju ste pripremili i za sebe. I pojedite pred njim. Vaše će dijete htjeti jesti istu hranu kao i vi, a osim toga, puno vam je lakše pripremati isti obrok.

2. Kuhajte juhe. Juhe su odličan način da vaše dijete jede raznovrsnu hranu, sve u jednom tanjuru. U juhi, pogotovo ako ju izmiksate, možete “podvaliti” raznovrsno povrće koje inače ne prolazi.

3. Nemojte se bojati davati djetetu sir. Sir možete uvesti u prehranu već kad pređete s voća na pasirano povrće. Najbolji je ricotta sir, koji je tek jedan korak iznad mlijeka. Lagan je i kremast, pa će ga dijete voljeti jesti.

4. Držite se punomasnih jogurta. Djeca ih trebaju barem do treće godine života, osim toga niskokalorični jogurti mogu sadržavati mnogo nadodanih šećera, pa dobro pročitajte sadržaj.

5. Jedite sa svojom bebom. Nakon deset mjeseci života, vaša će beba oponašati stvari koje vi radite, pa tako i jedenje. Ako ne jede sa svog tanjurića, dozvolite da uzima zdravu hranu s vašeg tanjura. Kupujte hranu i jedite je zajedno. Ako dijete uključite u proces nabavke, pomažete im izgraditi bolji odnos prema hrani. I vi se zdravo hranite, pa ćete tako to i njih naučiti.  

6. Mnogo vitamina kod voća i povrća skriva se odmah ispod kore. Zato ih radije dobro operite (čak i grubom stranom spužvice za pranje suđa), nego da ih gulite, ali ih svakako dobro operite. Dijete nakon dvije godine starosti može samo istraživati voće i povrće

7. Nemojte odustati. Treba vremena da se vaša beba nauči na različite okuse i teksture. Primjerice s mesom, pokušajte ga samljeti ili fino isjeckati i ukorporirati u svakodnevnu hranu primjerice pire krumpir ili juhu. Možda ćete morati desetak puta neuspješno pokušati prije nego što počne jesti.

8. Pobrinite se da naviknete dijete da pije dovoljno vode. Umor može biti znak dehidracije.

9. Pričekajte prije pranja zubi. Nemojte zube prati odmah nakon što je vaše dijete popilo sok od voća. Razine kiseline i šećera su tada najviše, pa ćete mu oštetiti zube.

10. Vodite dnevnik. Ako sumnjate da vam dijete ne podnosi neku hranu, počnite voditi dnevnik hrane, kada su je pojeli, koliko i koji su simptomi uslijedili. Ako primijetite neke simptome kao što su proljev ili osip, posjetite liječnika.